+7608pozitívnych Celkovo
917919
+20681testovaných Celkovo
5372230
+31úmrtí Celkovo
17643
+2hospitalizovaní Celkovo
1 497
+1364plne zaočkovaných Celkovo
2637084
Aktualizácia:
23.1.2022 , 11.04
Aktualizácia: 23.1.2022 , 11.04 štatistiky vo svete viac informácií
02. 01. 2021 19:15 | NITRA/TV Markíza

Nie len nemocnice, ale už aj márnice sú plné. V niektorých regiónoch mŕtvych nestíhajú pochovávať

Zvrátiť kritický stav chcú v Nitre aj plošným antigénovým testovaním.

Krematórium v Nitre.
Krematórium v Nitre. Foto: TV Markíza

Situácia v nitrianskej nemocnici je vážna. Každým dňom tam pribúdajú desiatky nových pacientov a plní sa aj covidové ARO. Vyhliadky na najbližšie dni nevyzerajú dobre. Navyše v regióne už majú aj iný problém. Nestíhajú pochovávať mŕtvych pacientov.

Nitrianskej nemocnici podali na Nový rok pomocnú ruku aj prešovskí kolegovia. V spolupráci s armádou prepravili do Nitry prístroje, ktoré začínali chýbať.

„Ďalším piatim pacientom pomôžeme jednou zo základných metód liečby, a to je zvýšiť dodávku kyslíka v ich ťažkých stavoch. Ešte v túto noc budú použité,“ hovoril riaditeľ nemocnice Milan Dubaj.

V nemocnici už aktuálne pomáhajú vojaci aj dobrovoľníci. Lekárov z ambulancií zatiaľ do služby nepovolali. Podľa Dubaja sa to stane v iba nevyhnutnom prípade.

Zvrátiť kritický stav v Nitre chcú aj plošným antigénovým testovaním. To by malo byť od 8. do 10. januára, teda budúci víkend. Potvrdiť to ale ešte musia regionálni hygienici.

„Dáta sú veľmi zlé za celý december, okres Nitra je vždy v červených číslach. Sme najhorší. My sa teda technicky pripravujeme, máme sľúbených 50-tisíc testov zo štátnych hmotných rezerv,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Po sviatkoch sa hromadia i mŕtvi. Chladiace boxy sa zapĺňajú, a to aj preto, že nitrianske krematórium spopolňuje nebohých z časti Považia a stredného Slovenska. Na cintorín už museli pristaviť chladiaci náves.

„Voľné termíny sú najskôr niekedy okolo 15. januára. Stále je to také, že denne máme dva až štyri pohreby, a ďalších päť až šesť zosnulých sa privezie. Nestíha sa pochovávať,“ vysvetľuje Peter Nemček z pohrebnej služby.

Ak by mŕtvi pribúdali a kapacita chladiacich zariadení by už nestačila, nebohých budú voziť na vedľajšiu plochu zimného štadióna. Nemček s istotou doáva, že v regióne ich to najhoršie ešte len čaká.

Viac v reporáži Jakuba Takáča.