Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02
1115246(+11221)testovaných
113392(+2184)pozitívnych
77142(+2869)vyliečených
957(+27)úmrtí
Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02 štatistiky vo svete viac informácií
06. 10. 2020 13:37 | EURÓPA/tvnoviny.sk, lm

Posledné štyri európske krajiny majú aktuálne čísla novoinfikovaných pod kritickou hranicou

Priemerná sedemdňová hodnota, ktorú Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb ešte nepovažuje za kritickú, je 20 nových prípadov na 100 000 obyvateľov.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Elisabeth Aardema

Druhá vlna koronavírusu zasiahla Európu ešte silnejšie ako prvá. Štáty sa boria s rekordnými číslami nových prípadov a zavádzajú ďalšie prísne bezpečnostné opatrenia. Podľa posledných údajov z pondelka sa iba štyrom európskym štátom darí hranicu nových infekcii držať pod kritickou úrovňou, Slovensko medzi nimi nie je, informuje CNN.

Priemerná sedemdňová hodnota, ktorú Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ešte nepovažuje za kritickú, je 20 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov. V pondelok sa pod touto hodnotou držali iba Nemecko (18,4), Fínsko (15,5), Cyprus (14,6) a Nórsko (13,9).

Naopak najhoršie je na tom Česká republika, ktorá hlási sedemdňový priemer 167,6 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov. Nasleduje Holandsko s hodnotou 140,3 a Francúzsko s 120,3.

Rovnako sa podľa ECDC prudko zvyšuje aj miera úmrtnosti v dôsledku infekcie koronavírusu, pričom trvalý nárast v Európe hlási až 27 štátov.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / CrispyPork
 

Krajiny preto hlásia zavádzanie prísnych opatrení a niektoré uvažujú aj nad opätovnými karanténnymi nariadeniami.

Národný pohotovostný tím v oblasti verejného zdravia v Írsku odporučil v celej krajine zaviesť najvyššiu úroveň obmedzení s cieľom zamedziť šíreniu koronavírusu. Úrady uvažujú o zavedení najprísnejšieho piateho stupňa opatrení, čo v praxi to znamená zatvorenie všetkých obchodov s výnimkou nevyhnutných predajní ako sú potraviny, lekárne či čerpacie stanice. Obyvatelia by sa navyše mimo návštev spomínaných predajní nemohli vzdialiť od svojich domovov na viac ako 5 kilometrov.

Na Islande pristupujú k obmedzeniu verejných zhromaždení a zatváraniu podnikov z vysokou koncentráciou ľudí ako sú fitnescentrá, pohostinstvá, kluby, kiná, divadlá a kasína.

Hlavné mesto Francúzska je podľa najnovších informácii klasifikované ako „zóna maximálnej pohotovosti“ a podľa tamojších úradov sa uvažuje o úplnom lockdowne Paríža. Podľa francúzskeho premiéra Jeana Castexa už región prekročil tri rizikové kritériá, a to mieru výskytu nových prípadov, mieru výskytu chorenia Covid-19 u starších osôb a mieru obsadenosti resuscitačných lôžok pacientmi s týmto ochorením.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Viacheslav Lopatin
 

Česká republika vyhlásila stav núdze, vďaka čomu môžu úrady pokračovať v zavádzaní opatrení na spomalenie šírenia vírusu bez predchádzajúceho súhlasu vlády. Cieľom je zmierniť v krajine tlak na systém zdravotnej starostlivosti.

Hoci Nemecko zatiaľ patrí k štyrom najúspešnejším krajinám, ktoré druhú vlnu pandémie zvládajú najlepšie, úrady museli vyhlásiť niekoľko Berlínskych štvrtí za rizikové oblasti po tom, čo tam hranica nakazených na 100 000 obyvateľov dosiahla hraničný počet 50 pacientov. Okresy Friedrichshain-Kreuzberg, Mitte, Tempelhof-Schoeneberg a Neukoelln boli preto označené červenou farbou.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Corona Borealis Studio
 

Vo Veľkej Británii v nedeľu ohlásili nový denný rekord infikovaných osôb, a to 22 961. Ide o takmer  dvojnásobok predchádzajúceho denného rekordu. Spôsobila ho však technická chyba, pre ktorú neboli už do skôr publikovaných údajov započítané tisíce prípadov.

Agentúra pre verejné zdravie pripustila, že medzi 25. septembrom a 2. októbrom neoznámili 15 841 pozitívnych prípadov z dôvodu „technického problému“. Britská opozičná labouristická strana kritizovala zlyhanie vlády a túto chybu označila za „roztržitosť“.

Komentáre ( 0)