Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.1.2021, 10.04
1709926(+10950)testovaných
238617(+1590)pozitívnych
197191(+3811)vyliečených
4260(+192)úmrtí
102692(+5986)zaočkovaných
Aktualizácia: 26.1.2021, 10.04 štatistiky vo svete viac informácií
16. 10. 2020 15:33 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Pre COVID pacientov je voľných ešte 143 postelí. Ak sa minú, budú sa prerábať ďalšie oddelenia

Aktuálne kapacity sa minú do piatich dní.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Situácia s koronavírusom sa zo dňa na deň zhoršuje. V prvej vlne odborníci prosili ľudí, aby dodržiavali opatrenia najmä z toho dôvodu, aby nedošlo k zaplneniu nemocníc a kolapsu zdravotníctva. Práve na nemocnice sa posledné týždne upierajú zraky ministra zdravotníctva, ale aj verejnosti.

Úrad verejného zdravotníctva v lete pripravil pandemický plán, ktorý má v prípade prudkého nárastu infikovaných reprofilizovať nemocničné oddelenia tak, aby pre COVID pacientov bolo dostatok lôžok. Nemocnice už k tomuto kroku museli pristúpiť.

V Česku už napríklad nepomáha ani reprofilizácia. V Prahe stavajú dočasnú poľnú nemocnicu.

Všetky nemocnice musia rátať aj s pľúcnou ventiláciou

Aktuálne máme hospitalizovaných 540 ľudí s potvrdeným koronavírusom, alebo s podozrením naň. Na JIS je 18 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 51 ľudí.

V jedenástich nemocniciach je zatiaľ vyčlenených 683 lôžok pre COVID pacientov. To znamená, že voľných je k dnešnému dňu 143 postelí. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová však dodáva, že ak sa počty pacientov budú naďalej zvyšovať, reprofilizujú ďalšie lôžka.

Dnes (16.10.) pribudlo v nemocniciach 31 ľudí, dňa 14.10. hospitalizovali 33 nových pacientov a napríklad 13.10. hlásili nemocnice 79 nových hospitalizácií. Ak by denne pribudlo 30 nových hospitalizovaných pacientov, súčasné voľné kapacity sa minú do piatich dní.

Aktuálne počty reprofilizovaných lôžok v 11 nemocniciach na Slovensku.
Aktuálne počty reprofilizovaných lôžok v 11 nemocniciach na Slovensku. Foto: TVNOVINY.sk
 

„Všetky subjekty hospodárskej mobilizácie okrem psychiatrických nemocníc musia mať a majú vyčlenené 1 lôžko na liečbu pacienta, ktorý potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. To znamená, že takéto lôžka sú v jedenástich nemocniciach po celom Slovensku a zároveň jedno takéto lôžko je k dispozícii aj v každej z ďalších 38 nemocníc. Následne ministerstvo zdravotníctva nariadilo 48 subjektom hospodárskej mobilizácie, aby vyčlenili 10 percent lôžok na COVID pacientov. V prípade potreby sa tento stav môže ešte navýšiť.

Subjektmi hospodárskej mobilizácie sú všetky nemocnice a ústavy na Slovensku. Teda napríklad aj ústavy srdcových a cievnych chorôb, Národný ústav detských chorôb, či všetky súkromné nemocnice.

Všetky zariadenia majú jednotný systém, v ktorom vidia stav ochranných pomôcok alebo vyťaženosť lôžok.

V lete rezort zdravotníctva tvrdil, že sme na druhú vlnu pripravení. Avizovali, že v tretej fáze epidémie budú schopní reprofilizovať 5 687 postelí v 22 nemocniciach. Ministerstvo nepotvrdilo, či tento údaj stále platí.

Čítajte tiež: Prvýkrát sme prekročili dvojtisícovú hranicu v počte infikovaných. Máme nový rekord

Pomáhajú medici a vojaci

Otázku vyvoláva aj to, či máme dostatok lekárov a sestier, ktorí zvládnu ošetrovať chorých. „Pripravené sú aj alternatívy výpomoci poskytovania zdravotnej starostlivosti napríklad študentmi 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt a iné. Vojaci sú aktuálne nasadzovaní podľa potreby v nemocniciach po celom Slovensku," vysvetľuje Eliášová.

Vedenie nemocníc prijíma opatrenia, v ktorých zohľadňuje personálne kapacity a podľa toho rozpisujú služby. Môžu tiež požiadať o eurofondy na dokúpenie ochranných pomôcok. Zdravotnícky personál si prilepší aj vďaka novému koronabalíčku. Všetci tí, ktorí sa nakazia koronavírusom počas výkonu svojho povolania, dostanú vyše stopercentný preplatok PN-ky.

Komentáre ( 0)