Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.9.2020, 10.03
428308(+5231)testovaných
7629(+360)infikovaných
3978(+90)vyliečených
41(+0)úmrtí
Aktualizácia: 24.9.2020, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
09. 08. 2020 19:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Infektológovia skritizovali Ficove odmietanie vakcíny: „Zahráva sa so životmi tisícok ľudí“

Jarný prieskum SAV a dvoch súkromných spoločností ukázal, že dobrovoľne by sa dalo zaočkovať asi 40% ľudí,

Robert Fico na programovej konferencii Smeru.
Robert Fico na programovej konferencii Smeru. Foto: TASR

Bude očkovanie na koronavírus dobrovoľné alebo povinné? Účinná vakcína na Covid-19 je už na spadnutie, Slovensko vie, že z nej bude chcieť zásoby najmenej pre 3 milióny ľudí. Stále ale nevie, či im očkovanie nariadi alebo nie. Diskusia sa už rozvíja, vody rozčeril aj jeden z vysokopostavených politikov.

Svetová zdravotnícka organizácia eviduje 26 vakcín na koronavírus, ktoré výrobcovia už skúšajú na ľuďoch. Šesť z nich pokročilo do tretej, záverečnej fázy. Či a kedy tu ale bude účinná a bezpečná vakcína, ešte presne nevedno. V plnom prúde je už ale diskusia o tom, či bude povinná.

Jarný prieskum SAV a dvoch súkromných spoločností ukázal, že dobrovoľne by sa dalo zaočkovať asi 40% ľudí, čo je na kolektívnu imunitu málo. Náš portál tvnoviny.sk sa tento týždeň pýtal aj politikov. Proti očkovaniu sa vyjadril len predseda Smeru.

„Skúsime pána Fica presvedčiť, že toto je užitočná chémia, ktorá pomôže zabrániť šíreniu infekcie a pomôže aj ekonomike," komentoval Ficove vyjadrenie infektológ Pavol Jančuška.

„Ak má niekto takéto výroky, tak sa zahráva so životmi tisícok ľudí na Slovensku," dodal ďalší infektológ Peter Sabaka.

Lekári uisťujú, že Európa ide po bezpečnej vakcíne, ktorá nebude o nič horšia ako doterajšie. A je tu napríklad aj možnosť, že by vláda oprášila ambíciu zriadiť Fond na odškodnenie prípadných nežiaducich účinkov.

Viac v reportáži

 

Komentáre ( 0)