Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.11.2020, 10.05
1056143(+10928)testovaných
103106(+1849)pozitívnych
59285(+2907)vyliečených
771(+22)úmrtí
Aktualizácia: 27.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
12. 10. 2020 17:37 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matovič dúfa, že Sulík sám opustí vládu, ak sa situácia nezlepší

Premiér chcel ukázať dáta, ktoré žiadal Sulík. Zverejnil len dávno známe grafy.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič vystúpil na tlačovej konferencii, aby predstavil dáta, na základe ktorých Pandemická komisia a Ústredný krízový štáb rozhodujú o opatreniach. Na úvod sa ospravedlnil všetkým odborníkom za slová Richarda Sulíka, ktorý povedal, že diskusia o prísnych opatreniach sú tliachaniny.

„Títo ľudia mimo svojho pracovného času strávili jedenásť hodín na rokovaní," dodal Matovič.

Následne prezentoval aktuálne dáta o koronavíruse. Ukázal grafy vývoja počtu nakazených, pozitívne testovaných ľuďoch nad 65 rokov, šírenie nákazy v jednotlivých okresoch, či vývoj hospitalizovaných a ventilovaných pacientov.

Väčšina grafov však už je verejnosti známa. Objavujú sa pravidelne v prezentácii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktoré zverejňuje pravidelne v piatky. Matovič neukázal napríklad, kde sa ľudia najčastejšie nakazia, či kedy podľa matematikov skolabuje zdravotníctvo. Matovič hovorí, že takéto dáta sú nepodstatné. „Dnes nejde o to, kde sa nakazíte, ale ide o to, že aké máme nástroje. Ide o to, aby sme znížili mobilitu," vysvetlil Matovič.

Matovič zároveň verejne prezradil niektoré Sulíkove vyjadrenia, ktoré povedal na rokovaní vlády.

Sulík mal povedať, že neverí Matovičovi, že nepriateľ je 50-krát silnejší, keď nemáme 50-krát viac mŕtvych. Matovič na to reagoval, že zdravotný stav ľudí sa mení v čase a pri koronavíruse trvá aj niekoľko týždňov, kým človek s nákazou bojuje. Nárast úmrtí sa preto podľa premiéra zvýšia až o pár týždňov.

Matovič dodal, že medzi ním a Sulíkom skončilo kamarátstvo, ale vládnuť musia ďalej.

„To, čo Richard Sulík spáchal, znamená, že veľa ľudí nebude dodržiavať opatrenia. Bude to mať za následok ešte horšie čísla a úmrtia," vyhlásil premiér. Sulíka nechce odvolať z postu ministra hospodárstva a podpredsedu vlády, no naznačil, že ak sa krivka šírenia vírusu nezníži, mal by opustiť vládu.


Komentáre ( 0)