Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.3.2021 , 11.06
2060990(+10854)testovaných
311002(+2077)pozitívnych
251983(+0)vyliečených
7388(+118)úmrtí
458108(+13343)zaočkovaných
Aktualizácia: 2.3.2021 , 11.06 štatistiky vo svete viac informácií
15. 10. 2020 16:35 | CAMBRIDGE/kc

Ľudí, ktorí veria hoaxom o koronavíruse, najčastejšie spája tento nedostatok

Najobľúbenejšou konšpiráciou je, že koronavírus SARS-CoV-2 bol vyrobený v laboratóriu v čínskom meste Wu-chan.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: YouTube/ Blackjack Apprenticeship

Medzinárodný prieskum ukázal, že hoaxom o koronavíruse najčastejšie veria ľudia, ktorí majú slabú orientáciu v matematike. Vedci z Cambridgskej univerzity to tvrdia na základe analýzy piatich národných prieskumov: v Írsku, Veľkej Británii, Španielsku, Mexiku a USA.

Nuemerickú gramotnosť alebo schopnosť pracovať s číslami vyhodnotili na základe troch testov. Účastníkom prieskumu predložili deväť tvrdení o ochorení COVID-19. Niektoré boli nepravdivé: napríklad „siete 5G môžu spôsobiť, že človek bude zraniteľnejší voči nákaze koronavírusom". Iné boli pravdivé - a ľudia mali určiť, s ktorými sa stotožňujú.

Ďalšie otázky sa týkali toho, ako ľudia vnímajú riziko nákazy koronavírusom, do akej miery dodržujú pokyny epidemiológov a aká je pravdepodobnosť, že sa nechajú očkovať, keď bude dostupná vakcína.

Internetom sa šíria hoaxy o koronavíruse. Poradíme vám, ako nenaletieť

Niektorí vedci sa domnievajú, že náchylnosť k dezinformáciám všeobecne súvisí s politickými názormi, iní si myslia, že to závisí skôr od rozumových schopností.

Podľa autora cambridgskej štúdie Sandera van der Lindena sú obidve teórie opodstatnené, no najdôležitejšia je práve numerická gramotnosť. „Bol som prekvapený, keď som videl, akú výraznú úlohu hrá schopnosť matematického uvažovania. Toto zistenie sa mi ale v určitom zmysle páči, pretože mi dáva nádej, že existuje nejaké riešenie."

Ďalším výrazným faktorom spojeným s vierou vo falošné správy bol vek. Niekoho to možno prekvapí, no vo všetkých krajinách okrem Mexika boli starší ľudia menej náchylný uveriť dezinformáciám o koronavíruse. Pritom u iných tém, ako sú napríklad voľby, sa ukazuje skôr opačný trend. Je to spôsobené tým, že seniori, ktorí patria do rizikovej skupiny a sú tak touto chorobou viac ohrození, si dávajú väčší pozor na pravdivosť informácií.

Ďalším zistením vedcov bolo, že hoaxom častejšie uverili ľudia, ktorí sa považujú za príslušníkov menšinovej skupiny a zároveň mali nedôveru voči tomu, čo tvrdia politici a vedci.

Najobľúbenejšie hoaxy

Konšpiráciu, ktorú účastníci prieskumu považovali za najpravdepodobnejšiu, bolo tvrdenie, že koronavírus SARS-CoV-2 bol vyrobený v laboratóriu v čínskom meste Wu-chan. V Mexiku a Španielsku tomu verilo 33% respektíve 37% ľudí.

Druhý najobľúbenejší hoax bola myšlienka, že pandémia je súčasťou spiknutia za účelom presadenia celosvetovej vakcinácie. Toto tvrdenie sa pozdávalo 22% respondentom v Mexiku, 18% v Írsku, Španielsku a USA a 13% vo Veľkej Británii.


Komentáre ( 0)