Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20
1074364(+1063)testovaných
105929(+196)pozitívnych
66041(+1844)vyliečených
839(+23)úmrtí
Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
24. 10. 2020 19:28 | SLOVENSKO/TV Markíza

Mestá po prepuknutí pandémie vo veľkom čistili všetko naokolo. Dnes to nerobia

Koronavírus dokáže prežiť na mnohých povrchoch, a to aj niekoľko hodín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Nakaziť sa koronavírusom sa dá aj vonku. Rukami sa denne dotýkame povrchov, ktoré sú znečistené. Aj preto mestá po prepuknutí pandémie vo veľkom čistili všetko naokolo. To, čo sa ale dialo na jar, už na jeseň neplatí.

Počas prvej vlny pandémie samosprávy vo veľkom dezinfikovali detské ihriská, zastávky či zábradlia. Pred pár týždňami sa začala druhá vlna koronavírusu, ktorá je omnoho silnejšia. Dezinfekciu už v mestách však akosi necítiť.

„Mesto Prešov je pripravené bezodkladne začať s dezinfekciou verejných priestranstiev aj v rámci druhej vlny pandémie na Slovensku, aktuálne čakáme o usmernenie z úrovne regionálneho úradu verejného zdravotníctva," povedal nám hovorca mesta Vladimír Tomek.

Podľa žilinského primátora Petra Fiabáneho, ak to má mať zmysel, tak zastávky, či detské ihriská by museli čistiť na dennej báze. Odôvodnil to tým, že ľudia sa tam stále striedajú. A to naozaj dnes aj na základe usmernení RÚVZ nevidíme ako úplne zmysluplné," tvrdí.

V Nitre pri zástavkách v prvej vlne pomohla súkromná spoločnosť, ktorá ich všetky vydezinfikovala v rámci pomoci mestu na vlastné náklady.

Vírus, ktorý decimuje celý svet, sa môže objaviť aj na verejných priestranstvách. „Koronavírus dokáže prežiť na mnohých povrchoch, a to aj niekoľko hodín. Darí sa mu na často používaných povrchoch, ako sú kľučky dverí, tlačidlá vo výťahu, zábradlia, vypínače a podobne," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Pod Zoborom chceli zintenzívniť dopravu v meste, a tak na niektorých priechodoch pre chodcov zaviedli tlačidlá, ktoré peším privolajú zelenú. Denne sa ich dotýkajú stovky ľudí. Radnica ich ale nedezinfikuje. Hovorca mesta Tomáš Holúbek to odôvodnil tým, že to nepovažujú za prioritné.

„Nemáme momentálne ani kapacitu na to, aby sme to robili. Ľudí vyzývame, aby použili ochranné rukavice, prípadne nejaké iné pomôcky alebo papierovú vreckovku," zdôraznil

Rovnako rizikové ako tlačidlá na priechodoch pre chodcov sú bankomaty. Tie ale dezinfikujú pravidelne, čo nám potvrdili aj z dvoch slovenských bánk.

Tému spracoval reportér Jakub Takáč.

 

Komentáre ( 0)