Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 25.11.2020, 10.05
1034492(+10145)testovaných
99304(+1811)pozitívnych
53547(+2809)vyliečených
732(+23)úmrtí
Aktualizácia: 25.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
21. 08. 2020 21:53 | ŽTENEVA/TASR

WHO predpokladá koniec pandémie koronavírusu do "necelých dvoch rokov"

Šéf WHO dôrazne povedal, že korupcia okolo zdravotníckeho ochranného vybavenia sa rovná "vražde"

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a predseda núdzovej poradnej komisie Didier Houssin.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a predseda núdzovej poradnej komisie Didier Houssin. Foto: TASR/Jean-Christophe Bott/Keystone via AP

Planéta by mala dokázať zvládnuť pandémiu nového koronavírusu rýchlejšie než za dva roky, ktoré ľudstvo potrebovalo na skrotenie pandémie chrípky z roku 1918, vyhlásil v piatok šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Máme nevýhodu globalizácie, blízkosti, prepojenosti, ale výhodu lepších technológií, takže dúfame, že s touto pandémiou skoncujeme za menej než dva roky," povedal novinárom Tedros, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

"S maximálnym využitím dostupných prostriedkov a, dúfajme, že aj s ďalšími novými prostriedkami, ako sú napríklad vakcíny, môžeme túto pandémiu poraziť za kratší čas než chrípku z roku 1918," dodal šéf WHO.

Tedros tiež dôrazne povedal, že korupcia okolo zdravotníckeho ochranného vybavenia sa rovná "vražde", pretože pripravuje zdravotníkov liečiacich pacientov s ochorením COVID-19 o ochranu, ktorú nutne potrebujú.

Generálny riaditeľ WHO dostal otázku o korupcii v Juhoafrickej republike (JAR), ktorou otriasajú úplatkárske škandály súvisiace s pandémiou koronavírusu. Tie poškodzujú dôveryhodnosť prezidenta Cyrila Ramaphosu a obraz jeho vlády v zahraničí.

"Každý druh korupcie je neprípustný," povedal Tedros na virtuálnej tlačovej konferencii.
"Ale korupcia týkajúca sa osobného ochranného vybavenia... je pre mňa v skutočnosti vraždou. Lebo ak zdravotníci pracujú bez osobného ochranného vybavenia, ohrozujú svoje životy, a to ohrozuje aj životy ľudí, o ktorých sa starajú," uviedol Tedros novinárom.
"Je to trestné a je to vražda. A musí to prestať," varoval Tedros.

Pobúrenie v JAR sa začalo správami, že miestni vládni predstavitelia hromadili a predávali potravinové dary určené rodinám bez príjmu počas celoštátnej karantény (lockdownu). Hnev verejnosti ešte zosilnel, keď niektoré nemocnice zistili, že štátne nákupy tvárových masiek, odevov a ďalších ochranných pomôcok sa nedostali až k zdravotníckemu personálu.

Juhoafrická špeciálna vyšetrovacia jednotka preveruje vyše 160 spoločností a zákonnosť ich postupu pri poskytovaní protikoronavírusového vybavenia a služieb.

Vyšetrovatelia zverejnia všetky zmluvy na ochranné vybavenie a odevy pre zdravotníkov. 

Komentáre ( 0)