Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05
1024347(+6545)testovaných
97493(+1021)pozitívnych
50738(+2805)vyliečených
709(+16)úmrtí
Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
30. 10. 2020 10:06 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matovič povedal, čo sa bude diať, keď sa nestihnú všetci pretestovať a či nám hrozí lockdown

Ak do štvrtiny odberných miest neprídu zdravotníci, operácia bude neúspešná.

Premiér Igor Matovič v Teleráne.
Premiér Igor Matovič v Teleráne. Foto: Teleráno

Premiér Igor Matovič v Teleráne odpovedal na vaše otázky ohľadom plošného testovania.

Ľudí zaujímalo, čo sa bude diať, keď mestá nestihnú otestovať všetých svojich obyvateľov. Problém hlásia najmä veľké mestá. "Tú otázku si musíme zodpovedať dnes. Predpokladám, že ak zdravotníci neprídu do odberných miest, budeme musieť nechať zatvorené obchody a prevádzky ďalší týždeň, dva, dovtedy, kým ľudia nebudú mať možnosť sa pretestovať," vyhlásil Matovič.

Situácia v dedinách je podľa premiéra lepšia, pretože starostovia lepšie poznajú miestnych lekárov a zdravotné sestry. Vedia sa tak na nich priamo obrátiť a požiadať o pomoc. Vo veľkých mestách je väčšia anonymita a komunálni politici nemajú so zdravotníkmi taký blízky vzťah. 

Matovič povedal, že projekt nebude zvládnutý, ak do štvrtiny odberných miest neprídu zdravotníci, alebo keď príde na testovanie málo ľudí. V takom prípade bude na Slovensku lockdown.

Priznal, že boli chvíle, keď o tomto rozhodnutí pochyboval. "Bolo by nesprávne nemať nikdy pochybnosti nad svojimi krokmi. Na druhej strane, rozhodnutie bolo prijaté po dôkladnom úsudku a po hlasovaní na Ústrednom krízovom štábe, kde bolo prítomných 57 ľudí. Z hlasujúcich bol proti len jeden jediný," povedal premiér.

Prezradil, že videosummit lídrov krajín Európskej únie včera večer diskutoval najmä o antigénových testoch a ich nasadení do plošného testovania. Matovič je presvedčený, že antigénové testy, ktoré Slovensko objednalo sú kvalitné a spoľahlivé.

Pripomenul, že aj ľudia, ktorí po plošnom testovaní dostanú negatívny certifikát, majú byť obozretní a dodržiavať opatrenia.

Celý rozhovor s Igorom Matovičom si môžete pozrieť vo videu:

 

Komentáre ( 0)