Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.1.2021, 10.03
1723941(+14015)testovaných
241392(+2775)pozitívnych
202148(+4957)vyliečených
4361(+101)úmrtí
108426(+5743)zaočkovaných
Aktualizácia: 27.1.2021, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
13. 10. 2020 11:44 | PARÍŽ/TASR

Opätovná nákaza koronavírusom môže mať aj ťažší priebeh. Má dve vysvetlenia

Autori štúdie otvorili diskusiu, či je vôbec možné vybudovať si imunitu proti tomuto vírusu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Pacienti, ktorí už raz prekonali ochorenie COVID-19 , môžu po opätovnej nákaze novým druhom koronavírusom pociťovať dokonca silnejšie príznaky.

Vyplýva to zo zistení štúdie zverejnenej v pondelok v prestížnom medicínskom časopise The Lancet Infectious Diseases, o ktorej v utorok (13. 10.) informovala agentúra AFP.

Štúdia zároveň potvrdila, že nakaziť sa novým druhom koronavírusu je možné viackrát. Jej autori taktiež otvorili diskusiu o tom, či je vôbec možné vybudovať si imunitu proti tomuto vírusu, približuje AFP.

Prvý prípad opätovnej infekcie v USA

Štúdia podrobne sleduje prvý prípad opätovnej infekcie v Spojených štátoch - najhoršie postihnutej krajine sveta v počte prípadov nákazy aj úmrtí. Ide o 25-ročného muža zo štátu Nevada, ktorý mal prvý pozitívny test na koronavírus 18. apríla, vyliečil sa však v domácej karanténe.

V máji mu urobili dva testy, ktoré mali oba negatívny výsledok. Po 48 dňoch od prvotnej nákazy sa však uňho 5. júna opätovne potvrdila infekcia koronavírusom SARS-CoV-2, tentokrát však inou mutáciou, a priebeh jeho ochorenia sa zhoršil natoľko, že musel byť hospitalizovaný a pripojený na kyslíkový prístroj.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Príčina opätovnej nákazy má podľa autorov štúdie dve vysvetlenia: pacient mohol byť vystavený silnejšej dávke koronavírusu SARS-CoV-2 ako pri prvej nákaze alebo mohlo ísť o agresívnejšiu odnož tohto vírusu.

Okrem prípadu tohto Američana štúdia tiež spomína štyri ďalšie známe prípady opätovného nakazenia koronavírusom, a to v Belgicku, Holandsku, Hong Kongu a Ekvádore.

Nové zistenie by mohlo ovplyvniť najmä vývoj vakcíny

Prípady opätovnej nákazy sú momentálne známe len výnimočne. Vedci však v tejto súvislosti pripomínajú, že u mnohých nakazených sa príznaky ochorenia COVID-19 neprejavia a aj ich prvotný test je preto väčšinou negatívny. Ak sa im teda ochorenie aj neskôr potvrdí, je takmer nemožné zistiť, či už v minulosti nakazení neboli.

Na ilustračnej snímke oddelenie jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici.
Na ilustračnej snímke oddelenie jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici. Foto: TASR/AP
 

Nové zistenie by podľa vedcov mohlo ovplyvniť najmä vývoj vakcíny proti koronavírusu. "Možnosť opätovnej nákazy by mohla mať zásadný dosah na to, ako rozumieme imunite voči (ochoreniu) COVID-19 - najmä keď nám chýba účinná vakcína," vyjadril sa jeden z autorov štúdie Mark Pandori z Nevada State Public Health Laboratory.

Zároveň dodal, že na lepšie porozumenie toho, ako funguje imunita proti koronavírusu a prečo majú prípady tzv. reinfekcie pravdepodobne sťažený priebeh nákazy je potrebný podrobnejší výskum.

Podľa vedcov v súčasnosti neexistujú dôkazy, že by ľudia, ktorí sa uzdravili z ochorenia COVID-19, boli chránení pred opätovnou nákazou. Autori štúdie zároveň upozorňujú, že nemajú dostatok informácií o tom, ako dlho protilátky po prekonaní infekcie koronavírusom zostávajú v ľudskom tele.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.


Komentáre ( 0)