Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20
1074364(+1063)testovaných
105929(+196)pozitívnych
66041(+1844)vyliečených
839(+23)úmrtí
Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
30. 10. 2020 15:13 | BRATISLAVA/mm

Hlavný hygienik napísal k plošnému testovaniu otvorený list: Toto odkazuje Slovákom

Ján Mikas apeluje na to, aby sme aj v takto ťažkej situácii boli ľudskí, chápaví a vľúdni.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: TASR

Hlavný hygienik Ján Mikas v otvorenom liste vyzýva ľudí, aby sa šli cez víkend otestovať. Podľa neho je celoplošné testovanie veľmi prospešné vzhľadom na epidemiologickú situáciu v krajine.

„Obraciam sa na vás, milí spoluobčania, a chcem vás povzbudiť, aby ste využili možnosť dať sa otestovať tam, kde to bude možné. Každé jedno rozhodnutie jednotlivca môže ovplyvniť ďalší vývoj pandémie na Slovensku," píše Ján Mikas v liste.

Zároveň rozumie obavám ľudí pred tým, aby sa práve v odberných miestach nenakazili. Vraj keď každý dodrží odporúčané nariadenia, tak je prípadný prenos vírusu minimálny.

„Rúško si na odberových miestach snímajme iba na priamy pokyn zdravotníka odoberajúceho vzorku. Nedotýkajme sa jeho prednej časti, manipulujme s ním prostredníctvom gumičiek. Pri potrebnom odkašľaní pred odberom vzorky použime jednorazovú papierovú vreckovku a zahoďme ju do vyčleneného koša. Dodržiavajme sociálny odstup a používajme dezinfekciu," odporúča Mikas.

Hlavný hygienik apeluje na to, aby sme aj v takto ťažkej situácii boli ľudskí, chápaví a vľúdni.

„Dôverujme zdravotníkom a ľuďom, ktorí budú priamo na mieste zabezpečovať organizáciu testovania. Tak ako pre nás, aj pre nich môže byť táto situácia náročná. Dokážeme to však zvládnuť so vzájomným rešpektom a spoluprácou," doplnil Mikas.

TU si môžete prečítať otvorený list v plnom znení.

Komentáre ( 0)