Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.11.2020, 10.02
1045215(+10723)testovaných
101257(+1953)pozitívnych
56378(+2831)vyliečených
749(+17)úmrtí
Aktualizácia: 26.11.2020, 10.02 štatistiky vo svete viac informácií
04. 09. 2020 11:34 | JÖNKÖPING/kc

Rodičia mesiace držali svoje tri deti zavreté v izbách. Báli sa, že sa nakazia koronavírusom

Nezvyčajným prípadom sa zaoberal švédsky súd.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Yuliia D

Rodine zo švédskeho Jönköpingu úrady odobrali deti, keď zistili, že ich rodičia mesiace držali zavreté v ich izbách. Manželia na súde tvrdili, že tak konali zo strachu z koronavírusu. Informoval o tom švédsky portál The Local. Svojim trom deťom vo veku nad 10 rokov nedovolili ani stýkať sa medzi sebou. Izolované od sveta zostali od marca až do júla.

Rodičia, ktorí do Švédska pred rokmi emigrovali, sa na súde bránili tým, že nesledovali švédske spravy ale iba spravodajstvo z rodnej krajiny, v ktorej boli oveľa prísnejšie nariadenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. O akú krajinu ide, švédske média neupresnili.

Švédsko je pritom známe tým, že sa v súvislosti s pandémiou vydalo cestou odporúčaní a nezaviedlo žiadne celoplošné karanténne opatrenia. Rodičia vraj zašli až tak ďaleko, že dvom z detí odopreli návštevu zubára a vchodové dvere zabezpečili drevenými latami pribitými klincami.

Sociálni pracovníci mali s rodinou negatívne skúsenosti už aj predtým. V júli proti rodičom zasiahli, deti im odobrali a presunuli ich na iné miesto do náhradnej starostlivosti. Manželský pár žiadal súd, aby rozhodnutie zrušil, no neúspešne. Proti rozsudku sa chcú odvolať.

„Vyšetrovanie ukázalo, že izolácia mala na deti negatívny vplyv a hrozilo, že poškodí ich zdravie a vývoj. Aj napriek špeciálnym okolnostiam, ktoré k tomu rodičov viedli, bolo neopodstatnené, aby základne potreby a práva detí boli takýmto spôsobom ignorované," odúvodnil svoje zamietavé rozhodnutie súd v Jönköpingu.

Komentáre ( 0)