+7853pozitívnych Celkovo
697471
+22945testovaných Celkovo
4636537
+1388pozitívnych
AG
Celkovo
494968
+103úmrtí Celkovo
14606
-33hospitalizovaní Celkovo
3 394
+5130zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3110zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2648585
+2020plne zaočkovaných Celkovo
2477796
Aktualizácia:
02.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 02.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
31. 10. 2020 06:42 , článok bol aktualizovaný 01. 11. 2020 11:17 | SLOVENSKO/tvnoviny.sk, TASR

V sobotu sa nechalo otestovať vyše 2,5 milióna ľudí. Pozitivita je zatiaľ nízka

Online sme ukončili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Ilustračné foto.
Ľudia čakajúci pred Istropolism
Situácia na Mierovej ulici.

ONLINE SME UKONČILI

22.00 - Prvý deň celoplošného testovania na Slovensku sa skončil. V testovaní na ochorenie COVID-19 sa bude pokračovať v nedeľu 1. novembra.

21.29 - KOŠICE - Primátor Jaroslav Polaček nevedel odhadnúť celkový počet ľudí, ktorí sa v Košiciach doposiaľ dali otestovať v rámci celoplošného testovania. Podľa nekomplexných údajov by však pozitívnych malo byť menej ako 0,5 percenta.

Sedem odberných miest v Košiciach v sobotu večer zatvorili pre nedostatok testov. Mesto tiež minulo zásoby ochranných pomôcok zo svojich skladov.

21.10 - BRATISLAVA - Počas druhého dňa plošného testovania bude v hlavnom meste zredukovaný počet odberných miest, na ktorých sa bude možné dať otestovať z auta. K zmene príde v Karlovej Vsi, kde ostanú k depozícii už len dva takéto body, a tiež v Podunajských Biskupiciach, kde sa sobotňajší drive-in zmení na tri nedeľňajšie odberné miesta pre peších.

Na snímke kolóna čakajúcich áut na drive in odberné miesto na Zlatých pieskoch v Bratislave.
Na snímke kolóna čakajúcich áut na drive in odberné miesto na Zlatých pieskoch v Bratislave. Foto: TASR
 

20.53 - ČADCA - V Čadci podľa aktuálnych odhadov zachytili až tri percentá pozitívnych prípadov. Potvrdilo sa tak, že okres Čadca patrí medzi najviac infikované na Slovensku.

20.04 - Úrad vlády SR odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Reaguje tak na stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov SR, podľa ktorého na to chýba právny základ.

19.54 - Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania. Predseda vlády Igor Matovič spolu s ministrami obrany a vnútra budú na tlačovej konferencii v nedeľu o 10.00 hod informovať o výsledkoch plošného testovania za sobotu. Tlačovú besedu si môžete pozriet prostredníctvom nášho portálu tvnoviny.sk.

19.16 - V automobilke Volkswagen Slovakia bolo v priebehu štyroch zmien otestovaných viac ako 10.600 osôb. Z nich bolo približne 1,33 percenta pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informovala hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

18.56 - V TRNAVE otestovali do 18.00 hod 50,8 % obyvateľov, miera pozitívnych výsledkov je 0,58 %. Informácie potvrdil primátor Peter Bročka.

18.47 BREZOVÁ POD BRADLOM - V meste bolo v sobotu do 18.00 h v odberných miestach testovaných 2477 ľudí. Z nich bolo pozitívnych na nový koronavírus 20. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti.

18.29 PETRŽALKA - V bratislavskej mestskej časti funguje už 92 odberových miest, nové pribudlo na Tupolevovej ulici. Informuje o tom najväčšia mestská časť na sociálnej sieti.

17.44 - Na odbernom mieste na Kozej ulici v bratislavskom Starom Meste v sobotu skončili s odbermi. Dôvodom sú technické príčiny. Informuje o tom Staré Mesto na sociálnej sieti. Mestská časť verí, že sa technické problémy podarí do nedele 1. novembra odstrániť.

17.29 - Takmer 29-tisíc ľudí otestovali v sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare počas posledných dvoch dní (29. a 30. októbra). Pozitívnych bolo 317 ľudí, čo je asi 1,1 percenta z celkového počtu testovaných. Vyše polovice z tohto počtu tvorili príbuzní zamestnancov. Zdravotníkov bolo pozitívne testovaných necelých 0,3 percenta.

17.02 - POVAŽSKÁ BYSTRICA, PÚCHOV - Na odbernom mieste v považskobystrickej mestskej časti Podmanín sa už asi hodinu netestuje. Nemajú antigénové testy. Rapídne sa znižuje počet testov aj na ďalších odberných miestach. V mestskej časti Praznov ich majú ešte asi 100. Problémy s testami a certifikátmi začínajú byť aj v Púchove, kde sa rovnako rýchlo míňajú.

16.16 - Do poludnia na Slovensku pretestovali 828 518 ľudí, z nich malo pozitívne testy 7 947. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že je to percento.

Premiér Igor Matovič požiadal pozitívne testovaných, aby to oznámili obvodnému lekárovi a ostali doma v desaťdňovej karanténe. Naopak, negatívne testovaných požiadal, aby naďalej dodržiavali opatrenia.

 

16.01 - POVAŽIE - V niektorých obciach Považskobystrického okresu majú problém s chýbajúcimi testami a certifikátmi. Vyskytli sa prípady, že na niektorých odberných miestach dostali menej certifikátov ako testov. Problém riešia presunom testov a certifikátov medzi obcami.

15.53 - Premiér Igor Matovič pre TV Markíza exkluzívne uviedol, že druhé kolo testovania možno nebude plošné, okresy s extrémne nízkou pozitivitou sa už viac testovať nebudú. Očakával, že bude percento až dve pozitívne testovaných. "Čísla svedčia aj o tom, že dnes by mohli byť pretestované dve tretiny ľudí," konštatoval.

 

15.11 - BRATISLAVA - Viaceré mestské časti zatiaľ hlásia nízke počty pozitívne testovaných. Informuje o tom napríklad Petržalka, ktorá je počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť. Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován uviedol, že počet pozitívnych testov je u nich zatiaľ približne 0,3 percenta.

Samosprávy neodporúčajú ľuďom, aby sa šli testovať autom na drive-through miesta.Tvoria sa tu totiž rozsiahle kolóny a miestami hrozí, že sa čakajúci v sobotu nedostanú k odberu.

15.00 - Počet otestovaných v rámci celonárodnej akcie sa počas predpoludňajších hodín blíži k miliónu. Na tlačovom brífingu pri jednom z odberných miest v bratislavskej Rači to povedal predseda vlády Igor Matovič.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý pomáha pri testovaní v Rači.
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý pomáha pri testovaní v Rači. Foto: Facebook/Igor Matovič
 

14.53 - ŽILINA - Na odbernom mieste v priestoroch mestského úradu pracuje od sobotňajšieho rána ako administratívny pracovník aj primátor Peter Fiabáne. Otvorenie všetkých 71 odberných miest považuje za výbornú správu, pretože k prípravám celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 pristupovalo mesto s veľkým rešpektom a obavami.

 

14.38 - Minister práce Milan Krajniak navštívi odberné miesta v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Trenčín. Nevynechá ani zariadenia sociálnych služieb, v ktorých testovanie prebieha paralelne s celoslovenskou akciou. Testovanie na všetkých miestach, ktoré počas svojej pracovnej cesty šéf rezortu práce zatiaľ navštívil, prebiehalo bez problémov a plynule

14.05 - BANSKÁ ŠTIAVNICA - Za prvých päť hodín testovania na ochorenie COVID-19 urobilo mesto Banská Štiavnica 1 800 testov. Samospráva o tom informuje na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že číslo pozitívnych testov je zatiaľ nízke.

13.57 - NIŽNÝ KLÁTOV - Množstvo Košičanov využíva na celoplošné testovanie odberné miesto v Nižnom Klátove v okrese Košice-okolie. Ak to bude takto pokračovať, podľa starostky obce Gabriely Staníkovej nebudú mať dostatok testov.

13.41 - BRATISLAVA - V Ružinove majú menej ako percento pozitívnych testov, povedal starosta Martin Chren. Mali miesta, kde z 200 ľudí nebol pozitívny nikto, niekde boli dvaja z tisíc otestovaných, píše Dennik N.

13.36 - BRATISLAVA - V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa dosiahne 100-percentná naplnenosť odberných tímov a zastúpenie zdravotníkov v nich. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to avizoval minister vnútra SR Roman Mikulec.

13.27 - PREŠOV - Situácia v meste bola pokojná, pozrite si reportáž Martina Jedináka.

 

13.06 - TRNAVA - Niektoré mestá už začali zverejňovať prvé výsledky. V Trnave po 5 hodinách pretestovali 22 percent obyvateľov (9 900), pozitívnych bolo okolo 50 ľudí, takže miera pozitivity bola menaj ako 0,5 percenta. Informuje na svojej FB stránke primátor Peter Bročka.

13.02 - KOŠICE - Počet odberných miest v drive-in na letisku zvýšili. Čakacia doba pre záujemcov o celoplošné testovanie je výrazne kratšia. Vďaka doplneniu zdravotníckych tímov z vlastných zdrojov v najväčšom drive-in testovacom stredisku na letisku v Košiciach sa nám podarilo skrátiť dobu čakania približne na 45 minút.

13.00 - BRATISLAVA - Niekde čakajú ľudia v rade aj hodiny, mimoriadny tlak je na testovanie z auta, napríklad doprava v Nitre hneď ráno skolabovala. Mesto žiadalo všetkých , aby dočasne na drive-in nejazili. S našim štábom sme boli v bratislavskej Petržalke na Panónskej ceste.

 

12.53 - O vyťaženosti jednotlivých odberných miest na Slovensku v rámci celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 informujú aj weby odbernemiesta.sk a somvrade.sk. Viaceré mestá a obce na Slovensku zároveň pribežne informujú svojich obyvateľov o aktuálnej situácii s testovaním prostredníctvom webových stránok, sociálnych sietí, mobilných aplikácií či SMS správ.

12.39 - POVAŽSKÁ BYSTRICA - Nemocnica ponúka verejnosti na otestovanie odberné miesto, ktoré bolo pôvodne určené pre zamestnancov nemocnice. „Vzhľadom na to, že situácia v niektorých častiach mesta je kritická, rozhodla sa nemocnica odbremeniť najvyťaženejšie miesta.

12.25 - Od skorých ranných hodín vypomáha pri celoplošnom testovaní 193 lekárskych asistentov z Maďarska. "Uvedení lekárski asistenti boli rozvezení asistenciou Policajného zboru na konkrétne odberné miesta, kde vykonávajú odbornú lekársku činnosť," informovala riaditeľka tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR Barbara Túrosová. Až 44 lekárskych asistentov vypomáha v okrese Trebišov, 138 v okrese Komárno, desať v okrese Nové Zámky a jeden v okrese Levice.

12.16 - BRATISLAVA - Mimoriadne komplikované pri drive-thru miestach je to aj v Ružinove a Petržalke, obe mestské časti radia sa týmto miestam vyhnúť. "Aktuálne odhady sú na 25 hodín čakania, ak ste na konci radu," opísal situáciu v Ružinove starosta mestskej časti Martin Chren. Polícia podľa neho zrejme čoskoro zamedzí ďalším autám pridávať sa do kolón.

Na dlhé rady čakajúcich áut pri štyroch odberných miestach na parkovisku pri obchodnom centre upozorňuje aj mestská časť Petržalka.

11.59 - KROMPACHY - Celoplošné testovanieprebieha bezproblémovo. Uviedla primátorka mesta Iveta Rušinová s tým, že z doposiaľ otestovaných ľudí mali pozitívny test na nový koronavírus približne dve percentá. K dispozícii je šesť odberných miest. Ako povedala, na každom z nich za hodinu dokážu zdravotníci otestovať 47 až 50 ľudí. „Zatiaľ sme z otestovaných zachytili približne do dvoch percent pozitívnych," uviedla.

11.46 - ŽILINA - Pred každým zo 71 odberných miest sa pred spustením celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 zhromaždilo približne 200 ľudí. Nápor postupne opadáva, ľudia zdieľajú informácie o aktuálnej situácii prostredníctvom sociálnych sietí.

11.38 - BRATISLAVA - Karlova Ves od 14.00 h uzatvára drive-thru testovacie miesta v Slávičom údolí, pri Iuvente a pod mostom Lafranconi. Dôvodom je zablokovanie komunikácií a zahltenie okolia autami, ktorými sa otestovať prišli obyvatelia nielen z mestskej časti, ale celého západoslovenského kraja, najmä zo Záhoria

11.11 - NITRA - Záujem o testovanie na takzvaných drive-in odberných miestach v Nitre je veľmi veľký. Radnica preto vyzvala ľudí, aby sa dali testovať na iných odberných miestach. Plný stav už ohlásil drive-in na výstavisku Agrokomplex. „Už ho nevyužívajte. Zaparkujte a choďte pešo do najbližšieho odberného miesta určeného na klasický odber," informoval magistrát na sociálnej sieti.

Odberné miesto na výstavisku Agrokomplex v Nitre.
Odberné miesto na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Foto: TASR
 

11.02 - TRNAVA - Miesta na testovanie sú v meste v preťažené. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti. "Ak je to možné, nesnažte sa ísť na testovanie hneď, odberné miesta sú preťažené. Všetky adresy odberných miest majú aspoň jedno testovacie miesto spustené," uviedol primátor mesta Trnava Peter Bročka na sociálnej sieti. Mesto apeluje, že sa testuje po oba dni až do 21.30 h.

10.56 - V sobotu pred nástupom do služby bolo pozitívne testovaných viacero policajtov. Keďže môžu slúžiť len v prípade negatívneho testu, boli nahradení z pripravených záloh. V Žilinskom kraji mali pozitívny test siedmi policajti, v Prešove a Bratislave boli pozitívne testovaní traja. "V Nitre boli pre začiatkom služby z testovaných policajtov pozitívni šiesti a v Košiciach piati," spresnil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Testovanie pri amfiteátri v Košiciach.
Testovanie pri amfiteátri v Košiciach. Foto: TASR
 

10.52 - Minister Jaroslav Naď povedal, že pozorovanie celoplošného testovania prišli aj kompetentní ľudia z Veľkej Británie. Podľa jeho slov v krajine pripravujú podobnú akciu.Podľa jeho slov bolo k 10.00 h otvorených viac ako 98 percent odberných miest.

 

10.37 - NITRA - V meste je o plošné testovanie veľký záujem. Pred odbernými miestami sa vytvárajú približne hodinové rady, v ktorých stoja stovky ľudí. Ešte v piatok (30. 10.) popoludní mesto avizovalo, že pre nedostatok zdravotníckeho personálu bude môcť otvoriť iba polovicu zo 63 odberných miest. Ako uviedol primátor Nitry Marek Hattas, napokon sa podarilo otvoriť všetky.

10.18 - Predseda vlády ľuďom odkazuje, aby radšej prišli poobede, keďže na väčšine miest sa dlho čaká. Podľa neho sú otvorené takmer všetky odberové miesta a na rad sa určite dostane dnes alebo zajtra každý.

9.42 - V rámci celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku bolo v sobotu o 9.00 h funkčných 97,2 percenta odberových tímov. Ďalšie sa postupne kompletizujú. Na sociálnej sieti to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že je to na dobrej ceste.

9.24 - Najväčšie problémy sú s drive-in odbermi. Na celom Slovensku na nich ľudia čakajú dlhé hodjny.

9.02 - KOŠICE - Mesto Košice nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili, uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian. Podľa neho je čakacia doba na drive-in na letisku približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť.

8.52 - BRATISLAVA - Mestské časti hlásia od skorých ranných hodín veľký záujem o testovanie. Predpokladané čakacie doby sú od jednej do troch a viac hodín. Kolóny sa tvoria najmä pri drive-in odberných miestach. Hlavné mesto SR o tom informovalo na sociálnej sieti. "Drive in miesta v Karlovej Vsi aktuálne odkláňajú obyvateľov na iné odberové miesta," upozorňuje magistrát.

 

8.47 - K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti."Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to," dodal rezort zdravotníctva.

8.34 - BRATISLAVA - Testovanie na odberných miestach vo viacerých bratislavských mestských častiach zatiaľ nebolo spustené alebo je pozastavené. Dôvodom je nedostupnosť evidenčných hárkov alebo certifikátov.

8.03 - PRIEVIDZA a HANDLOVÁ - Napríklad v týchto dvoch mestách funguje iba 29 z 35 pôvodne avizovaných odberových miest.

7.52 - Niektoré odberové miesta neboli ráno otvorené. Minister Naď verí, že sa ich podarí otvoriť v priebehu dňa.

7.35 - BRATISLAVA - V súvislosti s viacerými mobilnými odbernými miestami sa v Bratislave začali tvoriť kolóny.

 

7.07 - KOŠICE - Ešte viac ľudí stoji pred odbernými miestami v Košiciach. Tam sa tvoria až niekoľko stometrové rady.

7.05 - BRATISLAVA - Aj na Mierovej ulici v Bratislave, kde sa ľudia testujú priamo z áut, stoja dlhé rady vozidiel.

6.45 - BRATISLAVA - Plánovaný začiatok testovanie je síce o siedmej ráno, no už v tejto chvíli stoja na jednom z odberovách miest pred bratislavským Istropolisom ľudia v dlhých radoch. Je ich tu asi 50, odhaduje redaktor Televíznych novín Martin Petro.