Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 21.10.2020, 23.56
641810(+13832)testovaných
33602(+2202)pozitívnych
8404(+400)vyliečených
115(+17)úmrtí
Aktualizácia: 21.10.2020, 23.56 štatistiky vo svete viac informácií
01. 10. 2020 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Športovci a ľudia z kultúrnej obce dostanú peniaze do mesiaca

V snahe získať ich vyjadrila podporu aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Peniaze vraj budú do mesiaca. Športovci a kluby sa od ministra školstva dočkali odvážneho prísľubu, opozícia však tvrdí, že peniaze by sa dali zohnať ešte skôr. Športovcov a aj predstaviteľov kultúry v ich snahe konečne získať štátnu pomoc podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Ďalší deň a ďalšie čakanie na peniaze. Desiatky tisíc ľudí pracujúcich v športe a kultúre stále nedostali od štátu prakticky žiadne kompenzácie za straty spôsobené pandémiou. Minimálne športovcom vďaka ministrovi školstva bliká stále jasnejšie svetielko nádeje.

„Vyslovím záväzok aj voči nám, že by sme boli radi, aby sme do mesiaca vedeli vyplávať športovcom. Verím, že budeme vedieť aj výraznejším spôsobom pomôcť športovcom do budúcna,“ konštatoval minister športu Branislav Gröhling.

Opozičný hlas však tvrdí, že peniaze by mohli prísť ešte skôr. Stačilo by milióny z fondu na podporu športu, respektíve tie, ktoré sú určené na budovanie športovej infraštruktúry, presunúť na účty klubov. „Majú k dispozícii v najbližších mesiacoch 88 miliónov, z toho 22 treba vyčerpať ešte tento rok,“ tvrdí opozičný poslanec Matúš Šutaj Eštok.

Podľa Richarda Rašiho sú to peniaze položené na stole, treba ich len poslať, môže to byť hotové zo dňa na deň.

Stačilo by, aby vláda vyhláškou zmenila účel, na ktorý majú byť použité. Ministerstvo školstva o tomto nápade zatiaľ zrejme neuvažuje - využiť chce skôr peniaze, ktoré neminulo ministerstvo hospodárstva.

Najprv však potrebuje vedieť, o koľko peňazí vlastne ktorý klub prišiel. „Zatiaľ boli schopné to odovzdať dva-tri zväzy, lebo je to drina, oni si musia obísť všetky tie kluby, ktoré u nich sú. Dúfam, že do konca týždňa nám to dá väčšina zväzov, nech si vieme povedať, koľko potrebujeme,“ vyhlásil štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

Športovcov medzičasom podporila aj prezidentka. Do paláca si ich pozvala aj so zástupcami kultúry, symbolicky na medzinárodný deň hudby.

Tému spracoval reportér Martin Petro.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)