+49pozitívnych Celkovo
392537
+6965testovaných Celkovo
3128228
+14pozitívnych
AG
Celkovo
387492
+2úmrtí Celkovo
12536
0hospitalizovaní Celkovo
83
+9933zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3651zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2252724
+6282zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1953077
Aktualizácia:
29.7.2021 , 10.18
Aktualizácia: 29.7.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
17. 08. 2020 14:35 | BRATISLAVA/vd

Hudobníci reagujú na minulotýždňové opatrenia petíciou. Podporili ich už tisíce ľudí

Borisovi Kollárovi navrhli kompromis, on reagoval upozornením na ešte väčšie sprísňovanie.

Miroslav Čimo s umelcami.
Miroslav Čimo s umelcami. Foto: Facebook / Miroslav Čimo

Najprv vznikali otázky, prečo vláda nezakročí opatreniami na narastajúci počet nakazených novým koronavírusom a teraz sa už šíri internetom kritika za jej rozhodnutia.

Proti novým ochranným krokom sa búri umelecká komunita. V piatok vznikla na podnet manažéra, vydavateľa a textára Miroslava Čimu petícia s názvom NEBERTE NÁM HUDBU - NEBERTE NÁM SLOBODU!

„My, občania Slovenskej republiky vyjadrujeme svoj nesúhlas s obmedzeniami a zákazmi týkajúce sa kultúrneho a verejného života, považujeme to za obmedzovanie našej slobody, chceme žiť, nie báť sa, hudbu si nedáme, slobodu si nedáme!," uviedol Čimo na portáli, kde sa dá petícia podpísať.

My sme sa preto zaujímali, či si naozaj umelci nemyslia, že sú opatrenia adekvátne a chránia nie len ich zdravie, ale aj ich fanúšikov. Na otázky nám odpovedal jej autor, Miroslav Čima.

„NEBERTE NÁM HUDBU - NEBERTE NÁM SLOBODU!" je veľmi silný názov, o čom má byť táto petícia?

Petícia vznikla na základe opatrení prijatých vládou pri očakávanej druhej vlne pandémie COVID-19, pri ktorých sa celá kultúrna a športová obec cíti diskriminovaná.

Nechápeme napríklad, prečo sa môže stretávať riziková skupina ľudí t.j. nad 65 rokov v kostole, spievať a modliť sa a prečo sa nemôžu stretnúť mladí, zdraví ľudia a zaspievať si na koncerte. Takých príkladov, ktoré nedávajú absolútne význam je viac.

Nepovažujú umelci opatrenia za adekvátne a nemali by sa radšej ich vystúpenia premiestniť napríklad von?

My samozrejme situáciu nepodceňujeme a chápeme, že je nutné urobiť určité opatrenia, dokonca sme pripravení prijať opatrenia aj dobrovoľne, na základe dlhoročných skúsenosti v tomto segmente.

Je však neprijateľné, aby vláda jednoduchým vyhlásením v médiách zobrala státisícom ľudí prácu, pretože to sa netýka iba interpretov na pódiu, to pódium niekto postavil, na to pódium si niekto zobral úver, týka sa to zvukárov, stánkarov, čašníkov, bezpečnostnej služby, fotografov, kameramanov, tanečníkov, manažérov, promotérov, reklamných agentúr, firiem ktoré zabezpečujú predpredaj, je to obrovské kvantum ľudí, ktorí majú hypotéky, deti a rodiny a v konečnom dôsledku sa to dotkne najviac fanúšika.

Cítime sa diskriminovaní, keď môže robiť na páse 300 ľudí plece pri pleci, keď sa môže na svadbe zabávať ľubovoľné množstvo ľudí, do rána bieleho, prečo by sme nemohli robiť svoju prácu my?

Všetko je to o zodpovednom prístupe. V exteriéri tak isto nemáme zaručenú imunitu, tak nás nenechávajte sedieť doma. Sme schopní a ochotní šíriť osvetu a upozorniť ľudí na nutnosť dodržiavať pravidlá na rizikových miestach ako sú napríklad koncerty, dokonca sme ochotní prijať za to zodpovednosť a toto je krásny príklad jedného konkrétneho kompromisu.

Nejde však iba o fanúšikov. Neobávajú sa umelci, že by sa aj oni mohli nakaziť?

Strach z COVID-19 sa už vytratil, nastupuje zdravý sedliacky rozum a vnímanie ekonomického dopadu, s ktorého sa svet spamätáva po prvej vlne.

Osobne poznám päť ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní, traja nemali ani príznaky, jeden necítil chuť a vône a ďalší mal príznaky slabej chrípky a jeden deň horúčku. Teraz znova spomeniem zdravý sedliacky rozum. Zrátajme si plusy a mínusy, stojí za to znova zakázať ľuďom pracovať?

Momentálne sa viac bojíme dopadu, ktorý budú mať tieto opatrenia, ako samotného vírusu.

Aký je teda účel petície? Čo by mala docieliť?

Čo je národ bez kultúry? Čo je spevák alebo športový klub bez fanúšika? Pri prvej vlne sme sedeli doma štyri mesiace, zrušilo sa nám turné k novému albumu, investovali sme do reklamy, do priestorov, turné sa nám zrušilo, zobrali sme to. Nebolo toľko informácií, brali sme to tak, ako to je, nahrali sa za tú dobu nové albumy, tešili sme sa na ľudí, na koncerty a znova dostala kultúra obrovskú facku.

Oslovil som predsedu národnej rady Borisa Kollára, s tým, aby sme našli spoločný kompromis. Jeho odpoveď bola, že sa vraj budú opatrenia ešte sprísňovať.

Priznávam, túto vládu sme si zvolili, dokonca aj ja som vložil dôveru do ich rúk. Čo by sa stalo, keby sme si sadli a našli spoločné riešenie? Veď dobré vzťahy medzi vládou a národom by nám mohol závidieť cely svet!

Ako teda na petíciu zareagovali iní umelci? Koľko ľudí vás už podporilo?

Momentálne máme na petícii okolo 8 000 podpisov.

Miroslav Čimo s Kalim.
Miroslav Čimo s Kalim. Foto: Facebook / Miroslav Čimo
 

Petíciu podporilo viacero mien z rôznych žánrov, napríklad Kali, Separ, Majself, Claudia, dj Mairee, dj Ekg, dj Peter Pann, dokonca Miro Jaroš a kopec ďalších ľudí.

Zapájajú sa aj fanúšikovia, nie len naši. Ľudia rôznych vekových kategórií, pretože každý je fanúšik niekoho a cítia, že o kultúru nemôžeme prísť. Veď čo sme robili všetci doma pri prvej vlne? Prežili sme to vďaka kultúre, počúvali sme hudbu, pozerali filmy a podobne. Známy podporovateľ moderného umenia Ján Mládek to vystihol najlepšie. „Prežije-li kultúra, prežije národ!," povedal raz. Tak v prípade, že s nami ľudia súhlasia, budeme vďační za každý jeden hlas. Hlasovať môžete tu.

Komentáre ( 0)