Live
Sledujte NAŽIVO: SaS predstavuje "plán obnovy"
Sledujte tu
Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02
1115246(+11221)testovaných
113392(+2184)pozitívnych
77142(+2869)vyliečených
957(+27)úmrtí
Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02 štatistiky vo svete viac informácií
27. 10. 2020 15:13 , článok bol aktualizovaný 27. 10. 2020 16:36 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Naď o detailoch testovania: Odberné časy sa predĺžia, stále nie je isté, či bude aj druhé kolo

Testovanie sa uskutoční 31. októbra a 1. novembra od 7.00 do 22.00 hod.

Na ilustračnej snímke príslušník HaZZ testuje.
Na ilustračnej snímke príslušník HaZZ testuje. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Minister obrany Jaroslav Naď oznámil, že plošné testovanie sa uskutoční 31. októbra a 1. novembra od 7.00 do 22.00 hod. S tým, že posledný ster bude vykonaný o 21.30 hod.

Pripravených je 4901 odberných tímov na 5000 odberných miest. V niektorých malých obciach bude testovanie trvať len jeden deň a tím sa bude môcť presunúť do inej obce. Naď povedal, že ak niektorá samospráva nebude vedieť zaobstarať zdravotníka do odberného miesta, pomôže im armáda.

Zdravotníci dostanú 7 eur na hodinu a 20 eur za každého pozitívneho človeka, ktorého otestujú na danom mieste. Dvoch administratívnych pracovníkov na odberné miesto musí zabezpečiť samospráva. Títo pracovníci dostanú 100 eur v hrubom na jedeň deň. Náklady na ich prácu budú samospráve preplatené okresnými úradmi. Dobrovoľníci nebudú mať nárok na finančnú odmenu.

Čo sa týka pomôcok a vybavenia miestoností, dezinfekciu, rúška a rukavice pre administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov má zabezpečiť mesto či obec. Ochranné oblečenie pre zdravotníkov zabezpečí armáda. Tá sa postará aj o odvoz biologického odpadu.

Koľko presne zdravotníkov majú mestá a obce aktuálne k dispozícii, Naď nevedel povedať. "Dnes sú to tisícky zdravotníkov, ktorí sú už zadelení do odberných miest," povedal.

Minister naďalej neodporúča testovanie ľuďom nad 65 rokov, onkologickým pacientom či ľuďom s autizmom. Seniori však budú musieť ostať v domácej karanténe 10 dní. Ministerstvo zdravotníctva však má zoznam diagnóz, ktoré spadajú do výnimiek a ľudia s týmto hendikepom nebudú musieť podstúpiť testy a budú na nich platiť výnimky. Mohlo by ísť o ľudí s autizmom, alebo napríklad so zlomeným nosom.

Tí, ktorí sa rozhodnú podstúpiť PCR testy namiesto plošného testovania, musia mať negatívny výsledok najneskôr v piatok 30. októbra, aby na nich platili výnimky zo zákazu vychádzania.

Po prvom kole plošného testovania bude zrejme na Slovensku stále platiť zákaz vychádzania a výnimky budú mať len ľudia s negatívnym testom. O konkrétnych opatreniach bude rozhodovať Ústredný krízový štáb po vyhodnotení prvého kola plošného testovania.

Rezort obrany neráta s mobilnými odbernými jednotkami pre imobilných občanov. Po skončení testovania budú kontrolovať aj hranice, kde budú ľudia testovaní antigénovými testami.

Armáda zabezpečí testy a vojakov aj do firiem, ktoré sa rozhodnú samé organizovať testovanie svojich zamestnancov.

Naď však nevedel povedať, či máme dostatok zásob a ľudí aj na druhé kolo testovania. Ešte teda nie je isté, že druhé kolo prebehne.

Čítajte tiež: Čaputová: Dôležité je, čo bude na Slovensku po plošnom testovaní

 

Komentáre ( 0)