+59pozitívnych Celkovo
391385
+6071testovaných Celkovo
2926911
+46pozitívnych
AG
Celkovo
386575
+6úmrtí Celkovo
12502
+17hospitalizovaní Celkovo
232
+26067zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+4812zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1957742
+21255zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1362811
Aktualizácia:
22.6.2021 , 10.22
Aktualizácia: 22.6.2021 , 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
31. 12. 2020 18:12 , článok bol aktualizovaný 31. 12. 2020 21:05 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk,ml, TASR

Zatvárajú sa kostoly aj lyžiarske strediská a zakazujú sa návštevy

Vláda schválila prísny lockdown, ktorý začne platiť od 1. januára.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR -Jakub Kotian

Od 1. januára 2021 o 5:00 začnú platiť nové obmedzenia v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou ohľadne koronavírusu. Mení sa uznesenie vlády o zákaze vychádzania, čo znamená, že sa rušia viaceré výnimky. Nové pravidlá majú podľa slov ministra zdravotníctva Mareka Krajčího platiť do 24. januára.

Od 1. januára platia nasledovné opatrenia:

- zakázané sú akékoľvek návštevy iných domácností. Výnimku majú domácnosti, ktoré sú momentálne spolu. Keď sa rozdelia, nemôžu ich obnoviť

- zatvárajú sa kostoly pre verejnosť, zakázané bude konzumovať jedlá v exteriéri a bude možné vziať si ich iba so sebou

- pobyt v prírode bude po novom povolený iba v rámci okresu

- všetky zamestnania, kde je to možné, budú musieť prejsť na formu home office. Výnimku budú mať zamestnanci vzhľadom na povahu ich práce a na základe rozhodnutia zamestnávateľa

- zavrú sa všetky lyžiarske strediská

- zatvoriť musia hotely a reakreačné zariadenia. Už ubytovaní hostia budú môcť dokončiť svoj pobyt, no nebudú môcť predĺžiť si ho. Hotely môžu pokračovať v prevádzke až do skončenia ubytovania posledného hosťa. Prevádzkovať ich však môžu najneskôr do 10. januára

- povolené bude ísť absolvovať testovanie na COVID-19

- povolená je cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb (nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt, novín a tlačovín, očnej optiky, cesta do banky, poisťovne, servisu bicyklov), do najbližšej maloobchodnej predajne alebo obdobného miesta od miesta bydliska a cestu späť

Vláda týmto krokom sprísnila výnimky, ktoré prijala 16. decembra pri ustanovení zákazu vychádzania od 19. decembra, bolo ich vyše 20. Ako povedal minister zdravotníctva, protipandemické opatrenia s toľkými výnimkami sa ukázali ako nedostatočné na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19.

Nové opatrenia prijala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Považuje ich za potrebné a majú jej dôveru. „Prispieť k zlepšeniu situácie môžeme aj tým, že nebudeme hľadať ich slabé miesta, ale z vlastného rozhodnutia sa na nevyhnutný čas dobrovoľne izolujeme a obmedzíme všetky svoje kontakty na minimum," uviedla. Dodala, že každý jeden kontakt môže byť dnes rizikový.

Sprísnené opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prišli podľa Čaputovej v hodine dvanástej. „O čo nepopulárnejšie je výrazné obmedzenie pohybu počas vrcholiacich sviatočných dní a rozbehnutých dovoleniek, o to je dnes potrebnejšie," povedala.

Čítajte tiež: Covidu podliehajú aj mladí: Na ochorenie zomrelo 13 Slovákov mladších ako 40 rokov

Po obmedzení pohybu ľudí volali lekári, ktorí si najviac zo všetkých uvedomovali mieru problému, epidemiológovia, vedci a každý, kto vidí počty infikovaných, hospitalizovaných a mŕtvych, poznamenala prezidentka.

Zároveň upozorňuje, aby sa ľudia pripravili na náročné dni a držali spolu. Ochrana zdravia a životov musí byť podľa Čaputovej na prvom mieste.

 

Komentáre ( 0)