Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 11.4.2021 , 10.25
+589pozitívnych

Celkovo
371062
+7470testovaných

Celkovo
2439970
+1526pozitívnych
AG
Celkovo
361735
+78úmrtí

Celkovo
10565
-108hospitalizovaní

Celkovo
2 396
+8372zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+7656zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
837725
+716zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
287563
Aktualizácia: 11.4.2021 , 10.25 štatistiky vo svete viac informácií
14. 01. 2021 13:56 | BRATISLAVA/jh

Porovnanie vakcín proti koronavírusu: Líšia sa účinnosťou i dávkovaním

Prvenstvo v očkovaní proti novému koronavírusu patrí Izraelu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Ako porazíme koronavírus? Vedci tvrdia, že musíme dosiahnuť kolektívnu imunitu, čo dokážeme iba dvomi spôsobmi. Buď sa dá väčšina populácie zaočkovať, alebo sa vírusom premoríme. Bezpečnejšia cesta je vakcinácia. Práve na očkovanie sa ľudstvo často spoliehalo aj v minulosti pri znižovaní počtu úmrtí na infekčné choroby.

Pandémia nového typu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, vypukla v Číne koncom roka 2019. Do pár mesiacov sa vírus dostal do celého sveta. Po roku už však máme zbraň, ktorou ho dokážeme poraziť. Pozrite sa na zoznam vakcín (nižšie) proti koronavírusu, ktoré v súčasnosti už dostávajú tisíce ľudí po celom svete.

Farmaceutické spoločnosti a vedecké kapacity vyvinuli niekoľko druhov vakcín. Teraz je najdôležitejšie, aby sa sprístupnili miliónom obyvateľom v čo najkratšom čase. Je kľúčové, aby čo najviac ľudí vo všetkých štátoch dostalo požadovanú ochranu, ktorá by mala byť bezplatná a prístupná všetkým.

Na stránke ourworldindata.org si môžete pozrieť všetky dôležité medzinárodné dáta o očkovaní, ako aj informácie o jednotlivých očkovacích vakcínach.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com
 

Prvenstvo v očkovaní

Prvenstvo v očkovaní proti novému koronavírusu patrí Izraelu. Doteraz v krajine zaočkovali už 23 percent populácie.

Izrael má v súčasnosti najvyšší počet preočkovaných na počet obyvateľov na svete. Najviac vakcín majú objednaných od spoločností Pfizer-BioNTech. Masové očkovanie sa v krajine začalo 19. decembra. Cieľom vlády je zaočkovať čo najväčšie množstvo ľudí do marca 2021, kedy budú v krajine prebiehať voľby. V Izraeli je od 27. decembra v platnosti v poradí už tretí lockdown, ktorý potrvá minimálne do 21. januára.

Prekonanie COVID-19 môže vytvoriť imunitu na niekoľko mesiacov. Vedci prišli aj s novým upozornením

Na druhom mieste v očkovaní sú Spojené arabské emiráty, ktoré stihli zaočkovať už 14,1 percenta populácie. Na treťom mieste je Bahrajn s 5,75 percentami. V tesnom závese sú ďalej Veľká Británia (4,52), Spojené štáty americké (3,11), Dánsko (2,04), Island (1,43) a Taliansko (1,32). Slovensko doteraz zaočkovalo iba 0,72 percenta populácie.

Celkový počet doteraz podaných vakcinačných dávok na svete je takmer 30 miliónov, čo predstavuje 0,42 percent svetovej populácie.

Zoznam schválených vakcín na svete:

1. Pfizer - BioNTech

2. Moderna

3. Gamaleya - vakcína Sputnik V.

4. Oxfordská univerzita - AstraZeneca

5. Čínska Sinopharm

6. Čínska Sinovac

7. Indická Bharat Biotech

8. Ruská EpiVacCorona

Ďalšie vakcíny vo vývoji: CanSino Biologics (Čína), Johnson & Johnson (Nemecko), Novavax (USA), CureVac, Zydus Cadila, CanSino (Čína), Vector Institute (Rusko) a ďalšie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com
 

Top 5 najviac využívaných vakcín:

Pfizer- BioNTech:

- 95-percentná účinnosť

- Podávajú sa dve dávky v rozmedzí najviac troch týždňov

- Uchováva sa pri teplote -70 stupňov

Spoločnosť oznámila výsledky testov 9. novembra a o mesiac neskôr sa Veľká Británia stala prvou krajinou na svete, ktorá začala s očkovaním obyvateľov.

Pfizer očakáva, v roku 2021 vyrobí až 1,3 miliardy dávok. Každá očkovaná osoba bude vyžadovať dve dávky. Pretože je vakcína nová, vedci nevedia, ako dlho môže trvať jej ochrana.

Vakcínu využívajú štáty: USA, Veľká Británia, Kanada, Argentína, EÚ, Švajčiarsko, Mexiko, Čile, Panama, Jordánsko, Saudská arábia, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty...

Moderna

- 94,5-percentná účinnosť

- Dve dávky, najviac štyri týždne po sebe

- Uchováva sa pri teplote -20 stupňov

Modernu schválili 18. decembra. Využívajú ju najmä krajiny: USA, Kanada, EÚ, Veľká Británia, Švajčiarsko, Izrael. Spoločnosť očakáva, že v roku 2021 vyrobí až miliardu dávok.

Gamaleya- Sputnik V

- 91,4-percentná účinnosť

- Dve dávky najviac tri týždne po sebe

Prezident Vladimír Putin 11. augusta oznámil, že ruský regulačný úrad pre zdravotnú starostlivosť schválil vakcínu Sputnik V. ešte predtým, ako sa vôbec začali testy 3. fázy. V súčasnosti ju distribuujú okrem Ruska do krajín: Bielorusko, Alžírsko, Srbsko, Palestína, Bolívia a Argentína.

AstraZeneca a Oxfordská univerzita

- 90-percentná účinnosť

- Dve dávky najviac štyri týždne po sebe

Začiatkom decembra oznámila Švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou vysokú účinnosť ich vakcíny. Koncom decembra Veľká Británia povolila jej núdzové použitie. V súčasnosti ju využívajú aj ďalšie krajiny: Mexiko, Argentína, India, Maroko, EÚ čaká na jej schválenie.

Čínska Sinopharm v spolupráci s Pekingským inštitútom biologických produktov

- 79,3-percentná účinnosť

- Dve dávky najviac tri týždne po sebe

V Číne vakcínu schválili koncom decembra 2020. Vo veľkom ju distribuujú do Spojených arabských emirátov, Bahrajnu, Egypta, Jordánska.

Druhá čínska CoronaVac od Sinovac Biotech má iba 50-percentnú účinnosť. Povolili ju v Turecku, Číne a v Indonézii.

Komentáre ( 0)