+370pozitívnych Celkovo
400348
+4067testovaných Celkovo
3476350
+61pozitívnych
AG
Celkovo
387156
+0úmrtí Celkovo
12566
+0hospitalizovaní Celkovo
254
+385zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+173zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2412371
+212plne zaočkovaných Celkovo
2281270
Aktualizácia:
16.9.2021 , 10.23
Aktualizácia: 16.9.2021 , 10.23 štatistiky vo svete viac informácií
01. 11. 2020 07:09 , článok bol aktualizovaný 01. 11. 2020 16:42 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Do 12-tej hodiny účasť na testovaní presiahla 80-percentnú hranicu

Dianie na celom Slovensku sme sledovali minútu po minúte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Testovanie v Pezinku.
Testovanie v Pezinku.
Testovanie v Špačinciach.

Na Slovensku pokračovalo druhým dňom celoplošné testovanie.

TU nájdete zoznam všetkých odberných miest a TU základné informácie k testovaniu. V sobotu bolo otestovaných 2 581 113 ľudí. Z nich bolo pozitívnych 25 850, teda jedno percento. Horšia situácia sa črtá v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku, a v Prešove. Horšie sú na tom aj horná Nitra, Kysuce a severný Spiš.

V nedeľu o 12.00 hod boli pretestované už 3 milióny ľudí a z toho bolo 30-tisíc infikovaných koronavírusom.

Ministerstvo obrany zverejnilo prvé dáta zo sobotného testovania. Ide o údaje podľa jednotlivých regionálnych veliteľstiev Ozbrojených síl SR. Každé z veliteľstiev zbieralo údaje z viacerých okresov.


ONLINE SME UKONČILI

21.30 - Všetky odberové miesta sa podľa plánu uzavreli. Celoplošné testovanie sa skončilo. V nedeľu bola situácia oproti predchádzajúcemu dňu na väčšine územia diametrálne odlišná. Pred odbernými miestami sa netvorili kolóny, na testovanie sa zväčša nikde nečakalo.

Komplexné výsledky z víkendu by mali byť zverejnené v pondelok 2. novembra.

21.13 - Ak treba ďalšie plošné testovanie, štát to zvládne aj bez samospráv. Myslí si to primátor Hlohovca a viceprezident Únie miest Slovenska Miroslav Kollár, ktorý je aj poslancom parlamentu za stranu Za ľudí. Tvrdí, že to, čo mala na tento víkend zabezpečiť samospráva, si už do budúcna môže zorganizovať štát aj sám.

20.40 - Ľudia vo viacerých lokalitách Slovenska poďakovali potleskom všetkým, ktorí počas víkendu (31. 10. - 1. 11.) pomohli s celoplošným testovaním.

19.45 - Aby sme sa priblížili k 100-percentnej účasti, na testovaní by sa muselo zúčastniť celkovo 3 750 000 ľudí. Počas živého vstupu v Televíznych novinách na Markíze to uviedol minister obrany Jaroslav Naď. To znamená, že už v nedeľu o 12.00 hod účasť na testovaní presiahla 80-percentnú hranicu.

19.39 - V nedeľu o 12.00 boli pretestované 3 milióny ľudí a z toho bolo 30-tisíc infikovaných koronavírusom. Predseda vlády Igor Matovič to uviedol v Televíznych novinách na TV Markíza.

18.51 - V porovnaní so sobotou bola nedeľa z hľadiska polície bez vážnejšieho narušenia verejného poriadku a komplikácií v doprave. Policajti nemuseli počas nedele riešiť ani mimoriadne dopravné situácie. Informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Narušenie verejného poriadku zaznamenali policajti na jednom z odberných miest v Košiciach. "Muž bez rúška narúšal priebeh testovania nedôstojným správaním. Polícia osobu, zjavne pod vplyvom alkoholu, predviedla na policajné oddelenie k ďalšej realizácii. Za nenosenie rúška polícia tento prípad dokumentuje ako priestupok proti verejnému poriadku a priestupok na úseku verejného zdravotníctva," uzavrela policajná hovorkyňa.

18.16 - BRATISLAVA - Situácia na odberných miestach v hlavnom meste je pokojná. Čakanie na odbery je takmer minimálne, miestami žiadne. Informujú o tom jednotlivé mestské časti hlavného mesta Slovenska na svojich profiloch na sociálnej sieti.

17.50 - TURZOVKA - Miera pozitívnych prípadov v kysuckej obci Turzovka sa pohybuje od 5 do 6 %. Dôvodom vysokej infekčnosti je najmä blízkosť hranice s Českou republikou.

„Množstvo našich obyvateľov dochádza za prácou za hranice. Potvrdilo sa, že to ohnisko je tu v regióne už pár týždňov. Takže sme aj očakávali zvýšený počet infikovaných," hovorí pre týždenník Kysuce primátor Turzovky Ľubomír Golis.

16.40 - Prezidentka Zuzana Čaputová si priznala chybu a vyjadrila uznanie organizátorom testovania. Hlava štátu je rada, že sa nenaplnili obavy vrátane tých jej "a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal".

16.22 - Slovensko požiadalo o pomoc so zabezpečením zdravotníckeho materiálu potrebného na boj s pandémiou koronavírusu Severoatlantickú alianciu (NATO). Pre portál Aktuality to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď.

Slovensko tak podľa ministra obrany získa potrebné ochranné pomôcky lacnejšie, než keby ich nakupovalo samo.

15.49 - Muž z okresu Martin išiel na testy dvakrát, polícia začala stíhanie.

"V sobotu predpoludním sa zúčastnil na testovaní na odbernom mieste v obci Ivančiná (okres Turčianske Teplice). Bol diagnostikovaný ako pozitívny. Po odporúčaní nenastúpil do povinnej izolácie a opätovne sa v ten istý deň popoludní dal testovať na odbernom mieste v Turčianskych Tepliciach, kde mu mal vyjsť výsledok negatívny," uviedla policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Od soboty polícia zaznamenala 24 prípadov opakovaných testov.

15.20 - Strana Za ľudí presadzuje po celoplošnom testovaní päť kľúčových opatrení.

15.18 - Starostka bratislavskej mestskej časti zvažuje bojkot druhého kola plošného testovania. Ak by štát nariadil druhé kolo celonárodného testovania, samospráva bratislavskej Karlovej Vsi už teraz upozorňuje, že sa možno postaví na odpor.

"Koketujem s myšlienkou, že v prípade nariadenia druhého kola testovania v Bratislave, konkrétne u nás v Karlovej Vsi, navrhnem vypovedanie poslušnosti," oznámila na sociálnej sieti starostka mestskej časti Dana Čahojová.

14.45 - Polícia v Trnavskom kraji prijala od rána štyri podnety v súvislosti s opakovaným testovaním osôb. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave na sociálnej sieti.

Všetci štyria mali opakovane pozitívny test. Jednotlivé prípady zaznamenali v obciach Boleráz, Pusté Uľany Dolné Saliby a v Piešťanoch.

"Svojím konaním vystavili tieto osoby nebezpečenstvu čakajúcich ľudí a členov odberných tímov, ktorí nemajú ochranné obleky. Všetci pozitívne testovaní občania pritom dostali jednoznačné pokyny týkajúce sa povinnej karantény a postupov, ktoré ignorovali," doplnila polícia.

14.20 - Ministerstvo obrany zverejnilo prvé dáta zo sobotného testovania. Ide o údaje podľa jednotlivých regionálnych veliteľstiev Ozbrojených síl SR. Každé z veliteľstiev zbieralo údaje z viacerých okresov.

Najväčší podiel nakazených, teda 1,84 percenta, odhalili regionálne veliteľstvá armády v Žiline a Topoľčanoch.

13.50 - BRATISLAVA - V Bratislave bolo v sobotu (31. 10.) v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 230.670 ľudí. Z nich bolo 717 testovaných pozitívne, čo predstavuje 0,31 percenta. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnilo ministerstvo obrany.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo k číslam testovaných za sobotu uviedol, že za taký krátky čas je to obrovský počet, a to aj napriek nepríjemnému počasiu a dlhým hodinám čakania v radoch. "Mimoriadne nasadenie starostiek, starostov a ich tímov, zdravotníkov, dobrovoľníkov, vojakov, policajtov, hasičov a mnohých ďalších treba oceniť. Rovnako ako treba oceniť, ako zodpovedne a trpezlivo sa k tejto príležitosti postavili Bratislavčanky a Bratislavčania," skonštatoval primátor.

Počet za sobotu v Bratislave testovaných zároveň podľa Valla znamená, že ešte stále sa desiatky tisíc obyvateľov hlavného mesta otestovať nedali. "Mnohé odberové miesta hlásia od rána minimálne až nulové čakacie doby, tak, prosím, využite túto príležitosť, príďte sa otestovať a nenechajte si testovanie až na poslednú chvíľu," vyzval Bratislavčanov primátor.

Zároveň oznámil, že v rámci víkendového testovania zatiaľ medzi klientmi ani personálom v mestských zariadeniach pre seniorov nezaznamenali ani jeden pozitívny test.

Bratislavské mestské časti hlásia v nedeľu pokojný priebeh celoplošného testovania a len minimálne čakania. "V sobotu si naši koordinátori písali, čo a kde chýba, testy, certifikáty či ochranné pomôcky. Hláška nedeľného rána je, kto dodá ľudí na otestovanie, chýbajú vraj v celej Bratislave," napísal na sociálnej sieti starosta bratislavskej Petržalky Ján Hrčka.

Na margo doteraz nízkeho percenta pozitívne testovaných ľudí vyzvali niektorí bratislavskí starostovia, aby sa zvážilo druhé kolo celoplošného testovania v Bratislave. Starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová upozornila, že ak by sa druhé kolo konalo, bolo by to v prípade Bratislavy hazardovaním s dôverou mnohých ľudí i zdravotníkov.

13.38 -POLTÁR - Sedem odberných miest na testovanie ochorenia COVID-19 v meste Poltár navštívilo v sobotu 2814 ľudí. „Z celkového množstva vykonaných výterov bolo evidovaných 20 pozitívnych odberov, čo je 0,71 percenta," informoval TASR Martin Cifranič z poltárskeho mestského úradu.

Ako dodal, služby odberných miest v okresnom meste využili aj obyvatelia okolitých obcí. V odberných tímoch pracovalo 57 ľudí, v mestskom krízovom štábe pomáhali šiesti ľudia.
Jedno odberné miesto v Poltári navštívilo v sobotu priemerne 402 ľudí. Najväčší záujem o testovanie evidujú na odbernom mieste na mestskom futbalovom ihrisku, kde sa prišlo dať testovať 543 ľudí.

Odberné miesta v mestskej časti Zelené, ktoré v sobotu navštívilo 522 ľudí, a ďalšie, v mestskej časti Slaná Lehota, v ktorom v sobotu urobili 293 vyšetrení, v nedeľu zatvorili.
V nedeľu je ľuďom v Poltári k dispozícii päť odberných miest, a to v areáli TJ Sklotatran, mestskej športovej hale, v budove Krištáľ a dve odberné miesta sú v areáli Základnej školy na ulici Slobody.

„Všetky sú v prevádzke a čakacie doby sú niekoľkominútové," pripomína Cifranič s tým, že v piatich odberných tímoch pracuje 44 ľudí. „Traja administratívni pracovníci sú poslanci mestského zastupiteľstva a zvyšok tvoria zamestnanci mestského úradu," poznamenal.

12.50 - TRENČÍN - Polícia v Trenčianskom kraji v sobotu (31. 10.) počas celoplošného testovania na odberných miestach usmerňovala ľudí, dohliadala na verejný poriadok, ale aj bezpečnosť a plynulosť v cestnej premávke. Odhalili i vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom alkoholu, či porušenie karanténneho opatrenia, informovali v nedeľu trenčianski krajskí policajti na sociálnej sieti.

Vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom alkoholu, odhalili policajti v sobotu večer na ulici Klčové pri jednom z odberných miest v Novom Meste nad Váhom. "Šesťdesiatosemročného vodiča podrobili dychovej skúške s výsledkom 0,75 promile alkoholu v dychu. Policajti mu ďalšiu jazdu zakázali a spísali správu o výsledku objasňovania priestupku," uviedla polícia.

Na odbernom mieste v Považskej Bystrici si zase vyžiadali hliadku polície z dôvodu, že tri osoby prišli pod vplyvom alkoholu a jeden bol v takom stave, v ktorom mu nemohli vykonať test, preto ho poslali preč.

"Bolo zistené i porušenie lekárom stanovenej karantény. V Novomestskom okrese sa 45-ročná žena podrobila v jednej obci testu, ktorý bol vyhodnotený ako pozitívny. Následne sa presunula do inej obce, kde sa opätovne podrobila testu s negatívnym výsledkom. Vec posunula polícia regionálnemu úradu verejného zdravotníctva," priblížili policajti.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, že opakovaným testovaním po prvom pozitívnom teste na inom odbernom mieste sa vystavujú prípadnému postihu.

12.45 - Strana Za ľudí presadzuje po celoplošnom testovaní päť kľúčových opatrení. Jedným z nich je aj postupné zavádzanie menej invazívnych testov.

12.37 - NOVÉ ZÁMKY - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch v priebehu víkendu robí vlastné plošné testovanie na ochorenie COVID-19. Jeho cieľom je otestovať všetkých pacientov i zamestnancov.

V priebehu soboty sa testovalo na troch stanovištiach pred budovou, štvrtý mobilný tím prechádzal celú nemocnicu a testoval pacientov a personál priamo na pracoviskách. Ako informoval hovorca nemocnice Ján Baček, v sobotu 31. októbra tu bolo vykonaných 1560 testov, ktoré odhalili 33 ľudí s pozitívnym výsledkom.

„Boli medzi nimi pacienti nemocnice aj rodinní príslušníci zamestnancov a ďalší ľudia," informoval Baček.

Podľa slov riaditeľa novozámockej nemocnice Daniela Žingora je momentálne v tomto zdravotníckom zariadení 288 pacientov. „Na reprofilizovaných lôžkach na 13. poschodí máme hospitalizovaných 23 pacientov. Z nich 15 je pozitívnych a potvrdených aj PCR testom. Títo nemajú až taký ťažký klinický priebeh, ďalších šiestich pacientov máme na umelej pľúcnej ventilácii," uviedol Žingor.

12.22 - Kritický voči plošnému testovaniu je poslanec za Hlas Matúš Šutaj Eštok: "Buď sa potvrdilo, že antigénové testy sú absolútne nevhodné na získanie relevantných dát o rozšírení infekcie, alebo na SR žiadna pandémia nového koronavírusu nie je," skonštatoval to v diskusnej relácii TA3 V politike. Narážal pritom na jedno percento pozitívnych vzoriek z celkového počtu otestovaných počas sobotňajšieho (31. 10.) plošného testovania.

12.01 - Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová vzdala obdiv občanom Slovenska, ale aj premiérovi Igorovi Matovičovi:

"To, čo včera dokázalo Slovensko, je unikátne. Zomknúť sa, zjednotiť v zodpovednom prístupe v boji proti pandémii - to je v týchto časoch, kedy nás zo všetkých strašných čísel a z lockdownov chytá skepsa, niečo neuveriteľne obdivuhodné. Klobúk dole pred vami, pred všetkými zdravotníkmi, dobrovoľníkmi a pred všetkými, ktorí sa išli dať otestovať.

A musím vzdať obdiv premiérovi Igorovi Matovičovi. Neviem, ako ustál ten obrovský tlak na to, aby to pár hodin pred plošným testovaním vzdal. Veľa z nás bolo skeptických, ja tiež. Keby vyšli medializované prognózy, dnes by stál Igor Matovič pred Slovenskom a pred svetom ako porazený a odstupujúci. Dnes je z neho víťaz. Včera sa narodilo nové, vyspelé a zodpovedné Slovensko. A včera sa narodil jeden odvážny premiér," napísala na Facebooku.

11.52 - Policajti zaznamenali počas soboty (31. 10.) a nedeľe dopoludnia 24 prípadov, keď sa občania po pozitívnom výsledku testu opakovane testovali. Podozriví sú zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

"Svojím konaním vystavili nebezpečenstvu dalších čakajúcich ľudí a členov odberných tímov, ktorí nemajú ochranné obleky. Všetci pozitívne testovaní občania pritom dostali jednoznačné pokyny týkajúce sa povinnej karantény a dalších postupov, ktoré ignorovali," spresnila hovorkyňa.

Polícia dôrazne vyzýva občanov, aby dodržiavali opatrenia a po pozitívnom výsledku testu išli okamžite do karantény a nie na ďalší test.

11.48 - Na košickom letisku pomáha aj infektológ Pavol Jarčuška. "Aktuálne nečakáte, hneď idete na odber vzorky a o pár minút vám na elektrokolobežke priamo k autu prinesú výsledok. Tak neváhajte, je to rýchle a pohodlné," odkazuje primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Profesor Jarčuka na košickom letisku.
Profesor Jarčuka na košickom letisku. Foto: Facebook/Jaro Polaček
 

11.38 - BANSKÁ BYSTRICA - V prvý deň celoplošného testovania ľudí na nový koronavírus, v sobotu (31. 10.), odberné tímy v Banskobystrickom okrese otestovali dovedna 50.851 ľudí, z toho bolo pozitívnych 532 osôb. Informáciu pre TASR v nedeľu poskytol prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Martin Dolinaj.

V meste Banská Bystrica otestovali 24.434 občanov, z toho 234 ich bolo pozitívnych. Informoval o tom TASR primátor Ján Nosko, ktorý je už niekoľko dní v domácej karanténe pre pozitívny test.

Ako Dolinaj zdôraznil, pokiaľ ide o počty testovaných ľudí, neznamená to, že ide len o obyvateľov okresu, respektíve mesta. Tak ako sa Banskobystričania a ľudia z okresu mohli dať testovať v iných regiónoch, rovnako tak mohli urobiť aj obyvatelia z iných okresov a krajov.

11.25 - Podľa informácií Ozbrojených síl (OS) SR na sociálnej sieti je najväčšia pozitivita v okresoch na hornej Nitre, Kysuciach, na severnom Spiši. Výraznejší podiel je celkovo na severe a severovýchode Slovenska, ale aj v regióne Žitného ostrova.

Prehľad pozitívne testovaných počas sobty 31. októbra.
Prehľad pozitívne testovaných počas sobty 31. októbra. Foto: Facebook/Ozbrojené sily SR
 

10.52 - Naď priblížil, že zatiaľ je v porovnaní s priemerom Slovenska situácia horšia v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku a Prešove. Minister obrany Naď sľúbil konkrétne dáta v pondelok po vyhodnotení celej víkendovej akcie.

10.50 - "Druhé kolo pretestovania určite bude," Vyhlásil Matovič. Počet pozitívnych ľudí na Orave je teraz o 60 percent nižší ako bol v pilotnom testovaní. Pre premiéra je to dôkaz efektívnosti plošného testovania. Je možné, že v druhom kole vynechajú niektoré okresy. Matovič nevylúčil, že takéto plošné testovanie budú používať v bojí s nákazou aj v budúcnosti.

Jaroslav Naď informuje o číslach za sobotu.
Jaroslav Naď informuje o číslach za sobotu. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok
 

10.49 - "Naše brány a odberové miesta sú otvorené," odkázal Matovič aj susedným krajinám. V pohraničných oblastiach prišli na testy aj Maďari.

10.46 - Matovič sa nevie vyjadriť k výčitke Úradu pre ochranu osobných údajov. Úrad tvrdí, že nie je dostatočne upravené, kto môže kontrolovať certifikáty a teda aj osobné údaje, ktoré sú na nich vypísané.

10.45 - Naď povedal, že jedno odberné miesto v bratislavskom Starom Meste museli zatvoriť.

10.37 - Igor Matovič: "Ospravedlňujem sa tým, ktorí nešli na testy z vlastnej vôle. Je mi ľúto vašich pocitov. Prepáčte, že sme vás donútili ísť na test. Sloboda musí byť spojená so zodpovednosťou voči tým, ktorí chcú oprávnene chrániť svoje životy a zdravie," vyhlásil.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR
 

10.28 - Minister práce Milan Krajniak: "Toto je druhé Slovenské národné povstanie. Nepriateľ je taký silný, že mu nedokážu čeliť najsilnejšie krajiny sveta. Národ má dve možnosti: Buď sa prikrčí a počká, kým to prejde. Alebo sa vzoprieme a budeme klásť odpor. Som nesmierne hrdí, že sme kládli odpor," vyhlásil Krajniak.

"Toto nie je úspech vlády, toto je úspech Slovenska," povedal šéf rezortu práce.

10.25 - Minister zdravotníctva Marek Krajčí zdôrazňuje, že epidemiologická situácia na Slovensku je stále vážna a nemocniciam hrozí kolaps. "Po včerajšom dni je jednoznačné, že tento nápad sa podaril," dodal. "Chcem vyjadriť veľkú nádej, že sa Slovensku podarí krivku infikovaných výrazným spôsobom sploštiť," vyhlásil.

10.24 - Minister vnútra Roman Mikulec hodnotí sobotu ako veľmi pokojnú a ľuďom poďakoval za slušné správanie. Vyzval, aby tí, ktorí včera na testoch neboli, išli dnes, pretože odberné miesta sú v mnohých mestách a obciach prázdne.

10.22 - Dnes k 9.tej hodine ráno bolo otvorených 98 percent odberných miest. Minister obrany Jaroslav Naď je rád, že sa podarilo podchytiť infikovaných ľudí, ktorí ostanú v domácej karanténe.

10.15 - Vláda zverejnila definitívne čísla za sobotu: Otestovaných bolo 2 581 113 ľudí. Z nich bolo pozitívnych 25 850, teda jedno percento.

 

"Počet, ktorý som sa dozvedel v noci mi vyrazil dych," povedal premiér Igor Matovič. Výsledok považuje za dôkaz, že Slovensko je spoločenstvo zodpovedných ľudí. Poďakoval samosprávam, zdravotníkom, policajtom, vojakom či hasičom. "Som doslova dojatý," dodal premiér.

10.09 - LENDAK - V obci Lendak v okrese Kežmarok je pozitívnych 3,14 percenta otestovaných. Prednosta obecného úradu to uviedol v televízii TA3.

9.57 - BANSKÁ BYSTRICA - Odberné miesta sú pripravené, žiadne rady, ak tak len minimálne, a to napríklad i na najväčšom sídlisku Sásová, na uliciach Sitnianska a Ďumbierska, v centre mesta na Triede SNP či na sídliskách Podlavice alebo Radvaň. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti, potvrdzujú to aj reakcie obyvateľov. Výsledky sobotňajšieho testovania zatiaľ nepozná.

"Počas druhého dňa testovania sa takmer všetky odberné miesta v Banskej Bystrici otvorili načas. Hodinové meškanie hlásilo jedine odberné miesto v mestskej časti Šalková, kde je v súčasnosti testovanie už v plnom prúde. Záujem zo strany obyvateľov je nízky, nikde sa netvoria dlhé rady, čaká sa jedine na výsledky," informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Mesto zriadilo v areáli Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela (UMB) v spolupráci so Slovenským Červeným krížom mobilnú odbernú jednotku, kde sa tiež o čosi neskôr začalo s testovaním zahraničných študentov, lektorov, ale i vedenia univerzity.

"Mesto od skorého rána opätovne podalo pomocnú ruku a pomáha s rozvozom potrebného materiálu a testov na tie odberné miesta, kde je to potrebné. Situáciu budeme naďalej monitorovať a prinášať obyvateľom aktuálne informácie z odberných miest na sociálnych sieťach a webe mesta," dodala Marhefková.

9.40 - PREŠOV - V meste Prešov urobili za sobotu (31. 10.) 32.786 odberov, ktoré zachytili 305 pozitívnych prípadov. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Vladimír Tomek.
Ako priblížil, od nedele rána je v meste otvorených všetkých 66 odberných miest. V porovnaní so sobotou nápor ľudí, ktorí čakajú na testovanie, výrazne klesol. Z jednotlivých odberných miest podľa jeho slov hlásia, že rady sa netvoria takmer nikde. „Môžeme iba vyzvať ľudí, ktorí sa ešte neboli dať otestovať a chcú tak urobiť, že momentálne môžu prísť a majú jedinečnú šancu otestovať sa bez čakania," dodal Tomek.

9.38 - Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo webovú stránku Poďakuj.sk, na ktorej môžete osobne poďakovať zdravotníkom, ktorí vám robili test.

9.27 - Polícia zaznamenala v sobotu (31. 10.) večer ďalších dvoch občanov, ktorí sa podrobili opakovanému testovaniu. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

"Podozrivá je 38-ročná žena, na odbernom mieste bola v Ľuboticiach dvakrát testovaná, pričom oba testy mala pozitívne," spresnila Bárdyová. Podobný prípad bol aj v okrese Nové Mesto nad Váhom. "45-ročná žena sa podrobila testovaniu v jednej obci s pozitívnym výsledkom, potom sa presunula do inej obce, kde sa dala testovať opäť," dodala. Polícia ešte skôr zaznamenala ďalších sedem podobných prípadov.

V rovnakom okrese v obci Klčové policajti odhalili pri odbernom mieste 68-ročného vodiča s 0,75 promile alkoholu v dychu. "Vodičovi ďalšiu jazdu zakázali a spísali správu o výsledku objasňovania priestupku," ozrejmila.

Bárdyová ďalej informovala, že v Trenčianskom kraji v obci Trebichava je odberné miesto zrušené, keďže tam v sobotu otestovali všetkých obyvateľov.

Pred nástupom do služby boli v nedeľu pozitívne testovaní dvaja policajti v Žilinskom kraji a jeden v Košickom kraji. Nahradení boli policajtmi zo záložného tímu.

9.23 - V siedmich okresoch Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), okrem okresov Prievidza a Partizánske, prišlo v prvý deň celoplošného testovania na odberné miesta okolo 207.000 ľudí, čo predstavuje približne 60 percent z celkového počtu ľudí, ktorí by sa na testovaní mali zúčastniť.

Ako informoval prednosta Okresného úradu v Trenčíne Roman Kozáček, údaje o počte pozitívne testovaných v okresoch Trenčín, Považská Bystrica, Ilava, Púchov, Nové Mesto nad Váhom, Myjava a Bánovce nad Bebravou poskytnú počas nedele.

Na mnohých odberných miestach stredného Považia a kopaničiarskeho regiónu hlásili v sobotu (31. 10.) problémy s nedostatkom antigénových testov a certifikátov. Časť sa podarilo doplniť už večer, časť sa dopĺňa v nedeľu, prípadne sa testy a certifikáty operatívne presúvajú medzi odbernými miestami.

9.08 - TREBICHAVA - V Trenčianskom kraji v obci Trebichava je odberné miesto zrušené, včera otestovali všetkých obyvateľov. Policajt, ktorí pomáhal na tomto odbernom mieste, zostáva v zálohe.

8.37 - V okrese Považská Bystrica absolvovalo v sobotu (31. 10.) antigénové testy 29.292 obyvateľov, pozitívnych bolo 384 vzoriek (1,31 percenta). Informoval o tom prednosta Okresného úradu v Považskej Bystrici Andrej Torda. Pre porovnanie, celoslovenský priemer bol menej ako 0,5 percenta.

„Vo veku desať až 65 rokov je v Považskobystrickom okrese približne 48.650 občanov, za prvý deň testovania to tak vychádza asi na 60-percentnú účasť. Nevieme však, koľko sa nechalo testovať občanov nad 65 rokov a ani koľko ľudí prišlo na testy z iných okresov," uviedol, Torda s tým, že v štatistike nie je započítaný výsledok testovania v strojárskej spoločnosti a nemocnici, kde testovali zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

V Považskobystrickom okrese bol v sobotu problém s nedostatkom testov a certifikátov, niektoré odberné miesta museli na niekoľko hodín zatvoriť. V Dolnom a Hornom Moštenci priviezli testy až večer, odberné miesta už neotvorili. Ani počas noci sa problémy s nedostatkom testov nepodarilo úplne vyriešiť.

„Zatiaľ fungujú všetky odberné miesta v okrese. Niektoré testy sa rozviezli večer, iné sa postupne zásobujú od rána. Večer nám prišlo okolo 2000 testov, ktoré sme porozvážali po považskobystrických mestských častiach," doplnil prednosta.

8.36 - BRATISLAVA- Niektoré odberové miesta na celoplošné testovanie v bratislavských Podunajských Biskupiciach zrejme otvoria v nedeľu s oneskorením. Dôvodom sú chýbajúce certifikáty či testy. Informuje o tom bratislavský magistrát.

Testovanie v bratislavskom Lamači.
Testovanie v bratislavskom Lamači. Foto: TASR
 

8.21 - BRATISLAVA - Mestská časť Ružinov vysiela naživo zo svojich drive-in odberných miest. Všetky sú prázdne. Sledovať ich môžete na Facebooku.

8.14 - Nezabúdajte, že aj keď už máte certifikát o negatívnom výsledku, nesmiete navštíviť cintoríny. Stále platí zákaz vychádzania a cintoríny sa nenachádzajú medzi výnimkami. Ak zákaz porušíte, hrozí vám pokuta 1000 eur.

8.08 - TRNAVA - Nečaká sa ani v Trnave. Primátor Peter Bročka informuje, že všetky testovacie adresy sú otvorené a bez čakacích lehôt.

7.59 - BRATISLAVA - Otestovať sa môžete aj v Záhorskej Bystrici pred budovou televízie Markíza. V celej mestskej časti funguje 5 odberových miest.

7.53 - BRATISLAVA - V hlavnom meste je dnes o veľa menší záujem o testovanie ako včera. Starosta Ružinova Martin Chren informuje na Facebooku, že odberné miesta fungujú plynule a bez čakania. V sobotu ráno čakali ľudia v drive-in odberných miestach vyše štyri hodiny. Podobne je na tom aj mestská časť Dúbravka.

7.52 - SENICA - V meste Senica otestovali počas celoplošného testovania v sobotu (31. 10.) v rámci akcie Spoločná zodpovednosť 9705 ľudí, z ktorých bolo približne jedno percento pozitívnych na nový koronavírus. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Odberné miesta podstúpili dezinfekciu a od 7.00 h sú opäť otvorené. "Po približne päťhodinovom odpočinku je 153 členov odberových tímov, ktoré sa skladajú z policajta, vojaka, zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov, opäť v plnom nasadení na 17 odberných miestach," uviedla Moravcová.

Ako doplnila, počas 15 hodín budú opäť pripravení testovať každého, kto bude mať záujem. "Aktuálne teraz z rána je to na všetkých odberných miestach bez väčšieho čakania," informovala hovorkyňa mesta.

7.50 - Televízia Markíza prinesie aj dnes Mimoriadne Televízne noviny. Sledovať ich môžete v časoch: 9:10, 11:10, 13:35 a 16:25. Všetky relácie budeme streamovať aj na webe tvnoviny.sk

7.49 - Igor Matovič, Jaroslav Naď a Roman Mikulec o 10.00 h zhodnotia prvý deň celoplošného testovania. Tlačovú konferenciu vám prinesieme naživo.

7.42 - MYJAVA - V meste Myjava otestovali v sobotu (31. 10.) v rámci akcie Spoločná zodpovednosť celkom 7339 ľudí, z toho bolo 51 pozitívnych, čo predstavuje 0,69 percenta z celkového počtu testovaných. Informoval o tom Martin Kovanič z mestského úradu.

V nedeľu je na Myjave k dispozícii opäť deväť odberných miest. "Jediná zmena nastane v časti Turá Lúka, kde odberové miesto v požiarnej zbrojnici U Belanských vystrieda požiarna zbrojnica U Vankov. Na všetkých miestach sa dá testovať od 7.00 do 12.00 h a od 13.00 do 22.00 h," informoval Kovanič.

 

7.34 - BRATISLAVA - Počas druhého dňa plošného testovania bude v hlavnom meste zredukovaný počet odberných miest, na ktorých sa bude možné dať otestovať z auta. K zmene príde v Karlovej Vsi, kde ostanú k depozícii už len dva takéto body, a tiež v Podunajských Biskupiciach, kde sa sobotňajší drive-in zmení na tri nedeľňajšie odberné miesta pre peších.

Pozrite si preto stránku vašej obce, mesta či mestskej časti, kde informujú o fungujúcich odberných miestach.

7.15 - KOŠICE - Najväčšie odberové miesto na Slovensku na košickom letisku už testuje. Podľa denníka Korzár o siedmej čakalo na testy prvých desať áut. Na košickom letisku pracuje 17 odberových tímov v 13 autobusoch.

Košické letisko počas plošného testovania.
Košické letisko počas plošného testovania. Foto: Facebook/Jaro Polaček
 

7.12 - BREZOVÁ POD BRADLOM - V meste Brezová pod Bradlom bolo v sobotu (31. 10.) otestovaných 2632 ľudí, z ktorých 23 malo pozitívny výsledok na nový koronavírus. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti.

V nedeľu budú v meste k dispozícii štyri odberné miesta. Dve budú v centre voľného času, jedno v dennom centre a jedno na hasičskej stanici. "Opäť budeme mať šesť zdravotníckych tímov. Testovanie sa uskutoční v čase od 7.00 h do 22.00 h, obedná prestávka bude od 12.00 h do 13.00 h. Priestory a aj okolie všetkých odberných miest boli vydezinfikované aj za pomoci ozónových generátorov," uviedlo mesto.

7.11 - HLOHOVEC -"Spolu bolo v meste Hlohovec otestovaných počas soboty približne 60 percent ľudí z odhadovaného počtu obyvateľov od desať do 65 rokov. Pozitívnych bolo 53, čo predstavuje 0,58 percenta," informoval primátor mesta Miroslav Kollár.

Ako ďalej doplnil, ďalších približne 2000 ľudí otestovali v spoločnosti Saneca Pharmaceuticals a v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach v meste.

"Od 9.00 h veci bežali, ako mali. Jediný zásadnejší problém sa udial ráno na Základnej a materskej škole Koperníkova, kde sme museli dať najskôr pretestovať ľudí, ktorí pomáhali pri zabezpečení testovania v meste, čo ľudí, ktorí tam čakali ako prví, nahnevalo. To, že sa hneď ráno pridali zamestnanci a zamestnankyne školy, nebolo najšťastnejšie riešenie," doplnil primátor.