+993pozitívnych Celkovo
457431
+3854testovaných Celkovo
3858669
+538pozitívnych
AG
Celkovo
406152
+14úmrtí Celkovo
12917
+3hospitalizovaní Celkovo
1 144
+548zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+246zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490447
+302plne zaočkovaných Celkovo
2376952
Aktualizácia:
25.10.2021 , 10.20
Aktualizácia: 25.10.2021 , 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
16. 12. 2020 16:02 , článok bol aktualizovaný 16. 12. 2020 17:10 | BRATISLAVA/zg, TASR

Zákaz vychádzania začne platiť v sobotu, kostoly a lyžiarske strediská zostanú otvorené

Lockdown by mal trvať minimálne do 10. januára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Zákaz vychádzania začne na Slovensku platiť v sobotu 19. decembra od 05.00 h, ale bude mať výnimky.

Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že sa zatvoria všetky obchody s výnimkou tých, ktoré sú nevyhnutné pre potreby ľudí. „Opatrenia nie sú tie, ktoré som chcel. Keby boli prísnejšie, efekt by bol lepší," vyhlásil.

Cestovanie

Nie je zakázané cestovať za rodinou, ale platí zákaz vychádzania. Zo zákazu vychádzania sú vyňaté návštev medzi dvomi domácnosťami, ktoré sa budú chcieť stretávať a vytvoriť tzv. bublinu.

Povolená bude cesta do zamestnania, vrátane podnikateľov, kde je to nevyhnutne potrebné. Vláda odporúča všetkým zamestnancom a zamestnávateľom robiť z domu.

Apel k obmedzeniu cestovania, zníženiu mobility a osobnej zodpovednosti adresoval aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. "Nie je zakázané cestovať, platia naďalej však pravidlá, ktoré sú stanovené pri návrate z tzv. červenej krajiny," dodal.

Odporúčanie vlády vyzýva zvážiť nevyhnutnosť cestovania a uprednostniť prostriedky diaľkovej komunikácie.

 

Výnimky zo zákazu vychádzania

Výnimkami z opatrení sú: cesty za rodinou, do práce, ale aj na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, nákup pohonných hmôt či cesta na poštu a výdajné miesto internetových a iných obchodov, zabezpečenie starostlivosti o deti, domáce zvieratá, cestu do banky či poisťovne s tým, že sa predpokladá voľba najbližšej predajne či prevádzky.

Ľudia budú môcť ísť k lekárovi, do lekárne, na testovanie antigénovým i PCR testom.

Výnimka zo zákazu však platí aj na cestu do zariadenia na rekreačné účely. "Platí to pre členov jednej domácnosti a maximálne jednej ďalšej domácnosti," uviedol Holý, ktorý nadväzoval na odporúčanie vlády vytvárať počas sviatkov pri stretávaní „bubliny" najbližších príbuzných a priateľov.

Podľa Holého je vôľa, aby predaj nepotravinového tovaru v hypermarketoch obmedzili, ale podrobnejšie to bude vo vyhláške.

Služby ako kaderník, kozmetika alebo masér sú zakázané. Všetky výnimky nájdete TU.

Kostoly a lyžiarske strediská

Kostoly i lyžiarske strediská budú môcť byť otvorené aj počas zákazu vychádzania. Oznámil to vicepremiér Štefan Holý s tým, že cesta na bohoslužbu spadá pod výnimku zo zákazu vychádzania a je na jednotlivých regionálnych hygienikoch, či v danom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí.

Lyžiarske strediská môžu byť otvorené, lebo patria k individuálnym športom v exteriéri.