Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 21.1.2021, 10.05
1647390(+12668)testovaných
231242(+2464)pozitívnych
181129(+4265)vyliečených
3801(+64)úmrtí
82695(+7403)zaočkovaných
Aktualizácia: 21.1.2021, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
24. 09. 2020 14:32 | RÍM/rd

Scenár z jari sa neopakuje. Pozrite si príčiny, prečo Taliansko zvláda druhú vlnu

K štvrtkovému (24.9.) popoludniu v krajine evidovali viac ako 302-tisíc prípadov koronavírusu.

Na snímke turisti s ochranným rúškom počas návštevy  katedrály Duomo v Miláne.
Na snímke turisti s ochranným rúškom počas návštevy katedrály Duomo v Miláne. Foto: TASR/Claudio Furlan/Lapresse via AP

Taliansko bolo na začiatku marca epicentrom nového koronavírusu v Európe. Apokalyptické scenáre kolabujúceho zdravotníctva však už k nemu nepatrí.

Naopak, zdá sa, že na rozdiel od zvyšku Európy krajina z Apeninského polostrova šírenie ochorenia zvláda. Píše iDNES.

Vláda po kritických mesiacoch ako marec, apríl či máj, reagovala prísnou, dlhodobou celoštátnou karanténou. V čase, keď ostatné európske krajiny už uvoľňovali karanténu, Taliansko odmietalo úplne zrušiť niektoré obmedzenia.

Hoci tam v máji otvorili obchody, reštaurácie, bazény či športové centrá, školy zostali naďalej zavreté a počty divákov na športových stretnutiach zostali limitované.

Hlavné mesto Rím v lete navýšilo opatrenia. V auguste tam zavreli diskotéky a prikázali nosenie rúšok vo všetkých zaplnených miestach, vrátane vonkajších od 18. hodiny do šiestej ráno.

Podľa Fabrizia Pregliasca, virológa na milánskej univerzite Taliansko bralo karanténu vážne a lepšie plánovalo, ako sa pripraviť na úskalia prípadného otvorenia. Preto opatrenia obmedzovalo postupne a keď bolo potrebné, znovu ich zavádzalo.

Ďalším kľúčovým dôvodom, prečo Taliansko zvláda druhú vlnu veľmi dobre, podľa odborníkov je ochota tamojšej verejnosti dodržovať pravidlá. Taliani nosia rúška aj vonku, hoci nemusia.

Treťou príčinou úspechu je rozšírené testovanie a vysoká miera jeho presnosti, ktoré pomáhajú zabrániť prenosu vírusu. Vďaka široko dostupným testom úrady dokázali nakazených ľudí nájsť.

Každý, kto pociťuje symptómy nákazy, môže požiadať doktora o rýchly test. V krajine sú tiež početné rýchle testovacie centrá pre vodičov. Ak má niekto pozitívny výsledok, úrady sú prostredníctvom pomerne presnej sledovacej aplikácie schopné rýchlo nájsť kontakt na daného jedinca a izolovať ho.

K štvrtkovému (24.9.) popoludniu v krajine evidovali viac ako 302-tisíc prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, takmer 36-tisíc obetí a viac ako 220-tisíc vyliečených.

Komentáre ( 0)