Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 8.8.2020, 10.09
277894(+3099)testovaných
2566(+43)infikovaných
1861(+15)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 8.8.2020, 10.09 štatistiky vo svete viac informácií
13. 07. 2020 12:30 , článok bol aktualizovaný 13. 07. 2020 13:18 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Minister Krajčí po rokovaní vlády: Nevidím potrebu stresovať. Prípady sú podchytené

Vláda sa na rokovaní venovala niekoľkým novinkám.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR

Testovania pacientov, ktorí sú pred operáciou, či testovanie osôb, ktoré sa vracajú do zariadení sociálnych služieb (ZSS) zo zahraničia, by mali byť hradené z eurofondov.

V pondelok to po rokovaní vlády oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Testovanie na Slovensku je podľa jeho slov zabezpečené. Pripustil, že počas víkendov sa testuje menej, sledujú sa najmä akútne prípady. Na sobotu a nedeľu sa nevystavujú COVID pasy.

Šéf rezortu zdravotníctva hovoril aj o tom, že ak to bude potrebné, je vytvorená aj reprofilizačná schéma, a to v troch vlnách. Prvá vlna by sa mala týkať 15 slovenských nemocníc. Podľa jeho slov má Slovensko zabezpečených aj dostatok ventilátorov, približne v počte 1000, majú byť sofistikovanejšie.

Krajčí tiež doplnil, že nevidí "potrebu stresovať". Práve epidemiológovia podľa jeho slov prinesú presnejšie informácie o nakazených a o celkovom vývoji. Podľa jeho slov sú však prípady podchytené.

Avizoval tiež, že prerobili pandemický plán. Stretnutie pandemickej komisie by sa malo uskutočniť 24. júla na pôde rezortu zdravotníctva. Vláde ho chce Krajčí predložiť v stredu (15. 7.). Dodal tiež, že počty nakazených v okolitých krajinách mierne narastajú. Podobná situácia je podľa jeho slov aj na Slovensku.

 

Minister dopravy Andrej Doležal informoval, že za nedoržanie karantény po návrate z rizikovej krajiny hrozí pokuta päťtisíc eur.

Minister financií Eduard Heger uviedol, že vláda sa zaoberala aj štátnym rozpočtom. Zajtra o ňom bude diskutovať aj parlament. Heger povedal, že štát vyčlení 4,9 miliardy eur na výdavky súvisiace s epidémiou koronavírusu.

Dodal, že ešte nevie, či schvália 13.dôchodky. Peniaze na ne vraj nie sú. Ide ale o politické rozhodnutie, ku ktorému podľa Hegera dôjde v najbližších dňoch.

Komentáre ( 0)