+1039pozitívnych Celkovo
407799
+10449testovaných Celkovo
3553956
+pozitívnych
AG
Celkovo
389849
+2úmrtí Celkovo
12596
4hospitalizovaní Celkovo
500
+4081zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3622zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2432830
+4602plne zaočkovaných Celkovo
2314655
Aktualizácia:
25.9.2021 , 10.25
Aktualizácia: 25.9.2021 , 10.25 štatistiky vo svete viac informácií
29. 10. 2020 10:35 , článok bol aktualizovaný 29. 10. 2020 11:25 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Naď prosí o pomoc zdravotníkov, ktorí dokážu robiť stery. Chýba ich ešte šesťtisíc

Ak to bude potrebné, zdravotníci dostanú príkaz slúžiť na plošnom testovaní.

Jaroslav Naď.
Jaroslav Naď. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Do plošného testovania ostávajú dva dni. Stále nám však chýbajú tisícky zdravotníkov. Minister obrany Jaroslav Naď priblížil, že potrebujeme ešte tritisíc zdravotníkov na oba dni, teda dokopy 6-tisíc. Jeden zdravotník však môže pracovať aj celý víkend. Rozhodnutie je na samotných zdravotníkoch.

Do odberných miest armáda zháňa kvalifikovaných ľudí, ktorí budú robiť stery a ktorí ich aj budú vyhodnocovať. Naď vysvetlil, že problémom je aj vyhláška ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej strer nemôžu robiť napríklad zubári.Nestihla sa novelizovať, pretože parlament nie je funkčný kvôli viacerým pozitívnym poslancom.

"Ja viem, že zdravotníci sú unavení. Robíte deň a noc. Videl som to na pilotnom testovaní. Som na vás hrdí a som vám vďačný. Ale toto nie je rozmar vlády. Nám spoločne všetkým ide o všetko. Pozrite sa, ako to vyzerá v okolitých krajinách, kde nie je vláda Igora Matoviča. Všetky krajiny majú obrovský problém," povedal Naď.

Ak to bude nevyhnutné, pristúpia aj k mobilizácii zdravotníkov. Minister priznal, že podklady k mobilizácii sú už pripravené. Rozhodnúť o tom musí vláda. Znamenalo by to, že zdravotníci by museli prísť na testovanie, pretože by to dostali príkazom v rámci núdzového stavu.

 

Naď uviedol, že nakazení sú už aj medzi vojakmi. Manažment jedného celého regionálneho veliteľstva musel odísť do karantény, pretože sa v ňom vyskytla nákaza. Naď však ubezpečuje, že za vojakov majú náhrady.

"Ak sa nám podarí odchytiť infekčných ľudí, tak v horizonte dvoch týždňov odbremeníme zdravotný personál a nemocnice," myslí si Naď. Ostro sa pustil do prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára, ktorý kritizoval nápad plošného testovania.

"Dostal som veľa správ od lekárov, ktorí mi písali, že sa hanbia za pána Kollára. Nedostal biznis za, ktorý loboval a tak teraz kritizuje vládu. Vyzývam všetkých slušných lekárov a sestry, aby sa postavili za nás. Nie, covid nie je chrípka. A ľudia, ktorí zomierajú, zomierajú preto, lebo ľudia ako Kollár pozerajú na svoju penaženku. Slovenskú lekársku komoru vyzývam, aby odvolala svojho šéfa. To, čo včera predviedol, bolo nehorázne," povedal Naď.

Zdravotnícky personál sa stále môže prihlásiť cez weby korona.gov.sk alebo somzodpovedny.sk.

Čítajte tiež: Dva dni pred testovaním chýbajú tisíce zdravotníkov. Pýtali sme sa, či má armáda plán B.