+7049pozitívnych Celkovo
739544
+24952testovaných Celkovo
4757235
+1775pozitívnych
AG
Celkovo
504262
+104úmrtí Celkovo
15004
-10hospitalizovaní Celkovo
3 503
+3338zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1737zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2668033
+1601plne zaočkovaných Celkovo
2493236
Aktualizácia:
07.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 07.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
23. 10. 2020 07:59 , článok bol aktualizovaný 23. 10. 2020 22:38 | BARDEJOV, ORAVA/TASR, TV Markíza, zg

Slovensko má za sebou prvý deň plošného testovania. Pozrite si všetky podrobnosti

Dianie sme sledovali ONLINE.

Ľudia v obci Mútne na Orave vzorne čakajú na výsldok testu.
Ľudia v obci Mútne na Orave vzorne čakajú na výsldok testu. Foto: TV Markíza
Príprava na testovanie v Bardejove.
Bardejovčania čakajú na testovanie.
Testovanie v Bardejove.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sa od piatka do nedele (25. 10.) realizuje testovanie na ochorenie COVID-19 . Odberné miesta budú otvorené v čase 8.00 až 12.00 h a 13.00 až 20.00 h.

ONLINE

22.37 - Online prenos sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

22.30 - Výsledky dnešného testovania sú známe, celkovo vykonali takmer 62-tisíc vzoriek, z nich bolo pozitívnych 2 225.

21.18 - Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová to v piatok večer uviedla na sociálnej sieti. Ako poznamenala, čakajú nás "dni zastavenia" určené na to, aby sme ochránili zraniteľných aj samých seba.

Hlava štátu ďalej ocenila mimoriadne úsilie a nasadenie zdravotníkov, armády, samospráv, ale aj trpezlivosť a záujem ľudí na Orave a v Bardejove o pilotný projekt testovania. "Je to pre nás cenná skúsenosť do ďalších dní. Máme spoločnú túžbu po zdraví a po normálnom živote. V nasledujúcich dňoch však máme aj silnú spoločnú zodpovednosť. Chráňme seba a ochránime všetkých," odkázala.

19.35 - Päť dní hektických príprav plných nejasností a stále sa meniacich informácií dnes ráno vyvrcholili. Na Orave a v bardejovskom okrese spustili pilotné celoplošné testovanie. Nie všade sa to zaobišlo bez problémov, no nakoniec zo 182 odberných miest nefungovalo iba jedno.

Dianie sme mapovali aj našou kamerou:

 

19.02 - Igor Matovič informoval, že do 17.00 vykonali v Bardejove a na Orave 41 433 testov. Výsledky priniesli 1506 pozitívnych prípadov. Infekčných je tak 3,63 percenta ľudí, čo je približne každý 30. človek.

Predpokladá, že do 20.00 h by sa mohlo otestovať 60.000 ľudí, teda tretina obyvateľov regiónov, kde sa testuje.

Celkovo sa podľa premiéra prihlásilo 19.000 zdravotníkov - dobrovoľníkov. Mnohí však môžu pomáhať pri testovaniach len určitý čas. Preto ich bude naďalej prosiť o pomoc pri ďalších termínoch.

18.36 - Pomocou antigénových testov odhalili v bardejovskej nemocnici koronavírus ôsmim zdravotným sestrám. Zaznelo to na brífingu ministra Krajčího.

18.33 - Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní. Ako tvrdí predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský, napomôcť tak môžu spoločnému dobru.

"Predstavitelia štátu majú snahu a záujem dosiahnuť, aby sa šírenie vírusu a jeho vážne dôsledky zastavili. Treba im v tom pomôcť, a to aj napriek kritickým hlasom či pochybnostiam," poznamenal Zvolenský, ktorý zároveň prosí veriacich aj všetkých ľudí dobrej vôle, aby výzvu štátu v tomto smere prijali.

18.31 - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je v karanténe už 82 zdravotníckych zamestnancov. Dochádza tak k výraznému oslabeniu tímov, čo môže v nasledujúcich dňoch ohroziť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti vo vybraných odbornostiach. Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Nemocnica preto vyzýva lekárov okresu Žilina v odbornostiach vnútorné lekárstvo, pneumológia a ftizeológia, infektológia, aby sa prihlásili na pomoc.

18.30 - Minister Marek Krajčí robil odbery v Bardejove, ani jeden nebol pozitívny. Uviedol to na brífingu s dôvetkom, že testovanie môže dosiahnuť vysoké percentá.

Krajčí taktiež ocenil vysokú účasť na prvom dni pilotnej fázy testovania v okresoch na Orave a v Bardejove. Zároveň poprosil všetkých negatívne testovaných, aby naďalej rešpektovali nariadenia hlavného hygienika.

 

18.23 - Brífing Mareka Krajčího v Bardejove stále nezačal. Vysielať naživo budeme až Igora Matoviča o 19.00.

17.47 - Minister Krajčí bude mať o 18.00 tlačový brífing v Bardejove, premiér Igor Matovič následne o 19.00 na úrade vlády. Vyjadrovať sa budú k celoplošnému testovaniu.

17.32 - Ministerstvo obrany (MO) SR posiela v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 informačné SMS. V piatkovej vyzvalo na účasť občanov nachádzajúcich sa v okresoch Bardejov, Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo, kde sa od piatka do nedele (25. 10.) testovanie realizuje v pilotnej fáze. Ďalšie správy plánuje rezort posielať aj pred oboma plošnými testovaniami. TASR to potvrdila hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Príďte sa bezpečne a zadarmo otestovať na COVID-19," vyzýva rezort. Ubezpečuje, že priestory testovania sú schválené hygienikom. "Výsledok sa dozviete do 30 minút v zalepenej obálke s inštrukciami. Sme zodpovední. Spolu to zvládneme!" píše sa v SMS. Súčasťou je tiež adresa informačného webu www.somzodpovedný.sk.

17.30 - Päť dní hektických príprav plných nejasností a stále sa meniacich informácií dnes ráno vyvrcholili. Na Orave a v bardejovskom okrese spustili pilotné celoplošné testovanie. Nie všade sa to zaobišlo bez problémov. No nakoniec zo 182 odberných miest nefungovalo iba jedno. Viac nájdete TU.

 

16.24 - Do 14.00 h sa v štyroch okresoch Slovenska podarilo urobiť 23 581 odberov, identifikovali 906 pozitívnych. Minister obrany Jaroslav Naď uviedol na sociálnej sieti priebežné čísla. Viac nájdete TU.

16.00 - V okrese Bardejov je v piatok otvorených 182 odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19.

"Dve zostali uzatvorené, dočasne do zabezpečenia zdravotného personálu," uviedol Mário Pažický z nadrezortného komunikačného centra.

Viaceré obce ráno hlásili problém s dodaním potrebného materiálu. Podľa Pažického slov išlo prevažne o logistické dôvody s meškaním niekoľkých desiatok minút a na dve miesta nedorazil zdravotnícky personál.

Ako povedal, k dispozícii má informácie o počte testovaných v Bardejove a v Zborove k 13.00 h.

"V Zborove to bolo necelých 200 ľudí a v Bardejove 1100, z toho pri Základnej škole na Komenského ulici to bolo 400 ľudí," dodal Pažický.

 

15.44 - Na pretestovaní obyvateľstva vypomáha aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý robí odbery ľuďom v Bardejove.

Na snímke minister zdravotníctva Marek Krajčí v ochrannom obleku
Na snímke minister zdravotníctva Marek Krajčí v ochrannom obleku Foto: TASR/Milan Kapusta
 

Na snímke vpravo minister zdravotníctva Marek Krajčí robí odber
Na snímke vpravo minister zdravotníctva Marek Krajčí robí odber Foto: TASR/Milan Kapusta
 

15.32 - Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) považuje za prvoradé zmierniť veľký tlak na zdravotníctvo, pretože mnoho nemocníc je napriek reprofilizácii oddelení už na hranici kapacít. Po návšteve oravských obcí a Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej to povedala v piatok na brífingu v Oravskom Podzámku.

"Navštívila som aj nemocnicu v Trstenej, kde zrekonštruovali jeden pavilón z eurofondov. Odtiaľto si odnášam posolstvo, že musíme investovať viac peňazí do zdravotníctva, aby sme ho spravili odolnejším aj na takéto zaťažkávacie situácie," podotkla Remišová.

15.15 - Minister obrany Jaroslav Naď priamo z Oravy informoval, ako prebieha testovanie, ale už prezradil aj prvé čísla. Taktiež uviedol, že záujem ľudí je enormný, a to oveľa väčší, aký očakávali. Viac nájdete TU.

14.45 - Predseda vlády Igor Matovič ďakuje na sociálnej sieti všetkým zúčastneným na pilotnom testovaní.

13.42 - Podľa generála Daniela Zmeka bolo až 181 zo 182 odberných miest na Orave a v Bardejove funkčných. Povedal to pre Rádio Expres. „Bolo to pochopiteľné vzhľadom na to, že vo večerných hodinách prebiehali testy príslušníkov ozbrojených zborov. Museli sa robiť personálne zmeny, lebo sme tam mali záchyty," povedal .

13.01 - Od skorého rána čakalo približne 100 obyvateľov Bardejova pred Základnou školou na ulici Komenského, kde je jedno z odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19. Samotný odber sa začal s asi polhodinovým meškaním, tesne pred 8.00 h dorazila časť materiálu.

 

12.51 - Minister zdravotníctva Marek Krajčí a štátny tajomník Peter Stachura mali od poludnia pomáhať s odbermi na bardejovskej ZŠ na Komenského ulici. Do mesta nepriletia, pretože vrtuľník pre zlé počasie nemôže letieť, ale do Bardejova prídu autom.

12.23 - Všetky opatrenia k pilotnej fáze robili samosprávy za pochodu a v krátkom čase. Po stretnutí s dolnokubínskym primátorom Jánom Prílepkom na to poukázal predseda ZMOS Branislav Tréger. Pracovníci samosprávy podľa neho robili na hranici svojich síl a s vedomím, že to robia pre svojich obyvateľov.

"V takto naozaj krátkom čase dokázali samosprávy zorganizovať vo vlastnej réžii veľmi veľa vecí tak, aby sa pilotné testovanie uskutočnilo podľa predstáv ministerstva vnútra i obrany. Ak sa vyskytnú nedostatky, budeme sa z nich musieť poučiť a aplikovať ich o týždeň na plošnom testovaní celého Slovenska," zhodnotil Tréger.

11.40 - Do obce Kurov, okres Bardejov, neprišli na piatkové testovanie dobrovoľní zdravotníci. "Testovanie sa koná od 8.15 h. Doposiaľ nám neboli dodané žiadne dezinfekčné prostriedky, používané sú iba tie, ktoré dodala obec," uviedla starostka Mária Špirková.

11.14 - V Dolnom Kubíne, Tvrdošíne aj Námestove čakali ľudia pred odbernými miestami už pred ich otvorením. Odberné miesta v Základnej škole Janka Matušku a na štadióne v Dolnom Kubíne neboli spustené z dôvodu absentujúceho zdravotníckeho personálu

 

"Je to mierne chaotické a zmätočné, pretože je na to čas, aký je - dnes sa len doviezol materiál. Ale klobúk dole pred Ozbrojenými silami, ktoré to zabezpečujú - rozbaľujú materiál, postupne sa navážajú testy. Dá sa povedať, že odberné miesta fungujú. Akurát, že je nedostatok zdravotníckych pracovníkov. Už minimálne dve odberné miesta sa museli zlúčiť do jedného, aby vôbec mohlo fungovať," zhodnotil situáciu prednosta MÚ v Námestove Dušan Jendrašík.

11.09 - Na testovanie v obci Raslavice, okres Bardejov, niektorí čakali až poldruha hodiny.

 

10.36 - Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie už v piatok, keďže od soboty (24. 10.) bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

10.32 - Odberné miesta na Orave a v okrese Bardejov sa podľa hovorcu ozbrojených síl Štefana Zemanoviča podarilo vybaviť potrebným materiálom.

"Išlo o mimoriadne náročnú operáciu aj po logistickej stránke. Museli sme preberať materiál z rôznych zložiek, najmä zo štátnych hmotných rezerv. Posledný materiál sa privážal až neskoro v noci alebo nadránom. Podľa informácií, ktoré máme, v zásade sa nám podarilo všetky odberové miesta včas vybaviť," povedal s tým, že meškanie zdravotníkov riešili operatívne.

10.21 - Situácia v Tvrdošíne i obciach v jeho okrese je pokojná, ráno otvorili všetky odberné miesta. Podľa informácií TV Markíza jediným problémom je, že ľudia na testy čakajú v radoch.

10.11 - Ak neviete, kedy máte ísť na test, podrobnosti nájdete v našom článku .

10.02 - Bardejovský mestský krízový štáb operatívne rieši vzniknuté problémy. Podľa hovorcu mesta Štefana Hija väčšina problémov nie je zavinená samosprávou: chýbajúce certifikáty o absolvovaní testu, absencia zdravotníckeho materiálu. Nedostatok personálu operatívne rieši armáda v tesnej spolupráci s mestom.

09.58 - V Dolnom Kubíne podľa informácií TV Markíza otvorili 14 zo 16 odberových miest. Situácia je pokojná, ľudia dodržiavajú všetky nariadenia.

09.49 - Vo Sveržove podľa starostu Pavla Ceľucha odberný tím ešte nedorazil. "Sú tu vojaci, polícia, všetko je pripravené, ale bez zdravotníkov. Testy máme, ale nemáme k nim certifikáty a dezinfekciu. Boli tu už ľudia a odišli," povedal.

09.47 - V niektorých obciach okresu Bardejov bude testovanie iba deň. V sobotu sa začne testovať v obci Kochanovce, Kučín, Jedlinka, Livov a v ďalších obciach. V Lopúchove budú testovať až v nedeľu.

09.38 - V obci Raslavice, okres Bardejov, začali prvých obyvateľov začali testovať krátko pred 09.00 h

Testovanie v obci Raslavice v okrese Bardejov.
Testovanie v obci Raslavice v okrese Bardejov. Foto: TASR
 

09.32 - Na Orave sa spustilo na viacerých miestach s oneskorením. V Dolnom Kubíne a Námestove museli pre nedostatok zdravotníkov zlúčiť dve odberné miesta do jedného.

09.19 - Pre problémy s materiálom sa podľa hovorcu Bardejova Štefana Hija nezačalo s testovaním na sídlisku Vinbarg, v areáli spojenej školy Juraja Henisha a v Dlhej Lúke, kde malo byť mobilné odberné miesto. Celkovo je v meste 14 odberných miest.

09.14 - Ľudia prichádzajú na testovanie aj v Kraľovanoch.

 

08.55 - V miestnej časti Bardejovská Zábava by mali začať ľudí testovať až po 14.00 h. Podľa našich informácií môže za nedodanie testov údajné meškanie lietadla. V meste zasadá krízový štáb.

08.45 - Podľa aktuálnych informácií testovanie sa začalo bez problémov, akurát na v Bardejove vo viacerých okrskoch chýbajú certifikáty a testovanie sa posúva.

V Bardejove chýbajú certifikáty! Testovanie sa nezačalo ani po polhodine od avizovaného začiatku.

Uverejnil používateľ ONline Bardejov Štvrtok 22. októbra 2020

Zdroj: Facebook/Bardejov online

08.00 - V štyroch okresoch sa začalo dobrovoľné testovanie na COVID-19

Pokyny pre testovanie

Občania sa musia pred testovaním preukázať občianskym preukazom , deti a mládež do 15 rokov preukazom zdravotného poistenia. Testovanie je bezplatné a dobrovoľné. Určené je pre obyvateľov od desať do 65 rokov.

Po vstupe do odberného miesta si musia ľudia vydezinfikovať ruky. Dezinfekčné prostriedky budú k dispozícii na mieste. Následne sa treba preukázať občianskym preukazom a vypísať formulár potrebný na registráciu. Po registrácii každý dostane pridelené číslo.

"Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo a následne vám odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore," približuje ministerstvo obrany.

TIP: Prečítajte si, čo robiť, keď budete mať pozitívny výsledok

Zdravotník následne privolá otestovaného podľa prideleného čísla k pracovisku. Opäť je potrebné predložiť občiansky preukaz. Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok testu.

Certifikát odovzdá v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a čo v prípade pozitívneho výsledku. Otestovaní potom odchádzajú z odberného miesta a v prípade pozitívneho výsledku do domácej desaťdňovej karantény.

Testovanie v Bardejove.
Testovanie v Bardejove. Foto: Veronika Bozdošová
 

Počas testovacích dní bude nasadených okrem zabezpečenia bežného výkonu služby ďalších 235 policajtov. Budú udržiavať verejný poriadok, v prípade potreby budú dozerať aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest a tiež regulovať vstup do miestností na testovanie.

Prečítajte si aj: Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude

Na Orave bude pôsobiť tiež 100 hasičov. „Ide o 50 hasičov - zdravotníckych záchranárov, ktorí patria medzi profesionálny zdravotnícky personál a už počas prvej vlny pandémie odobrali takmer 27-tisíc vzoriek.

Testovanie v Bardejove.
Testovanie v Bardejove. Foto: Veronika Bozdošová
 

Ďalších 50 hasičov je zaradených v rôznych funkciách," priblížil rezort vnútra. Hasiči sú pripravení zabezpečiť logistické úlohy, poskytnúť potrebnú automobilovú techniku či poskytnúť dezinfekciu priestorov.

O prípravách hovorili v Teleráne primátor Tvrdošína Ivan Šaško a hovorca Badejova Štefan Hij.