+6478pozitívnych Celkovo
910311
+17756testovaných Celkovo
5351549
+35úmrtí Celkovo
17612
-17hospitalizovaní Celkovo
1 512
+1060plne zaočkovaných Celkovo
2485608
Aktualizácia:
22.1.2022 , 10.19
Aktualizácia: 22.1.2022 , 10.19 štatistiky vo svete viac informácií
26. 08. 2020 20:01 | BRATISLAVA/TV Markíza

Školy majú pred sebou rok, aký ešte nezažili. Rodičia už teraz odmietajú rúška

Najväčšiu obavu majú zriaďovatelia zo školského stravovania.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Mestá a obce majú obavy, ako školy zvládnu korona režim. Výdaje obedov sa môžu natiahnuť a nosenie rúšok naráža na odpor niektorých rodičov. Združenie miest a obcí žiada, aby opatrenia, ktoré majú obmedzujúci charakter, boli vydané záväzným rozhodnutím a nie iba ako odporúčanie ministerstva.

Pred sebou majú školský rok, aký ešte nezažili. Pripraviť je potrebné hektolitre dezinfekcie, posilniť prevádzkový personál, zabezpečiť rúška. Ako bude vyzerať "korona vyučovanie", hovorí príručka ministerstva školstva.

Najväčšiu obavu majú zriaďovatelia zo školského stravovania. „Možno prídu problémy, keď sa nebude dať časovo stihnúť či zladiť vyučovací proces s týmito vecami. Bude to však prípad po prípade,“ myslí si predseda ZMOS-u Branislav Tréger.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Výdaj stravy bude rozdelený do skupín. Po každej várke stravníkov sa musí vykonať povinná dezinfekcia. Veľký rozdiel bude medzi školami so stovkami žiakov a školami, ktoré majú oveľa menší počet žiakov.

Na internete rozpútal diskusiu vzorový list rodiča vedeniu školy. Ten nabáda na porušenie dohody o nosení rúšok. ZMOS tvrdí, že podobnú požiadavku už adresovali školám viacerí rodičia. Problémom je, že rúška majú nosiť počas celého pobytu v škole študenti vyšších ročníkov na základe manuálu rezortu školstva. To má však iba odporúčací charakter.

Podľa aktuálneho nariadenia hlavného hygienika, platného ešte z minulého školského roka, však rúška na školách povinné nie sú. „Opatrenie ÚVZ týkajúce sa nosenia rúšok bude aktualizované, o jeho presnom znení v súčasnosti prebieha diskusia medzi členmi odborného konzília,“ povedala nám hovorkyňa úradu Daša Račková.

Minister školstva Branislav Gröhling už teraz rodičov nabáda, aby túto povinnosť nesabotovali a deti nenavádzali na zlé.

Tému spracoval reportér Marek Gudiak.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.