+40pozitívnych Celkovo
392259
+7466testovaných Celkovo
3087364
+21pozitívnych
AG
Celkovo
387389
+0úmrtí Celkovo
12534
-9hospitalizovaní Celkovo
78
+9864zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+4607zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2227956
+5257zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1902479
Aktualizácia:
23.7.2021 , 10.48
Aktualizácia: 23.7.2021 , 10.48 štatistiky vo svete viac informácií
27. 10. 2020 16:06 , článok bol aktualizovaný 27. 10. 2020 17:28 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Čaputová: Dôležité je, čo bude na Slovensku po plošnom testovaní

Pozvanie do paláca prijali poprední slovenskí experti.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje za dôležité to, čo bude na Slovensku po plošnom testovaní.

Po rokovaní s odborníkmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a celoplošným testovaním naznačila, že by sa mohla zaviesť kontrola na hraniciach antigénovými testami, posilniť vyhľadávanie kontaktov, dodržiavanie karantény cez mobilné aplikácie a príprava nemocníc na pacientov s ochorením COVID-19.

Čaputová vyhlásila, že ľudia majú počúvať v čase pandémie hlas vedcov, odborníkov či lekárov. Považuje ho za absolútne relevantný. Odborníci podľa nej považujú za potrebné zvýšiť dostupnosť testovania. "Ľudia sa chcú testovať. Počúvam príbehy ľudí, ktorí čakajú niekoľko dní na testy," poznamenala.

Prečítajte si detaily o plošnom testovaní, ktoré oznámil minister Naď.

Bezplatné PCR testy na zistenie nového koronavírusu sú podľa hlavy štátu vecou politického rozhodnutia, kam investovať finančné a ľudské zdroje. "PCR testy sú presnejšie a zachytávajú výskyt ochorenia v širšom časovom pásme," hovorí prezidentka. Myslí si, že dostatočný počet odberných miest by sa mohol zaobstarať aj mobilnou formou, aby bolo testovanie dostupné každému.

Kľúčovým faktorom je podľa prezidentky zníženie mobility. Efekt to prináša aj v iných krajinách, kde majú ľudia obmedzený pohyb. "Ak ľuďom obmedzíme pohyb, je fér, aby ľudia z iných krajín neprichádzali na Slovensko bez kontroly," skonštatovala prezidentka. Dodala, že aj odborníci zdôraznili potrebu kontrol na hraniciach.

Hlava štátu opäť pripomenula, aby zdravotníci, ktorí budú na plošnom testovaní, nechýbali potom v nemocniciach a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. To isté platí aj pre zdravotnícky materiál a pomôcky. Personálne kapacity by nemali chýbať ani pri dohľadávaní kontaktov. Čaputová skonštatovala, že pri celoplošnom testovaní by sa tiež nemali znížiť vysoké medicínske a hygienické štandardy. Verí, že sa to všetkým zložkám podarí zabezpečiť.

Na margo dezinformácií, ktoré sa o testovaní na nový koronavírus šíria na sociálnych sieťach, prezidentka povedala, že v týchto dňoch sa s nimi Slovensko vyrovná ťažko. "Myslím, že v letných mesiacoch sme zanedbali prácu s dezinformáciami," poznamenala Čaputová.

V paláci prijala Pavla Čekana, Petra Visolajského, Vladimíra Krčméryho, Borisa Klempu, Silviu Pastorekovú, Alexandru Bražinovú a Petra Celeca.

 

Komentáre ( 0)