Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20
1074364(+1063)testovaných
105929(+196)pozitívnych
66041(+1844)vyliečených
839(+23)úmrtí
Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
23. 09. 2020 13:34 , článok bol aktualizovaný 23. 09. 2020 14:44 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Politici a odborníci diskutovali o aktuálnych výzvach slovenského zdravotníctva

Marek Krajčí zverejnil štatistické údaje o nakazených na Slovensku.

Jana Bittó Cigániková, Zlatica Puškárová a Martin Smatana.
Jana Bittó Cigániková, Zlatica Puškárová a Martin Smatana. Foto: koláž

Konferencia Vizionári v zdravotníctve 2020 rozoberá aktuálne výzvy nášho zdravotníctva poznačeného epidémiou koronavírusu.

Diskusie sa zúčastnil minister zdravotníctva Marek Krajčí, Jana Bittó Cigániková, Andrea Kalavská, Kamil Koleják, Alexandra Bražinová a Pavol Čekan. Moderovali ju Zlatica Puškárová a Zuzana Javorová.

Jednotliví účastníci predstavili svoje názory na aktuálnu situáciu v zdravotníctve a na potrebu reforiem a systémových zmien.

Konferencia pokračovala ďalšou panelovou diskusiou. Vystúpili na nej Jana Bittó Cigániková, generálna riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková, analytici Martin Vlachynský a Martin Smatana, generálny riaditeľ VŠZP Richard Strapko, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzana Gdovinová, Jozef Mathia zo spoločnosti Penta a Dominik Tomek z Asociácie na ochranu práv pacientov.

Krajčí zverejnil štatistiky

Priemerná hospitalizácia ľudí nakazených novým koronavírusom je 11 dní. Z pozitívne testovaných je hospitalizovaných 12,5 percenta. Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v stredu na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020 v Bratislave.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú pacienti v priemere sedem dní, na pľúcnej ventilácii priemerne šesť dní. "Pravdepodobne naši anasteziológovia a infektológovia dávajú ľudí na ventilácie včas a aj ich včas odpájajú," podotkol Krajčí.

Reprodukčné číslo na Slovensku je momentálne 1,15. Súčasné opatrenia ho však zatiaľ neznižujú. Najlepšie by pre Slovensko bolo, ak by sa reprodukčné číslo dostalo na hranicu jeden alebo pod jeden, tvrdí Krajčí.

Poznamenal, že kapacity niektorých regionálnych úradov verejného zdravotníctva boli už presiahnuté, najmä v Bratislave. Znamená to, že hygienici nestíhali dohľadávať kontakty pozitívne testovaného, poprípade museli ostať v práci dlhšie alebo sa reprofilizovať.

 

Na margo dosahov pandémie na ekonomiku Krajčí povedal, že v krajinách, kde sa nezvládla, bol dosah na hrubý domáci produkt "drastický". Slovensko sa po prvej vlne nachádzalo niekde pod polovicou tohto dosahu. "Je lepšie prijať opatrenia včas, ako potom hamovať," dodal.

Čítajte tiež: Máme nový rekord nakazených, prvýkrát sme prekročili hranicu 300

Komentáre ( 0)