Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 18.10.2020, 10.26
617007(+10858)testovaných
29835(+1567)infikovaných
7359(+62)vyliečených
88(+6)úmrtí
Aktualizácia: 18.10.2020, 10.26 štatistiky vo svete viac informácií
29. 09. 2020 19:22 | SLOVENSKO/TV Markíza

Ľudia z regionálnych červených zón obchádzali zákazy, chceli preložiť aj svadby

Návrat k regionálnemu „COVID semaforu“ sa aj preto na dlhší čas odkladá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: jujikrivne/shutterstock.com

Banská Bystrica obviňuje Námestovo, Medzilaborce kritizujú Bratislavu. Viaceré oblasti Slovenska majú v posledných mesiacoch minimálne počty nakazených koronavírusom.

Ani to im však nepomohlo. Vláda Igora Matoviča sprísnila opatrenia pre celú krajinu. Oblastiam, ktoré sú na tom dobre, sa zovšeobecňovanie nepáči.

Epidemiológ Pavol Jarčuška hovorí, že plošné sprísnenie dáva väčší zmysel, aj keď je často nespravodlivé. „Kolegyňa z Banskej Bystrice mi povedala, že je tam jedna z najväčších diskoték. V Bratislave boli diskotéky zavreté a celá Bratislava prišla na diskotéku do Banskej Bystrice,“ zdôraznil.

Jarčuškovi dáva za pravdu aj prípad z Oravy. Regionálne obmedzenia sa tam jednoducho obchádzali. Na Hornej Orave stanovili prísnejšie opatrenia pre sobáše a svadobné hostiny už pred desiatimi dňami.

Na maximálny počet 30 hostí ľudia z červených okresov Tvrdošín a Námestovo reagovali hneď. Presúvaním hostín do susedných okresov, najmä do najbližšieho dolnokubínskeho. A tak vzápätí svadby okresali aj tam.

„Volali nám podnikatelia a starostovia z okresu Dolný Kubín, že je záujem o presun svadieb z okresov Tvrdošín a Námestovo,“ zdôraznil prednosta dolnokubínskeho okresného úradu Pavol Ľorko.

Podľa epidemiológov práve podobné obchádzanie zákazov viedlo k celoplošným obmedzeniam. „Slováci si užili leto a následky toho užívania a možno aj toho septembra sú dnes vidieť,“ tvrdí Jarčuška.

Návrat k regionálnemu „COVID semaforu“ sa zrejme aj preto na dlhší čas odkladá.

 

Komentáre ( 0)