Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 23.4.2021 , 10.06
+485pozitívnych

Celkovo
378635
+6563testovaných

Celkovo
2533929
+429pozitívnych
AG
Celkovo
370638
+48úmrtí

Celkovo
11405
-90hospitalizovaní

Celkovo
1 641
+20706zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+8062zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
996484
+12644zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
396109
Aktualizácia: 23.4.2021 , 10.06 štatistiky vo svete viac informácií
22. 10. 2020 19:15 , článok bol aktualizovaný 22. 10. 2020 20:58 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude

Plošné testovanie sa uskutoční podľa pôvodného plánu.

Igor Matovič predstavuje nové opatrenia.
Igor Matovič predstavuje nové opatrenia. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ústredný krízový štáb rozhodol, že od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska.

V najzasiahnutejších okresoch budú pravidlá ešte prísnejšie. S negatívnym výsledkom testu na koronavírus platí viacero výnimiek.

Ďalším dôležitým rozhodnutím je, že zatvorené budú školy, a to od pondelka 26. októbra do 27. novembra. Toto platí pre druhý stupeň základných škôl a stále aj pre stredné školy. Otvorené zostanú materské školy, jasle a triedy prvého stupňa ZŠ.

Taktiež odporučili Vyšším územným celkom (VÚC) zrušiť bezplatnú dopravu mimo ŤZP.

Nové opatrenia.
Nové opatrenia.
 

Prečítajte si aj: Počet úmrtí na COVID-19 sa opäť zvýšil. Potvrdili 19 ďalších obetí

Premiér Igor Matovič povedal, že prijaté opatrenia sú jediná cesta, ako sa vyhnúť totálnemu lockdownu. "Verte mi, nie je iná cesta, ako sa vyhnúť tomu, čo by prinieslo nepredstaviteľné ekonomické škody," upozornil. Verí, že sa národ zomkne.

Potvrdil tiež, že dve plošné testovania sa uskutočnia tak, ako to bolo pôvodne naplánované.

Prečítajte si aj: V slovenských nemocniciach zomiera na COVID denne 18 ľudí. Číslo ešte bude rásť

V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. Matovič vysvetlil, že aj v najpostihnutejších regiónoch budú môcť ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádza len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. Ten nesmie byť starší ako od 23. októbra.

Pri pilotnom testovaní sa dolaďujú detaily

Práve v piatok (23.10.) o 8.00 h sa v týchto okresoch začne pilotné testovanie podľa plánu. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa doťahujú posledné detaily. "Budeme v piatok pripravení, no bolo by hlúpe tvrdiť, že všetko bude na sto percent. Prosím, buďme tolerantní, buďme ústretoví," poprosil. Tvrdí, že skúsenosti z pilotného testovania sa osvedčia práve pri organizácii a realizácii celoplošných testovaní.

"Naša súdržnosť je jediná šanca, ako zvládnuť boj proti neviditeľnému nepriateľovi," povedal v súvislosti s novými obmedzeniami premiér. Ocenil samosprávu, starostov a primátorov, bez ohľadu na ich politickú príslušnosť, ktorí sa snažia poskytnúť čo najväčšiu súčinnosť.

Prečítajte si aj: Ďalší návrh štátu v boji s pandémiou: V hre je periodické testovanie veľkých skupín

Obchody sa nezatvárajú

Minister hospodárstva Richard Sulík priblížil, že štát nezatvára obchody. Pre obmedzený pohyb očakáva, že niektoré prevádzky zatvoria, nie je to však ich povinnosťou. Podľa ministra je to v súčasnej situácii dôležitá obeta.

Vláda podľa Sulíka týmto rozhodnutím sleduje to, aby sa znížila mobilita ľudí týždeň pred prvým plošným testovaním. Obmedzenie vychádzania na jeden týždeň považuje za najmenej zlé zo všetkých zlých a bolestných riešení, ktoré by vláda musela prijať.

"Dôležité je, že dôjde len k dočasnému obmedzeniu ekonomiky, to je veľmi cenná dohoda pri pohľade na čísla, ktoré vykazuje pandémia," dodal.

 

Komentáre ( 0)