Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05
1024347(+6545)testovaných
97493(+1021)pozitívnych
50738(+2805)vyliečených
709(+16)úmrtí
Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
20. 11. 2020 15:11 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2020 17:25 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

V číslach je stále chaos. Štát zverejnil len časť výsledkov z antigénových testov

Ministerstvo zdravotníctva ani obrany nevedia, prečo nie sú zverejnené kompletné štatistiky.

Antigénové testovanie (ilustračná snímka)
Antigénové testovanie (ilustračná snímka) Foto: TASR

Národné centrum zdravotníckych informácií prvýkrát zverejnilo denné štatistiky výsledkov antigénových testov.

Doteraz zverejňovali na vládnej stránke korona.gov.sk len výsledky z PCR testovania.

Už mesiac máme dva druhy testovania

Od 23. októbra na Slovensku testujeme aj antigénovými testami. V pilotnom testovaní bola otestovaná Orava a Bardejov. Nasledujúce dva víkendy 31. októbra a 1. novembra a 7. a 8. novembra sa uskutočnilo plošné testovanie.

Následne vznikli po celej krajine odberné miesta, v ktorých sa môžu dať ľudia bezplatne otestovať. Znamená to, že už takmer mesiac máme na Slovensku paralelne dva druhy testovania - pomocou PCR testov a antigénových.

Až do piatka (20.11.) pritom NCZI zverejňovalo na dennej báze len výsledky PCR testov. Na ich základe robí vláda opatrenia a minister zdravotníctva Marek Krajčí pravidelné prezentácie o aktuálnej epidemiologickej situácii. Podľa Krajčího sa situácia na Slovensku zlepšuje a vidíme to na poklese denných prírastkov infikovaných.

Vedec Pavol Čekan však upozornil, že čísla PCR testov sú skreslené. Počet vykonaných PCR testov klesá, pretože veľa ľudí radšej využije bezplatné antigénové testy. Ich výsledky už v systéme zarátané nie sú. NCZI to zmenilo v piatok 20. novembra. K výsledkom PCR testov pribudli aj výsledky z antigénových testov. Opäť však nezverejnili presné dáta.

Za včerajší deň bolo vykonaných 15 103 antigénových testov a z nich bolo 635 pozitívnych. Dokopy evidujú 434 520 testov a 10 421 pozitívnych. NCZI vysvetľuje, že tieto čísla zahŕňajú len testy, ktoré vykonali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, teda nemocnice, polikliniky či ambulancie. Výsledky testov, ktoré robili napríklad na hasičských staniciach nepoznáme.

Otázne teda ostáva, do akej miery sú zverejnené čísla relevantné. NCZI tvrdí, že dáta za iné odberné miesta nedostali. Ministerstvo obrany nám zas povedalo, že všetky dáta poskytli regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Na Úrade verejného zdravotníctva nevedia, prečo nie sú zverejnené všetky údaje. ÚVZ SR aj ministerstvo zdravotníctva tvrdia, že kompletné dáta má mať NCZI. Každá inštitúcia teda tvrdí, že si splnili svoju úlohu. Kde sa teda "stratili" čísla za zvyšné odberné miesta, nateraz nikto nevie odpovedať.

Hasiči zverejnili vlastné čísla

Hasiči zverejnili vlastné štatistiky o počtoch vykonaných testov. Za štvrtok 19. novembra vykonali 442 testov a z nich bolo pozitívnych 57. Hasiči vykonávajú odbery na približne 28 miestach po celom Slovensku. Prečo, nie sú tieto čísla ujednotené v jednej tabuľke od NCZI nie je jasné.

V štatistikách chýbajú aj výsledky plošného testovania. Dokopy za prvé a druhé kolo bolo vykonaných viac ako 5,5 milióna testov, z nich bolo pozitívnych vyše 51-tisíc ľudí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že rezort má k dispozícii všetky údaje a berú ich do úvahy pri vyhodnocovaní epidemiologickej situácie.

 

Komentáre ( 0)