+43pozitívnych Celkovo
392302
+7263testovaných Celkovo
3097904
+4pozitívnych
AG
Celkovo
392302
+0úmrtí Celkovo
12534
+2hospitalizovaní Celkovo
80
+9864zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3491zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2233282
+7662zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1915535
Aktualizácia:
24.7.2021 , 10.48
Aktualizácia: 24.7.2021 , 10.48 štatistiky vo svete viac informácií
27. 12. 2020 19:11 | BRATISLAVA/ZV Markíza

Je to bezpečné? Ako dlho budem chránený? A kedy ma vlastne zaočkujú?

Na otázky ohľadom vakcinácie odpovedajú odborníci.

Otázky a odpovede.
Otázky a odpovede. Foto: TV Markíza

Je to bezpečné? Ako dlho budem chránený? A kedy ma vlastne zaočkujú? Odborníkom sme položili najčastejšie otázky spojené s očkovaním.

Očkovanie sa zatiaľ neodporúča tehotným ženám a deťom. Môžu sa očkovať ľudia s ťažšími chorobami?

Peter Sabaka: „Ak majú vysoký tlak, cukrovku, sú onkologický pacienti, majú vysoký vek, tak im toto očkovanie môžeme len odporúčať. U nich je najväčšie riziko, že budú mať ťažký priebeh, preto budú aj z očkovania najviac profitovať

A čo alergici?

Peter Sabaka: „Doterajšie skúsenosti ukazujú, že pravdepodobnosť výskytu tých najťažších alergických reakcií je jedna k miliónu. Po akomkoľvek očkovaní môže nastať alergická reakcia. Ale reakcie na túto vakcínu nie sú častejšie ako na inú a neznamená to, že alergici by boli viac rizikoví a nemali sa dať očkovať. Alergia nie je kontraindikácia, jedine ak by to bola alergia na niektorú látku, ktorú tá vakcína obsahuje."

Imunita po prekonaní Covid-19 je približne 90 dní. Zabezpečí vakcína dlhšiu?

Pavol Jarčuška: „Prví ľudia čo boli očkovaní koncom jari a začiatkom leta majú stále dobré hodnoty protilátok a dobrú imunitnú reakciu. Predpokladáme, že by asi rok mala imunita vydržať. Ale veľa vecí nevieme, lebo meriame protilátky a dôležitá je bunková imunita, ktorá pretrváva dlhšie.

Vakcína mala byť primárne určená zdravotníkom. Medzi prvými ju ale po celom svete a aj u nás dostávajú politici...

Pavol Jarčuška: „Tá kampaň, ktorá začína, hovorí o tom, že máme zaočkovať pár ľudí, čo majú veľký vplyv na verejnosť, nielen politikov, ale možno aj športovcov a hercov. Tých pár dávok vakcín nám pomôže oveľa viac v boji s epidémiou, lebo potrebujeme preočkovať tých, ktorých o tom oni presvedčia."

Kedy môžeme očakávať druhú vlnu očkovania určenú seniorom či ľuďom s oslabenou imunitou?

Pavol Jarčuška: „Hneď začneme očkovať ľudí z druhej vlny po tom, čo zaočkujeme zdravotníckych pracovníkov a zamestnancov domovov sociálnych služieb. Je logickejšie očkovať niekoho, kto tú infekciu tam môže priniesť

Prihlásiť na očkovanie sa bude dať prostredníctvom formulára od 4. januára. Zatiaľ to ale bude platiť len pre zdravotníkov či zamestnancov DSS.

Marek Krajčí: „Keby sa nám tam hlásili tisícky ľudí, bude veľmi ťažké to filtrovať. Chcem poprosiť o trpezlivosť, treba dodržať ten harmonogram, lebo to je základná cesta, aby sme čo najrýchlejšie zvládali reprodukciu vírusu na Slovensku."

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)