Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 20.1.2021, 10.03
1634722(+12124)testovaných
228778(+2484)pozitívnych
176864(+3103)vyliečených
3737(+100)úmrtí
75292(+3892)zaočkovaných
Aktualizácia: 20.1.2021, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
30. 11. 2020 11:30 | PEKING/rd

Štúdia čínskych vedcov prekvapuje. Koronavírus podľa nej môže pochádzať aj z Česka

Sú presvedčení, že vírus nevznikol vo Wu-chane.

Koronavírus sa šíri bleskovo.
Koronavírus sa šíri bleskovo. Foto: TASR/AP Photo/Achmad Ibrahim

Čínski vedci vo svojej analýze uviedli, že nový koronavírus teoreticky môže pochádzať z Česka, Indie, Bangladéša, Austrálie, Ruska, Srbska, Grécka, Talianska alebo USA.

Vedci sa pokúsili dokázať, že koronavírus, ktorý sa objavil predošlú jeseň, bol len mutáciou pôvodného vírusu. Túto mutáciu sledovali k originálnej verzii, ktorá podľa nich pochádza z deviatich zmienených štátov, medzi nimi aj z Českej republiky.

Za najpravdepodobnejšie považujú to, že nový koronavírus pôvodne zmutoval v Indii alebo Bangladéši, a to pre výskyt vzoriek s nízkou mierou mutácie.

„Medzi májom a júnom 2019 zasiahla Indiu a Pakistan vlna horúčav, ktorá mala za následok nedostatok vody. Z tohto dôvodu divoké zvieratá, najmä opice, zvádzali smrtiace boje pri vodných zdrojov, čo určite zvýšilo šancu na interakciu človeka s divokým zvieraťom," tvrdia Číňania.

Dodávajú, že medzitým, ako vírus objavili vo Wu-chane, tak sa podľa dokumentu počas niekoľkých mesiacov šíril na štyroch kontinentoch bez odhalenia".

Čínski odborníci sa dlhodobo snažia spochybniť, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 pochádza z Wu-chanu. Už na jar sa nechali počuť, že krajinami pôvodu môžu byť Taliansko či USA.

Expert zo škótskej univerzity v Glasgowe David Robertson a ďalšie svetové kapacity však predloženú správu označili za „plnú chýb a mylných tvrdení". Skepticky sa k výsledkom čínskej analýzy postavili aj ďalší svetoví výskumníci.

„Prístup autorov a ich metodológie najmenej zmutovanej verzie vírusu sú zaujaté. Autori tiež ignorovali rozsiahle dostupné epidemiologické údaje, ktoré jasne ukazujú vývoj vírusu v Číne a jeho šírenie práve odtiaľ," povedal Robertson.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj naďalej považuje Čínu za miesto pôvodu. Nedávno do krajiny vyslala desaťčlenný tím, aby vec prešetril.

Komentáre ( 0)