Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.2.2021, 10.04
1998978(+15160)testovaných
298337(+3547)pozitívnych
251983(+0)vyliečených
6775(+104)úmrtí
286408(+5669)zaočkovaných
Aktualizácia: 24.2.2021, 10.04 štatistiky vo svete viac informácií
01. 01. 2021 17:53 | BRATISLAVA/TV Markíza

Spovede z prvej línie: Mladú lekárku trápi pohľad na lôžka, ktoré zapĺňajú jej kolegovia

Záchranárom sa stáva, že privezú pacienta do nemocnice, no nemajú ho kam uložiť.

Ester Jenigárová a Rastislav Krcho.
Ester Jenigárová a Rastislav Krcho. Foto: TV Markíza

Zdravotníci z celého Slovenska prosia ľudí, aby dodržiavali opatrenia a aby boli zodpovední. Lekári a sestry sú nakoniec tí, ktorí na zlú pandemickú situáciu doplácajú najviac, pretože sa musia neustále starať o pacientov v ťažkom stave.

O živote zdravotníka v prvej línii sme sa rozprávali s lekárkou na klinike pneumológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave Ester Jenigárovou a hlavným záchranárom pre oblasť Komárna a Nových Zámkov Rastislavom Krchom.

Krcho hovorí, že záchranári tieto dni prežívajú veľmi ťažko a každým dňom je situácia horšia. Niektorí ľudia, ktorí im volajú nevedia, či sú covid pozitívni alebo či sa stretli s infikovanou osobou. Záchranári im preto musia najskôr urobiť antigénový test. Ak sa nakáza potvrdí, musia sa prezliecť do skafandrov. Dnes tvoria až 90 percent všetkých telefonátov na tiesňovú linku ľudia s dýchacími problémami.

Čítajte tiež: Katastrofa v nemocniciach: Pomôže už iba tvrdý lockdown, poľná nemocnica a zahraniční zdravotníci

Žiaľ, stáva sa aj to, že pacienta privezú do nemocnice, no nemajú pre neho miesto. Musia ho preto nechať na chodbe, kým sa uvoľní lôžko alebo aspoň vytvorí provizórne.

Na Vianoce videla rodinu po prvý raz od leta, na Silvestra už bola späť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Lekárka Ester Jenigárová priznáva, že strach máva veľý. Najťažšími momentmi sú tie, keď sa musí starať o svojich kolegov. „Ubúda počet zdravotníkov a ľudia, ktorí ešte minulý týždeň so mnou pracovali, dnes ležia na lôžkach a bojujeme o ich život. To sú pre nás najťažšie chvíle," dodáva zdravotníčka.

V bratislavskom Ružinove sa nemocničné lôžka plnia rýchlo, no rýchlo sa aj uvoľňujú. Stavy pacientov sú vážne

Celý rozhovor so záchranárom a lekárkou si pozrite vo videu:

 

Komentáre ( 0)