Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33
279526(+564)testovaných
2599(+3)infikovaných
1866(+2)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
13. 07. 2020 10:28 , článok bol aktualizovaný 13. 07. 2020 11:07 | BRATISLAVA/mm

Budeme opäť nosiť rúška aj vonku? Tieto opatrenia sú opäť v hre

Popoludní zasadne konzílium odborníkov, ktoré rozhodne, ako sa k situácii postavíme.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR - Martin Baumann

Desiatky nových prípadov. Práve čísla nakazených z konca minulého týždňa prinútili predsedu vlády Igora Matoviča zvolať odborníkov, aby posúdili zhoršujúcu sa situáciu s koronavírusom.

Zatiaľ nie je známe, aké opatrenia vláda (konzílium) zavedie. Malo by sa však o nich rozhodnúť v pondelok popoludní, no už je teraz jasné, že je v hre viacero reštrikcií.

Prvé na rane by mali byť hromadné podujatia, ktoré sa považujú za veľmi rizikové. Jedno takéto podujatie, konkrétne futbalový zápas Dunajská Streda - Slovan, kritizoval aj Igor Matovič, keď organizátorom vyčítal nedodržiavanie šachovnicového sedenia.

Ďalším a pre mnohých ľudí veľmi nepríjemným opatrením, by mohol byť návrat povinného nosenia rúšok vo vonkajšom prostredí. Pred rokovaním vlády to pripustil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

"Ak to má byť prvý krok k tomu, aby sme nemuseli urobiť opäť štátnu karanténu alebo e-karanténu, tak si myslím, že aj občania to pochopia," povedal. 

AKTUALIZÁCIA: K sprísneniu opatrení napokon nedošlo. Aké výsledky prinieslo zasadnutie konzília odborníkov si pozrite tu.

Vláda zároveň na mimoriadnom zasadnutí prerokuje legislatívnu úpravu, ktorá umožní poslať občanovi prichádzajúcemu z „červenej", nebezpečnej krajiny SMS správu.

"Vôbec sa nebránime tej možnosti, že zo všetkých krajín, ale prinajmenšom z tých, ktoré máme na mape červené, by mali občania byť informovaní o tom, ako ďalej postupovať," komentoval Klus s tým, že pripustil informačný chaos.

SMS má obsahovať upozornenie o povinnosti kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR. Neuposlúchnutie sa má trestať vysokou pokutou. Novelu zákona majú predložiť do parlamentu v skrátenom konaní.

"Vieme si predstaviť, že niekto príde z rizikovej krajiny, nakazí svoju vlastnú matku, ktorá skončí na pľúcnej ventilácii, a nie je dostatočne medializované to, že takýto človek by mohol skončiť aj vo väzení, lebo išlo o verejné ohrozenie," ozrejmil Klus.

Okrem vyššie spomenutých opatrení štát môže veľmi ľahko opätovne zaviesť aj kontroly na hraniciach. Takáto 24-hodinová akcia už prebehla v piatok a sobotu. Polícia totiž monitorovala dodržiavanie opatrení. Zároveň informovala cestujúcich o povinnostiach po návrate.

Komentáre ( 0)