Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 20.10.2020, 10.05
627978(+5946)testovaných
31400(+705)pozitívnych
8004(+468)vyliečených
98(+6)úmrtí
Aktualizácia: 20.10.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
26. 09. 2020 15:03 | BRATISLAVA/TASR

Máme problém: Hygienici zaznamenali koronavírus vo viacerých domovoch pre seniorov

"Situáciu nemožno podceňovať," podotkli epidemiológovia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenali výskyt pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19 v domovoch sociálnych služieb (DSS). Mnoho prípadov nahlásili RÚVZ v Bratislave, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Nových Zámkoch a Košiciach. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.

ÚVZ pripomína, že klienti v DSS sú jednou z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. V prípade infekcie čelia vyššiemu riziku, že ochorenie bude mať ťažký priebeh alebo spôsobí smrť. "Situáciu nemožno podceňovať," podotkli epidemiológovia.

Odporúčajú preto, aby sa s klientmi v DSS vykonávali individuálne aktivity a obmedzil sa tak kontakt s inými. Osoby v styku by sa tiež podľa ÚVZ nemali meniť, aby sa tak zredukovalo riziko šírenia ochorenia.

Novozámockí hokejisti sa nakazili od Skaličanov

Nárast prípadov hlási RÚVZ v Nových Zámkoch, ktorý súvisí s hokejovým zápasom v Skalici. Ďalej ide aj o dohľadané kontakty už potvrdených prípadov.

Epidemiológovia z RÚVZ v Dolnom Kubíne pokračujú v dohľadávaní kontaktov z už známeho ohniska. "Pre okresy Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo platia sprísnené lokálne opatrenia," poznamenali.

Ďalšia svadba

Dohľadávanie kontaktov pokračuje aj v RÚVZ v Košiciach. Medzi nakazenými sú aj účastníci svadby. "Epidemiológovia pokračujú vo vyšetrovaní a zaznamenávajú už aj sporadické prípady bez známej súvislosti," uvádza ÚVZ.

V okrese Prievidza sa vyskytol prípad v zariadení sociálnych služieb. Doposiaľ tam testy potvrdili jedného pozitívneho klienta a deväť zamestnancov. RÚVZ v Prievidzi nechá otestovať všetkých klientov zariadenia. Nateraz však nikto z personálu ani klientov nemá príznaky ochorenia, tvrdí ÚVZ. Väčšinu prípadov však RÚVZ v Prievidzi hlási ako dohľadané kontakty a import zo zahraničia. V niektorých prípadoch sa začalo aj epidemiologické vyšetrovanie.

Na Slovensku v piatok (25. 9.) identifikovali 552 pozitívnych vzoriek na COVID-19, laboratóriá vykonali 6483 testov. Celkový počet infikovaných od začiatku pandémie vzrástol na 8600, umrelo 44 pacientov, vyliečilo sa 4098. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je 4458.

 

Komentáre ( 0)