Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 20.1.2021, 10.03
1634722(+12124)testovaných
228778(+2484)pozitívnych
176864(+3103)vyliečených
3737(+100)úmrtí
75292(+3892)zaočkovaných
Aktualizácia: 20.1.2021, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
02. 11. 2020 10:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nová štúdia zistila, že 80 percent pacientov s COVID-19 malo nedostatok jedného dôležitého vitamínu

Nedostatok tohto vitamínu zvyšuje aj šancu, že človek ochorie na koronavírus a v nemocnici pobudne dlhšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA - Andreas Gebert

Podľa novej štúdie viac ako 80 percent pacientov s COVID-19 nemá v tele dostatok vitamínu D. Výsledky výskumu pritom naznačujú, že je veľmi dôležitý v boji s koronavírusom. Tí, ktorí majú vitamínu D menej, môžu mať podľa odborníkov horší priebeh ochorenia, informuje tn.cz.

Nedávny výskum, na ktorý upozornil napríklad zdravotnícky web Healthline, odhalil vzťah medzi priebehom COVID-19 a vitamínom D. Vedci skúmali 216 pacientov v Španielsku a zistili, že 82% z nich nemalo v tele dostatok tohto vitamínu.

Štúdia zároveň ukázala, že pacienti, ktorí mali nižšiu hladinu vitamínu D, mali tiež viac zápalových markerov a ich pobyt v nemocnici bol dlhší. "Vyzerá to, že pacienti so zlým stavom vitamínu D v tele môžu mať závažnejší priebeh ochorenia," uviedol profesor Hans Konrad Biesalki.

"Liečba vitamínom D by mala byť potrebná u pacientov s COVID-19, ktorí majú jeho nedostatok v krvi. Tento postup môže mať priaznivé účinky ako na pohybový aparát, tak na imunitný systém," radí spoluautor štúdie José L. Hernández.

V minulosti už bol vykonaný rad výskumov na hladinu vitamínu D u ľudí. Ukázalo sa, že veľa Američanov aj Britov trpí jeho nedostatkom, problém je ale globálny a trápi ľudí naprieč celým svetom.

S týmito troma vitamínmi najskôr porazíte koronavírus. Poradíme Vám, kde ich získate

Štúdiu skúmajúca vzťah medzi COVID-19 a vitamínom D vykonával aj lekár Michael F. Holick so svojim tímom. Nedostatok vitamínu zvyšuje aj šancu, že človek ochorie na koronavírus. Tí, ktorí mali dostatočné množstvo vitamínu D v tele, mali o viac než 50% nižšie riziko úmrtia a výrazne sa im znížilo aj riziko komplikovaného priebehu ochorenia.

S blížiacou sa zimou je ťažšie nasávať slnečné lúče, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínu D. Našťastie nielen slniečko obsahuje túto blahodarnú látku, závisí aj od stravy. Existuje rad potravín, ktoré sú bohaté na vitamín D. Ide predovšetkým o tučné ryby, ako je tuniak, losos alebo makrela, mliečne výrobky, vaječné žĺtky, ďalej tiež cereálie, huby či džúsy.

Britskí vedci dokonca už niekoľko rokov apelujú na vládu, aby sa bežné potraviny ako je mlieko či chlieb obohacovali o vitamín D. V súčasnej dobe je táto téma opäť populárna, pretože by to mohlo predstavovať prevenciu proti COVID-19. Ich výzva však nikdy nebola vypočutá.

Komentáre ( 0)