Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02
1115246(+11221)testovaných
113392(+2184)pozitívnych
77142(+2869)vyliečených
957(+27)úmrtí
Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02 štatistiky vo svete viac informácií
19. 10. 2020 19:18 | BRATISLAVA/TV Markíza

Milióny antigénových testov čoskoro dorazia. Ich nákup vyvoláva otázky

Ročné tržby firmy sa doteraz pohybovali maximálne v jednotkách miliónov, teraz od štátu za testy zinkasuje podstane viac.

Antigénové testy.
Antigénové testy. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Trinásť miliónov antigénových testov na boj s koronavírusom dorazí na Slovensko už v najbližších dňoch. Najväčšiu časť z nich dodá štátu firma Eurolab Lambda.

Testy však len dovezie, vyrába ich kórejská firma SD Biosensor. Tá testy cez svoj web ponúka priamo aj štátnym organizáciám, a tak je otázka, prečo štát nenakupuje priamo od nej, ale potrebuje na to sprostredkovateľa.

Štát teda bude nakupovať cez už spomínaný Eurolab. Firma, ktorej ročné tržby sa doteraz pohybovali maximálne v jednotkách miliónov, teraz od štátu za testy zinkasuje rovno 52 miliónov.

Pýtali sme sa firmy, akú maržu na tom bude mať, odpoveď nám však neposkytli. Otázky vyvoláva aj vlastnícke pozadie Eurolabu.

Bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker na svojom Facebooku naznačuje, že sa k zákazke možno nedostali náhodou.

Pravdou však je, že štát v konečnom dôsledku za testy zaplatí len toľko, čo aj ostatní. Kórejčania napríklad so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vyrokovali dodávku antigénových testov pre najchudobnejšie krajiny sveta.

Za jeden môžu pýtať maximálne päť dolárov, teda približne toľko, za koľko ich od nich cez sprostredkovateľa kupujeme aj my.

Či mal nákup testov zmysel alebo nie sa dozvieme už o pár týždňov. Či boli pri ňom dodržané všetky zákony tak, ako to deklarujú kompetentní, budeme zrejme vedieť až neskôr, každopádne Úrad pre verejné obstarávanie už chystá kontrolu.  

Viac v reportáži Martina Petra.

 

Celé vydanie pondelkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)