Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 25.1.2021, 10.05
1698976(+3806)testovaných
237027(+551)pozitívnych
193380(+3421)vyliečených
4068(+0)úmrtí
96285(+519)zaočkovaných
Aktualizácia: 25.1.2021, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
28. 11. 2020 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

V pravidlách na hraniciach má prehľad len málokto. Pozrite si úpravy cezhraničného režimu

Aj tento týždeň vláda opäť režim upravila.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

V pravidlách, ktoré čakajú ľudí na hraniciach Slovenska, má dnes jasno len málokto. Pred sviatkami sa viacero Slovákov plánuje vrátiť domov, no mať prehľad v neustále sa meniacich vyhláškach nie je pre nich jednoduché. Aj tento týždeň vláda opäť cezhraničný režim upravila. Ďalšie zmeny prídu po Mikulášovi.

Hranice síce zatvorené nie sú a cestovať sa dá, no platia určité pravidlá, ktoré máme dodržiavať a ktoré námatkovo kontroluje polícia. Takmer všetky európske štáty sú považované za rizikové, pri návrate na Slovensko sa teda rozlišuje hlavne to, či prichádzate z krajín Európskej únie alebo mimo nej.

Napríklad v prípade návratu z Ukrajiny test nepredkladáte. Musíte sa však online zaregistrovať a idete rovno do domácej izolácie. Na ochorenie COVID-19 vás otestujú až doma.

Ak ste cestovali iba v rámci Únie, izolácii sa môžete vyhnúť. Treba si však ešte za hranicami urobiť PCR test. Zmenou je aj to, že ak s vami cestuje dieťa do sedem rokov, od testovania ho môžete ušetriť.

Niektorí Slováci už opäť premýšľajú nad vycestovaním napríklad do exotiky, kde by cestovné kancelárie zobrali na jeden hotel iba skupinu ľudí s negatívnym testom. Napriek tomu, že by zájazd bol relatívne bezpečný, stále platí, že na Slovensko sa vraciate z červenej krajiny, navyše mimo Únie.

Výjazdy za nákupmi či jednodňové výlety umožnené nie sú. Odborníci sa však nad tým aspoň zamýšľajú.

Čo však podporili je zmena pre pendlerov, študentov, zamestnancov a všetkých, ktorí majú dnes na hraniciach výnimky. Od 7. decembra budú aj oni potrebovať pri vstupe na Slovensko negatívny test, aspoň ten antigénový.

Inak povedané, pendleri, študenti či pracovníci budú musieť aspoň raz za dva týždne chodiť na antigénové testy. Výnimky by teoreticky mohli byť pre tranzit. Všetko sa však ukáže až vo vyhláške.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.

 

Komentáre ( 0)