+43pozitívnych Celkovo
392302
+7263testovaných Celkovo
3097904
+4pozitívnych
AG
Celkovo
392302
+0úmrtí Celkovo
12534
+2hospitalizovaní Celkovo
80
+9864zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3491zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2233282
+7662zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1915535
Aktualizácia:
24.7.2021 , 10.48
Aktualizácia: 24.7.2021 , 10.48 štatistiky vo svete viac informácií
03. 08. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prvý prázdninový mesiac: Počet chorých na COVID-19 u nás narástol až štvornásobne

Takmer polovica infikovaných prišla zo zahraničia.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR - Ján Krošlák

Počet chorých na COVID-19 u nás narástol až štvornásobne a takmer polovica prípadov pochádza zo zahraničia. Ukazuje to analýza hygienikov za prvý prázdninový mesiac. Chorobu k nám ale nenosia dovolenkári od mora, napriek tomu že napríklad v Španielsku či Chorvátsku sa situácia zhoršuje. O zmenách na mape rizikových a menej rizikových krajín by mali rozhodovať odborníci, termín ich stretnutia ale stále nie je známy.

Očakávania sa naplnili. Uvoľnenie opatrení a dovolenková sezóna sa podpísali na náraste pacientov. Kým v júni sa koronavírusom nakazilo asi 165 Slovákov, prvý prázdninový mesiac ich bolo už 650.

„Za mesiac júl sme urobili podrobnú analýzu a z nej vyplynulo, že priemerný počet denný bol 20 prípadov, čo nie je také hrozivé a jednalo sa o viac-menej lokálne epidémie," povedala členka konzília a epidemiologička Mária Avdičová.

Hygienici v týchto chvíľach dokončujú analýzu COVID-19 za celý júl. Chorobu mali najčastejšie mladší ľudia od 25 do 34 rokov a napáda viac mužov ako žien. Pozor ale, neboli to dovolenkári čo sa rozhodli ísť k moru.

„Najväčším importérom je Ukrajina, kde za júl prišlo 72 pozitívnych občanov, potom je to Srbsko, Česko a potom Veľká Británia," ozrejmila Avdičová.

Hygienici vystríhajú aj pred cestami do Španielska a Chorvátska. Dovolenkárov upozorňujú, aby zvážili cestu napríklad do Katalánska alebo do Záhrebu. Oba štáty však stále zostávajú na mape zelených a menej rizikových krajín. O zmenách by mali rokovať odborníci.

„Problematické sa ukazuje Belgicko a malta a tam môže dôjsť k preradeniu zo zelenej na červenú. Minimum ľudí prišlo nakazených z dovoleniek z Grécka, Chorvátska, Španielska a preto nevidím dôvod aby boli ešte preraďované na červeno," uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

„Takisto máme odporúčania Európskej komisie prehodnotiť tretie krajiny a tam sa uvažuje s možnosťou zaradiť na zelenú mapu Gruzínsko, Tunisko, Maroko, Kanadu a Thajsko, čo sú tiež pre našincov zaujímavé turistické destinácie," doplnil Klus.

Konzílium odborníkov, ktorí pravidelne prehodnocujú opatrenia aj mapu rizikových a menej rizikových krajín, nezasadlo už tri týždne. Rokovať mali vraj v pondelok, no termín sa posúva.

Kto však zasadol boli odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie. V sobotu varovali, že pandémia koronavírusu bude pravdepodobne trvať dlho. Podľa WHO naďalej trvá zdravotnícky núdzový stav. Slovensko je vo výskyte štatisticky stále najlepšie z Európy.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.

 

Celé pondelkové vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)