Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.11.2020, 10.05
1056143(+10928)testovaných
103106(+1849)pozitívnych
59285(+2907)vyliečených
771(+22)úmrtí
Aktualizácia: 27.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
21. 10. 2020 17:00 | BOJNICE/TV Markíza

Bojnická nemocnica varuje pred najhorším scenárom

Nemocnice po celom Slovensku reprofilizujú lôžka a budujú pandemické pavilóny, dobrovoľníci opäť stavajú aj zdravotnícke stany.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Nemocnice po Slovensku sa začínajú pripravovať na najhoršie. Kde sa to dá, reprofilizujú lôžka a budujú pandemické pavilóny, dobrovoľníci opäť stavajú aj zdravotnícke stany.

Zlá situácia je na Hornej Nitre. V Trenčianskom kraji hlásia za utorok (20. 10.) 212 pozitívne testovaných ľudí. Najviac v prievidzskom okrese.

Takzvaný „covidpavilón“, ktorý museli zriadiť v nemocnici v Bojniciach, je plný. Až 36 hospitalizovaných pacientov už má potvrdené ochorenie, ďalší čakajú na výsledky.

Infikovaných koronavírusom je aj takmer 50 zamestnancov nemocnice. Sú to najmä lekári, sestry, sanitári a pomocný zdravotný personál. Pozitívne testy mali dokonca aj dvaja vojaci, ktorí prišli pomáhať hygienikom.

Lekári z bojnickej nemocnice nechcú šíriť paniku, no otvorene hovoria o tom, že ak sa situácia nezlepší, môže sa naplniť ten najhorší scenár.

Podľa primára centrálnej príjmovej ambulancie v bojnickej nemocnici Milana Henčela by v prípade, ak by počty stúpali v desiatkach a rapídne by sa zvýšil počet pacientov s nutnosťou umelej pľúcnej ventilácie, museli rozhodovať o tom, komu ju poskytnú.

V Nitre pomáhajú zdravotníkom študenti, opäť však aj maltézski rytieri. Pred infekčnou klinikou postavili stan.

Ďalšie stany, aké boli v nemocniciach po Slovensku počas prvej vlny pandémie, v Nitre zatiaľ nepribudnú. Pacientov tu triedia po novom.

„Všetci akútni pacienti, ktorí prichádzajú do nemocnice na vyšetrenie, prechádzajú triážnym pracoviskom, ktoré je umiestnené mimo vnútorných priestorov pavilónov. Počas prvej vlny to bol červený stan, počas druhej vlny je to unimobunka,“ vysvetlila hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Kubinec. 

Viac sa dozviete z reportáže Mariána Lechana, Petra Zimana a Jakuba Takáča, v ktorej sme mapovali situáciu vo viacerých častiach Slovenska.

 

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)