Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02
1115246(+11221)testovaných
113392(+2184)pozitívnych
77142(+2869)vyliečených
957(+27)úmrtí
Aktualizácia: 4.12.2020, 10.02 štatistiky vo svete viac informácií
20. 11. 2020 16:06 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2020 17:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Krajčí predpokladá, že ak neprídu ďalšie opatrenia alebo testovanie, situácia sa zhorší

Minister prezradil, že pripravil semafor, na základe ktorého budú prijímať lokálne opatrenia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) predstavil najnovšie údaje o epidémii koronavírusu na Slovensku.

Dôležitý ukazovateľ podľa ministra je, že klesá počet hospitalizovaných pacientov. Aktuálne je ich okolo 1800. Ťažký priebeh má približne desať percent z nich. Naopak, posledný týždeň stúpol počet ventilovaných pacientov.

Priebeh epidémie však nie je rovnaký na celom území Slovenska. Ohnisko sa presnulo do okresov Púchov, Považská Bystrica, Gelnica a Myjava.

Najpostihnuteľšie okresy.
Najpostihnuteľšie okresy. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Za posledný týždeň v nich došlo k zvýšeniu 7-dňovej incidencie. Štátny tajomník Peter Stachura vyhlásil, že hoci čísla vyzerajú na prvý pohľad dobre, práve spomínané regióny zvládajú epidémiu len s vypätím všetkých síl zdravotníkov.

Situácia z týždňa na týždeň.
Situácia z týždňa na týždeň. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Ak nezasiahneme, situácia sa opäť zhorší

Posledné dni sa zvýšila aj mobilita, ktorá bola tlmená najmä zákazom vychádzania medzi plošnými testovaniami. Prejavilo sa to aj v percente pozitívnych zo všetkých vykonaných testov. Percento rastie ako pri PCR testoch, tak aj antigénových.

"Percento pozitívnych pri PCR aj antigénnych rastie za posledné dni. Ochorenie, ktoré sme zrazili intervenciou opäť naberá na intenzite. Zatiaľ to na krivke nie je vidieť, predpokladáme však, že sa začne postupne ohýbať, ak nepríjmeme opatrenia alebo intervenciu v zmysle testovania," dodal Krajčí.

Podľa ministra sa uvoľnené opatrenia odrzkadlia na číslach budúci týždeň.

Čítajte tiež: V číslach je stále chaos. Štát zverejnil len časť výsledkov z antigénových testov

Evidujeme 885 úmrtí na covid, alebo s ochorením covid, alebo s podozrením na toto ochorenie.

Denný počet pozitívnych.
Denný počet pozitívnych. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Minister pripravuje semafor

Pandemická komisia nevie, kedy sa deti vrátia do škôl. Budúci týždeň chcú odborníci túto tému uzavrieť, no infektológ Pavol Jarčuška naznačil, že chce, aby sa najnižšie ročníky vrátili do tried v decembri.

Krajčí priznal, že už má pripravený semafor, na základe ktorého budú prijímané opatrenia na úrovni okresov. Najprv ho však musí predstaviť Ústrednému krízovému štábu. Na základe semaforu chce Krajčí otvárať školy, reštaurácie, wellnes centrá, ale aj povoľovať hromadné podujatia či svadby.

Krajčí odprezentoval aj nový projekt Zdravotník v zálohe. "Projekt je založený na vzájomnej pomoci medzi nemocnicami, ktoré poskytnú údaje do novovytvorenej databázy zdravotníckych pracovníkov," vysvetlil minister zdravotníctva.

Ako doplnil, vytvoria tzv. záložné tímy a budú k dispozícii zdravotníckemu zariadeniu na preklenutie krátkodobej kritickej situácie z dôvodu nedostatku personálu. Účasť v projekte je výlučne na báze dobrovoľnosti a nemocnice môžu databázu priebežne dopĺňať.

 

Komentáre ( 0)