Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.10.2020, 10.07
751744(+16556)testovaných
55091(+3363)pozitívnych
12508(+281)vyliečených
212(+12)úmrtí
Aktualizácia: 30.10.2020, 10.07 štatistiky vo svete viac informácií
16. 10. 2020 11:46 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čaká Slovensko plošné testovanie na koronavírus? Chystá sa nákup 10 miliónov rýchlotestov

Väčšia časť zásielky týchto rýchlotestov by mala doraziť na budúci týždeň.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Slovensko zrejme čaká plošné testovanie na nový koronavírus. Štátne orgány už rokujú o veľkom nákupe antigénových testov, no úrady o detailoch zatiaľ nehovoria. Štát má vyčlenených na nákup desiatky miliónov eur. So zistením prišiel portál Aktuality.sk.

Slovensko má v pláne nakúpiť minimálne 10 miliónov antigénových rýchlotestov. Väčšia časť zásielky by mala doraziť na budúci týždeň. Oficiálne to nechce komentovať nik.

Ministerstvo financií by už malo mať na stole žiadosť o uvoľnenie peňazí. Cena testov by sa mala podľa portálu pohybovať okolo 43 miliónov eur.

Nákup má realizovať Správa štátnych hmotných rezerv. O najväčší nákup testov mal požiadať rezort zdravotníctva.

„Všetky opatrenia týkajúce sa poskytovania zdravotnej starostlivosti sú konzultované na úrovni konzília epidemiológov, pandemickej komisie vlády SR a ústredného krízového štábu. Stalo by sa tak aj v prípade plošného testovania a všetky opatrenia a pokyny by sa realizovali na základe uznesení týchto odborných tímov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová pre Aktuality.sk.

Na konkrétnu otázku o nákupe rezort neodpovedal. Antigénové testy sú na rozdiel od PCR testov menej presné. Odoberá sa pri nich vzorka z výteru nosohltana, skúma sa na mieste odberu a výsledok je známy do približne polhodiny.

Už o dva týždne chce s plošným testovaním začať napríklad susedné Česko. Náklady sa odhadujú na 3,5 miliardy českých korún, čo je v prepočte približne 128 miliónov eur. Testovať by mohli praktickí lekári v ordináciách, ale aj medici, absolvovať test bude dobrovoľné.

Plošné testovanie si ako prvé vyskúšalo čínske mesto Wu-chan, kde pandémia vypukla. Miestnym zdravotníkom sa podarilo od 14. mája do 1. júna tohto roka otestovať približne 10 z celkovo 11 miliónov obyvateľov. Pri plošnom testovaní je cieľom zistiť podiel nakazených osôb v populácii.

Čítajte tiež: Redaktorka vyskúšala antigénové testy počas Televíznych novín. V živom vysielaní sa dozvedela výsledok

Komentáre ( 0)