Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 14.4.2021 , 10.19
+1069pozitívnych

Celkovo
373107
+8593testovaných

Celkovo
2458340
+627pozitívnych
AG
Celkovo
364007
+82úmrtí

Celkovo
10798
-121hospitalizovaní

Celkovo
2 335
+18763zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+8814zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
891404
+9949zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
308412
Aktualizácia: 14.4.2021 , 10.19 štatistiky vo svete viac informácií
25. 10. 2020 08:00 , článok bol aktualizovaný 25. 10. 2020 22:13 | BRATISLAVA/zg, TASR

Podiel infekčných v celoplošnom pilotnom testovaní v nedeľu narástol

Primátor Kubína vyzval ľudí, aby si test nenechali na poslednú chvíľu.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: TASR
Zdravotník počas testovania v priestoroch Obecného úradu v obci Smilno, okres Bardejov.
Na ilustračnej snímke príslušník HaZZ testuje.
Ilustračná snímka.

V štyroch okresoch - Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín i Bardejov pokračovať pilotné testovanie ich obyvateľov antigénovými testami na ochorenie COVID-19 posledný deň.

Situáciu sme sledovali online.

SÚHRN DŇA

20.20 - Tri dni pilotného testovania v štyroch slovenských okresoch máme o necelú hodinu za sebou. Nedeľa bola pokojnejšia, väčšina ľudí to stihla v piatok a sobotu. Napriek tomu má testovanie stále aj svoje tienisté stránky.

Pozrite si, ako prebiehal posledný deň:

 

20.00 - Pilotné celoplošne testovanie v štyroch okresoch sa oficiálne skončilo.

19.15 - Ministerstvo obrany informovalo, že do 17.00 h v nedeľu v rámci operácie Spoločenská zodpovednosť odobrali vzorky 15 386 osobám. Infekčných bolo 866.

"Celkovo sa v Bardejove, Dolnom Kubíne, Námestove a Tvrdošíne prišlo otestovať už 136 904 ľudí, z ktorých 3,87 % je infekčných - konkrétne je to 5 298 osôb," napísal rezort na sociálnej sieti Facebook.

 Po prvých dvoch dňoch testovania bol podiel infekčných na úrovni 3,65 percenta, k 14.00 to bolo 3,76 percenta.

18.55 - V Bardejove je situácia v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 v nedeľu pokojná. Ľudí podľa hovorcu mesta Štefana Hija prichádza menej ako v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.).

"Aj napriek, dá sa povedať, drobnému mrholeniu sa odbery konajú v exteriéroch, pri zabezpečení všetkých nevyhnutných hygienických a protiepidemických opatrení. Neregistrujeme žiadne problémy," uviedol pre TASR Hij s tým, že podobná situácia je aj v obciach okresu, kde prichádza na testovanie menej ľudí ako v uplynulých dňoch.

18.18 -  Obce v okrese nehlásia problémy počas testovania

Situácia v obciach Bardejovského okresu je počas nedeľňajšieho testovania na ochorenie COVID-19 pokojná. V niektorých evidovali ľudí, ktorí prišli aj zo vzdialenejších okresov.

"Momentálne máme v obci zrealizovaných 455 testov. Samozrejme, sú v tom aj testy iných občanov ako z našej obce. Z nich bolo 34 pozitívnych. Priebeh je pokojný, zdravotnícki pracovníci, ako aj príslušníci Ozbrojených síl SR, respektíve polície zvládajú svoje úlohy veľmi dobre. Nechápeme, prečo sme zase o týždeň do testovania zahrnutí aj my," uviedol pre TASR starosta obce Šiba Peter Lenárt.

17.13 - Združenie miest a obcí Slovenska vytvorilo v súvislosti s celoplošným testovaním komunikačnú platformu. Slúžiť má na konzultácie medzi samosprávami, ktoré sa pripravujú na celoplošné testovanie obyvateľov počas najbližších dvoch víkendov, a tými samosprávami, ktoré počas pilotného testovania tento víkend získali praktické skúsenosti, informoval hovorca združenia Michal Kaliňák.

16.29 - Jaroslav Naď zverejnil nové čísla. Do 14.00 h sa dnes otestovalo 14 439 osôb, z toho 682 je infekčných.

Celkovo sa od piatka do nedeľe 14.00 h nechalo otestovať 135 957 ľudi, 5 144 malo pozitívny výsledok testu, čo je podiel 3,76 percenta. Po prvých dvoch dňoch testovania bol podiel na úrovni 3,65 percenta.

16.03 -  Dolnokubínska samospráva ponúka pomoc ostatným slovenským mestám pri organizovaní celoplošného testovania, ktoré by sa malo uskutočniť na budúci víkend (30. 10 až 1. 11.). Mesto to plánuje v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré bude koordinátorom výpomoci.

"Keďže u nás už pilotné testovanie máme úspešne za sebou, sme pripravení – ja osobne, ale aj členovia môjho najbližšieho tímu, ktorí sme sa podieľali na prípravách celý tento týždeň do neskorých večerných hodín,- odovzdať všetky tieto skúsenosti iným samosprávam," povedal primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

15.20 - Oravský producent ferozliatin na výrobu ocele, spoločnosť OFZ, má v súvislosti s pilotným testovaním na ochorenie COVID-19 značný výpadok zamestnancov. V noci zo soboty (24. 10.) na nedeľu nenastúpilo do práce 60 percent pracovníkov kritických stredísk. Uviedol to výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Spoločnosť výpadok pracovnej sily očakávala, snažila sa naň vopred pripraviť preventívnym znížením výroby. "Postupne ako nám začali ľudia vypadávať, sme boli nútení výrobu znížiť až o 40 percent, niekedy aj viac - podľa toho, koľko ľudí sme mali k dispozícii na obsluhu pecí," priblížil Klocok.

Tesne pred začiatkom testovania mala spoločnosť výpadok zamestnancov kritických stredísk na úrovni 20 percent. "Keďže vypadávali postupne, dalo sa to zvládnuť. Dnes v noci sme však mali situáciu, keď do práce nenastúpila viac ako polovica zamestnancov. Na jednej zmene ich máme 19, do práce prišlo desať ľudí. Snažíme sa to vykryť v medziach toho, čo nám dovoľuje Zákonník práce, i keď to nie je jednoduché," povedal výkonný riaditeľ. Zdôraznil, že takýto stav sú schopní udržať len niekoľko dní.

14.25 -  Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii Na telo nechcel zatiaľ vylúčiť, že vláda by nakoniec nesiahla po celoplošnom testovaní Slovákov. Tvrdí, že testovanie bude len v prípade, ak bude všetko úplne pripravené. To znamená materiálne aj personálne zabezpečenie.

14.05 -  Naď v relácii Na telo priblížil, že z predpokladaného pôvodného počtu 180.000 ľudí, ktorí by sa mali dať otestovať, treba odrátať ešte osoby v domovoch sociálnych služieb, policajtov, hasičov či ľudí vo výkone trestu. Malo by ich tak dovedna prísť na test okolo 155.000.

13.48 - V okrese Bardejov v nedeľu otvorili 70 odberných miest. Ako pripustil Mário Pažický z nadrezortného komunikačného centra, pri ďalších testovaniach je možné, že menšie obce na Slovensku vypomôžu väčším mestám.

"Blížime sa pomaly k záveru pilotnej časti. Pravdepodobne nás čakajú ďalšie fázy celoplošného testovania. Nastavili sme systém logistiky tam, kde bolo treba. Vidíme teraz už realitu, aká je ozajstná priepustnosť odberových miest, nie iba teoretická," povedal.

V Bardejove pre dážď ľudia čakali na výsledok pod stanom.
V Bardejove pre dážď ľudia čakali na výsledok pod stanom. Foto: Veronika Bozdošová
 

13.11 - Minister Jaroslav Naď v relácii TV Markíza Na telo povedal, že do 11.00 h otestovali celkom 128 841 ľudí. Antigénové testy u 4 744 z nich, čo je 3,68 percenta, ukázali, že sú infekční. V nedeľu to bolo 312 infekčných ľudí.

13.04 - Som presvedčený o tom, že pilotné testovanie bude dobrým príkladom pre celú Európu. Počas návštevy obce Zborov v Bardejovskom okrese, kam prišiel vypomáhať s plošným testovaním na ochorenie COVID-19, to povedal europoslanec Peter Pollák.

Europoslanec Peter Pollák pomáhal pri testovaní v Zborove.
Europoslanec Peter Pollák pomáhal pri testovaní v Zborove. Foto: Veronika Bozdošová
 

"Bol som veliacim pracovníkom počas prvej vlny, kde sme mali uzatvorené niektoré lokality a tam som niečo podobné riadil. V obci Kružlov som od rána asistoval pri testovaní a teraz som navštívil obec Zborov, kde sa snažím osobnou iniciatívou prispieť k tomu, aby testovanie dopadlo veľmi dobre," uviedol pre TASR Pollák, ktorý verí, že pre plošné testovanie sa rozhodnú aj ostatné európske krajiny.

12.28 - Primátor Dolného Kubína Ján Prílepok vyzval obyvateľov mesta, ktorí majú záujem o testovanie, aby to nenechávali na poslednú chvíľu a prišli na odberné miesto čím skôr. Uviedol to v nedeľu v Dolnom Kubíne.

11.55 - Okres Námestovo mal počas pilotnej fázy plošného testovania konečne možnosť ukázať, že Oravci nie sú hrozbou pre Slovensko. Myslí si to prednostka Okresného úradu v Námestove Danica Hollá. Podľa nej Oravci preukázali, že vedia byť zodpovední.

"Bolo to vidno na jednotlivých odberných miestach, keď naozaj veľmi trpezlivo čakali na to, aby sa dali otestovať. Vďaka patrí aj odberným tímom, navštívili sme počas týchto dní viacero odberných miest a spolupráca všetkých zložiek bola veľmi dobrá. Tak ju hodnotia aj občania, ktorí sa dali testovať. Bolo vidno ústretovosť príslušníkov armády aj ľudský prístup zdravotníkov," zhodnotila Hollá.

Na videu testovanie v Zázrivej.

 

10.57 - Obyvatelia Dolného Kubína a Námestova prichádzali v nedeľu ráno do testovacích miestností na COVID-19 len sporadicky. Menší záujem o otestovanie dolnokubínska radnica pripisuje najmä rodinným povinnostiam.

10.41 - Malé obce by mohli pri plošnom testovaní na ochorenie COVID-19 pomôcť okresnému mestu Bardejov zvládnuť celý proces. Tvrdí to starosta prihraničnej obce Becherov Jozef Gmiterko.

V obci začali s testovaním v nedeľu, podľa starostu si mohli vybrať jeden deň. Niektorí obyvatelia obce sa v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.) dali otestovať v susedných obciach Chmeľová a Regetovka.

 

09.39 - V obci Rokytov, okres Bardeov, pomáha ako dobrovoľník poslanec Štefan Kuffa. "Ako dobrovoľník sa chcem zapojiť aj do pomoci počas celoslovenského testovania," napísal na sociálnej sieti.

09.11 - Pre veľký záujem o testovanie otvorili v Zuberci, okres Tvrdošín, ďalšie odberné miesto, píše sme.sk

08.35 - Na testovní okrem zdravotníkov pomáhajú aj hasiči.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
 

08.00 - Začína sa posledný deň celoplošného testovania. Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 12.00 h a od 13.00 do 20.00 h.

Na videu si pozrite, ako zmapovali situáciu naši regionálni redaktori na Orave a Bardejove.

 

Komentáre ( 0)