Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 21.10.2020, 23.56
641810(+13832)testovaných
33602(+2202)pozitívnych
8404(+400)vyliečených
115(+17)úmrtí
Aktualizácia: 21.10.2020, 23.56 štatistiky vo svete viac informácií
18. 09. 2020 14:55 , článok bol aktualizovaný 18. 09. 2020 15:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Krajčí: Počet pacientov v rizikovej kategórii stále rastie. Ohniská vznikajú najmä na oslavách

Na dvoch infekčných oddeleniach je pre kapacity napätá situácia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR

Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas a infektológ Pavol Jarčuška informovali o aktuálnej epidemiologickej situácii okolo nového koronavírusu.

Krajčí na úvod uviedol, že pravidelná tlačová konferencia Pandemickej komisie SR bude každý piatok popoludní. Aktuálnu situáciu rieši komisia s regionálnymi hygienikmi každý štvrtok a výsledkom je aktualizový zoznam kritických oblastí.

Novú mapu rizikových regiónov Slovenska tak predstavil aj tentoraz. Oproti minulému týždňu je červených okresov raz toľko, na mape sa rozmohla aj oranžová farba.

Viac tu: Stopercentný nárast červených okresov. Pozrite si, ako vyzerá mapa rizikových regiónov

Nepriaznivé podľa ministra je, že v kritickej vekovej skupine nad 65 rokov stále rastú počty infikovaných. Posledný týždeň ide o 154 pacientov v tejto skupine, najviac v Prešovskom a Košickom kraji.

Pozitívni nad 65 rokov.
Pozitívni nad 65 rokov. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Priaznivé to nie je ani v nemocniciach. Ako uviedol infektológ Jarčuška, na Slovensku máme aktuálne 11 infekčných oddelení pre dospelých. Na dvoch oddeleniach je napätá situácia, jedno z nich je v Michalovciach. Môže sa stať, že lôžka niekde už nebudú stačiť a bude potrebné reprofilizovať nemocnice.

Krajčí opäť pripomenul najkritickejšie udalosti, na ktorých hrozí riziko nákazy. Sú to najmä svadby, rodinné či firemné oslavy s úzkym kontaktom. Na Slovensku je aktuálne 17 ohnísk, ktoré vznikli práve pre tieto stretnutia.

Ako príklad uviedol svadbu na západe krajiny, kde sa nákaza rošírila medzi 14 ľuďmi alebo rodinnú oslavu na východe, kde sa nakazilo 12 osôb od osoby, ktorá prišla z Česka.

Nákaza sa však šíri aj na niektorých pracoviskách, podľa údajov komisie takto vzniklo 21 ohnísk. Kritické sú aj športové kempy, ktoré majú na svedomí päť ohnísk a vyše 70 infikovaných. Ide o kemp hokejový, karate, vodácky, jazdecký a hádzanársky. Dve ohniská s vyše 30 nakazenými vznikli v ubytovacích zariadeniach.

 

Komisia opäť ukázala aj aktuaálny zoznam rizikových regiónov Európy:

Zoznam rizikových regiónov Európy.
Zoznam rizikových regiónov Európy.
 

Komentáre ( 0)