Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05
1024347(+6545)testovaných
97493(+1021)pozitívnych
50738(+2805)vyliečených
709(+16)úmrtí
Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
26. 10. 2020 11:20 | LONDÝN/rd

Vedec vyslovil túžobne očakávané slová: Vakcíny proti koronavírusu sa dočkáme už čoskoro

Táto vakcína sa bude skladať z dvoch dávok.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 zdá sa, svitá nádej. Aspoň to možno vyčítať z vyjadrení vedúceho pracovníka výskumného tímu z britskej Oxfordskej univerzity Adrian Hill. Píše o tom Daily Mail.

Požadovanej licencie by sa mal liek, ktorý na univerzite vyvíjajú v spolupráci so spoločnosťou AstraZeneca dočkať zhruba na začiatku budúceho roka.

Oxfordská vakcína je momentálne po dvoch úspešných fázach v treťom štádiu testovania. „Ešte tento rok chceme dosiahnuť schválenia takzvaného núdzového použitia. To znamená, že prioritne by sme mohli očkovať vysoko rizikových pacientov," uviedol Hill s dôvetkom, že núdzové použitie možno schváliť na základe priebežných výsledkov.

Pre úplné udelenie licencie Oxfordská univerzita zatiaľ nemá dostatočná dáta. Profesor dodal, že po celom svete sa už vyrábajú milióny dávok vakcíny a jej distribúcia by tak nemala byť problém.

Hill predpokladá, že do konca jari budúceho roka by sa situácia ohľadom koronavírusu mohla upokojiť. Vďaka vakcinácii budú mať vtedy ľudia dostatočnú kolektívnu imunitu.

Tretia, záverečná fáza je podľa citovaného zdroja v pokročilom štádiu. Prvé dve fázy dopadli úspešne, vakcína je bezpečná a u dobrovoľníkov spustila silnú imunitnú odpoveď.

Oxfordská vakcína sa bude skladať z dvoch dávok, ktoré pacienti dostanú počas štyroch týždňov. Látky, ktoré obsahuje, pomáhajú telu vytvárať si koronavírusové protilátky a posilňujú T-lymfocyty. To znamená, že biele krvinky sú pripravené zničiť akékoľvek tkanivo, ktoré sa nakazí.

Komentáre ( 0)