Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.8.2020, 9.35
265031(+585)testovaných
2344(+7)infikovaných
1742(+0)vyliečených
29(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.8.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
10. 07. 2020 10:48 | PREŠOV/TV Markíza

Lekár na východe Slovenska mohol nakaziť až 600 ľudí. Už sú známe výsledky prvých testov

V zariadení zakázali návštevy a sprísnili opatrenia.

Centum sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove.
Centum sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove. Foto: TV Markíza

Výsledky PCR testov na koronavírus boli u 63 zamestnancov Centra sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove negatívne. Naďalej však ostávajú v karanténe až do opakovaného testovania, ktoré by im mali robiť na budúci týždeň.

Ako média informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová v piatok (10. 7.) zobrali vzorky aj u 112 klientom, resp. prijímateľov zo zariadenia. Výsledky by mali byť známe najneskôr v sobotu.

„Stav zamestnancov, ako aj prijímateľov je pravidelne monitorovaný, momentálne je situácia pokojná. Zariadenie sa riadi krízovým plánom, dodržiavajú sa všetky sprísnené režimy a protiepidemické nariadenia," konštatovala.

Dôvodom, prečo robili testy bolo, že v zariadení minulý týždeň ordinoval lekár a jeho zdravotná sestra, ktorí mali pozitívne testy na nový koronavírus. Do kontaktu mohol prísť až so 600 ľuďmi, pretože okrem centra ordinoval aj v druhom sociálnom zariadení.

V zariadení okrem testovania sprísnili opatrenia. Prijali karanténny režim s vyčlenenými červenými zónami, zákazom návštev, zvýšenou dezinfekciou či doplnením potrebných osobných ochranných pracovných prostriedkov - najmä respirátorov FFP3.

Klienti Centra sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove.
Klienti Centra sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove. Foto: TV Markíza
 

Prešovské centrum na Volgogradskej ulici poskytuje dva druhy sociálnych služieb. V domove sociálnych služieb ide o starostlivosť ľudí so stupňom odkázanosti V. a VI. formou ambulantnou a pobytovou týždennou a celoročnou.

V špecializovanom zariadení ide o sociálne služby v celoročnej pobytovej forme pre osoby so stupňom odkázanosti V. a VI. so zdravotným postihnutím, respektíve Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou a demenciou rôzneho typu etiológie.

Pozrite si reportáž, ktorú spracoval Martin Jedinák.

 

Komentáre ( 0)