Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.10.2020, 10.13
678069(+13525)testovaných
40801(+2890)pozitívnych
9920(+1061)vyliečených
159(+25)úmrtí
Aktualizácia: 24.10.2020, 10.13 štatistiky vo svete viac informácií
29. 09. 2020 13:44 | BRATISLAVA/BUDAPEŠŤ/TASR

Na zatvorených hraniciach Maďarska zostanú miernejšie pravidlá pre občanov V4

Občania týchto štátov sú z istého hľadiska výnimkou.

Hraničný priechod Komárno-Komárom.
Hraničný priechod Komárno-Komárom. Foto: TASR

Pre občanov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zostávajú v platnosti miernejšie pravidlá zákazu vstupu cudzincov na územie Maďarska, ktorého predĺženie v rámci epidemiologických opatrení po 1. októbri oznámil v pondelok (28. 9.) maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Z nariadenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke maďarskej polície police.hu vyplýva, že občania Česka, Poľska a Slovenska môžu vstúpiť na územie Maďarska v prípade, ak potvrdia, že majú ubytovanie v Maďarsku rezervované ešte pred uzatvorením maďarských hraníc 1. septembra, a ak pri prekročení štátnych hraníc disponujú negatívnym PCR testom starým najviac päť dní. Test musí byť v maďarskom, prípadne anglickom jazyku.

Občania SR môžu prekročiť maďarské hranice ešte aj v rámci malého prihraničného styku, pri ktorom je obmedzený pobyt na maďarskom území na 24 hodín. Povolenie platí pre pobyt na území Maďarska do vzdialenosti najviac 30 kilometrov od štátnych hraníc.
Opatrenia obmedzujúce vstup na územie Maďarska v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu zostanú zachované aj po 1. októbri, vyhlásil v pondelok Szijjártó, ktorý zdôraznil, že naďalej zostávajú v platnosti výnimky pre občanov krajín V4.

Podľa jeho slov občania vyšehradských štátov sú z istého hľadiska výnimkou, pretože Maďarsko od začiatku pandémie spolupracovalo najužšie práve s nimi. Voči týmto krajinám Maďarsko preto uplatňuje miernejšie pravidlá, dodal.

Maďarská vláda 1. septembra uzavrela hranice z dôvodu koronavírusovej pandémie, pričom výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na svoje územie povolila pre občanov krajín V4 - Českej republiky, Slovenska a Poľska.

Európska komisia (EK) následne upozornila Budapešť na diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a tiež na dôležitosť „integrity schengenského priestoru".

Komentáre ( 0)