Sú ochranné štíty na tvár naozaj bezpečné? Názor vedcov prekvapuje
Štíty odporučili vo Veľkej Británii ako vhodnú ochranu pre kaderníčky, holičov či zamestnankyne salónov krásy.

Ochranné štíty na tvár, ktoré majú nosiť kaderníci, na rozdiel od rúšok a respirátorov, nechránia pred novým koronavírusom SARS-CoV-2.
Tvrdia to zdravotnícki experti vo Švajčiarsku, ktorých citujú novinky.cz. Tí skúmali jedno ohnisko nákazy v alpskom hoteli, kde ochorenie vypuklo aj napriek tomu, že zamestnanci používali ochranné pomôcky. Zistilo sa, že aj keď mali na tvári štíty, nakazili hosťa.
COVID-19 sa objavil v hoteli v obci Pontresina v kantóne Graubünden, kde malo pozitívny test niekoľko zamestnancov a najmenej jeden hosť.
„Ukázalo sa, že sa nakazili len tí zamestnanci, ktorí používali priehľadné štíty. Neobjavil sa ani jeden prípad nákazy u zamestnancov s rúškom," povedal šéf kantonálneho zdravotného úradu Rudolf Leuthold.
Yann Hulann zo Spolkového zdravotného úradu (BAG) dodal, že „štíty neslúžia ako alternatíva k rúškam. Štíty sa môžu nosiť s rúškami pre vylepšenie vlastnej ochrany."
Pre doplnenie, rovnaké štíty odporučili vo Veľkej Británii ako vhodnú ochranu pre kaderníčky, holičov, manikérky či zamestnankyne salónov krásy v prípade, ak štíty siahajú až pod bradu a chránia aj strany tváre.
Expert zo Švajčiarska, virológ Lawrence Young však tvrdí, že nie sú žiadne dôkazy o tom, že štíty naozaj chránia pred nákazou. „Neviem o žiadnej systematickej štúdii, ktorá by poukazovala na prínosy štítov."
Naopak, spomenul výskum Univerzity v Hongu, v ktorom sa píše, že chýbajú silné dôkazy o efektivite štítov na tvár pri ochrane proti prenosu vírusových respiračných ochorení.
Komentáre ( 0)