Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.1.2021, 10.12
1695170(+16498)testovaných
236476(+1905)pozitívnych
189959(+3276)vyliečených
4068(+103)úmrtí
95766(+276)zaočkovaných
Aktualizácia: 24.1.2021, 10.12 štatistiky vo svete viac informácií
24. 11. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Rehabilitačná starostlivosť pre covidových pacientov je nedostačujúca, problémov je viacero

Medzi nimi dominujú administratívne prekážky, ale aj nedostatok rehabilitačných zariadení a lôžok.

Rehabilitačná starostlivosť pre covidových pacientov je nedostačujúca
Rehabilitačná starostlivosť pre covidových pacientov je nedostačujúca Foto: Reflex

Po prekonaní akejkoľvek vážnej choroby je rehabilitácia pre pacienta kľúčová. Ako je na tom pľúcna rehabilitácia v čase, keď náš každodenný život riadi COVID-19?

„Rehabilitácia je liečba číslo jedna. My práve odstraňujeme tie dôsledky tých pozápalových zmien, ktoré v tých pľúcach nastávajú,“ vysvetľuje fyzioterapeut Marián Jendrichovský.

Post-covidová liečba ešte nie je Ministerstvom zdravotníctva oficiálne zaradená medzi liečebné kúry, a tak musia kompetentní vytvoriť kód, s ktorým pacientov môžu odborníci posielať do kúpeľov a aj im to poisťovne preplatia.

Rehabilitačná starostlivosť pre covidových pacientov je nedostačujúca
Rehabilitačná starostlivosť pre covidových pacientov je nedostačujúca Foto: Reflex
 

Myslia na to kompetentní? Máme dostatok odborníkov a špecializované pracoviská? Podľa odborníkov nie. Pandemická situácia otvára množstvo tém a hoci zažívame už jej druhú vlnu, ukazuje sa, že štát stále nie je pripravený postarať sa o vyliečených ľudí. A pacienti sa namiesto toho, aby rehabilitovali, strácajú v spleti administratívnych prekážok medzi zdravotníkmi a poisťovňami.

Na Slovensku máme údajne deficit lôžok pre pacientov a taktiež evidujeme aj deficit kúpeľných ústavov, kde môžu pacienti absolvovať respiračnú fyzioterapiu.

„Následná starostlivosť o covidových pacientov tak momentálne nie je zabezpečená tak, ako by mala byť. Nie je to chyba zdravotníkov, ale celého systému a toho, ako je nastavený,“ tvrdí pneumologička Katarína Dostálová.

Otázkam liečby covidových pacientov sa venovala redaktorka Reflexu Denisa Czibulka. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži.

 

Komentáre ( 0)