+49pozitívnych Celkovo
392537
+6965testovaných Celkovo
3128228
+14pozitívnych
AG
Celkovo
387492
+2úmrtí Celkovo
12536
0hospitalizovaní Celkovo
83
+9933zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3651zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2252724
+6282zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1953077
Aktualizácia:
29.7.2021 , 10.18
Aktualizácia: 29.7.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
22. 01. 2021 10:00 | BRATISLAVA/TASR

Od stredy musíte mať negatívny test. Existujú výnimky, kde ho nemôžu pýtať

Týkajú sa obchodu, lekárne, či návštevy u lekára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vo všetkých verejných a súkromných budovách, vrátane budov orgánov verejnej moci, ktoré sú v komerčne i nekomerčnej prevádzke, môžu od vás žiadať, aby ste sa preukázali negatívnym testom na koronavírus alebo doklad o výnimke.

Vyhláška úradu verejného zdravotníctva platí od stredajšieho (27. 1.) rána od 05.00 h do utorka (2. 2.). Výnimku majú domy, byty a iné priestory, ktoré slúžia na bývanie.

Vyhláška upravuje zákaz vstupu zamestnancov na pracoviská zamestnávateľa či povinnosť prevádzkovateľov vrátane škôl a školských zariadení zamedziť vstupu osôb do priestorov ich prevádzok, pričom stanovuje množstvo výnimiek z povinnosti pre rôzne skupiny osôb.

„Základnou výnimkou je schopnosť preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 vykonaného v období od 18. januára," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková .

Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia sú povinní na všetky vstupy viditeľne umiestniť oznam o zákaze vstupu a výnimkách zo zákazu vstupu podľa tejto vyhlášky.

Kto nepotrebuje potvrdenie

Potvrdenie o negatívnom teste nepotrebujú na pracoviskách napr. osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a majú potvrdenie nie staršie ako tri mesiace alebo im bolo ochorenie diagnostikované od 2. novembra do 17. januára.

Uplatniť si ju môžu aj osoby zaočkované druhou dávkou vakcíny, ak od očkovania uplynulo aspoň 14 dní.

Test sa nevyžaduje ani od zamestnancov so zdravotnou kontraindikáciou, závažnou poruchou autistického spektra, s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom.

Pravidlo neplatí ani pre onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu, alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby.

Výnimku majú deti do 10 rokov i dôchodcovia nad 65

Test nepotrebujú ani ľudia, ktorí boli od 18. januára až 26. januára v izolácii nariadenej regionálnym ÚVZ alebo PN-ku z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom a nemuseli sa podrobiť testu na ochorenie COVID-19. Výnimku majú aj deti do 10 rokov.

V ďalších priestoroch vrátane škôl majú navyše výnimku aj osoby nad 65 rokov veku, žiaci nultého ročníka, prvého až štvrtého ročníka základnej školy a žiaci základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vo všetkých ročníkoch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Test sa nevyžaduje od dieťaťa ani pri vstupe do základnej školy či do zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Negatívny test nie je potrebný pri nákupe s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb v najbližšej maloobchodnej predajni ani v lekárenskom zariadení.

Lekár nemôže od vás žiadať negatívny test

Nevyžaduje sa ani v zdravotníckom zariadení pri návšteve s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, alebo sprevádzania blízkej osoby a príbuzného.

Rovnako test nie je nutný v zariadení, kde sídli všeobecný lekár či pediater danej osoby.

Výnimka platí aj na cestu na PCR alebo antigénový test na ochorenie COVID-19. Bez testu možno ísť aj na pohreb, sobáš či krst blízkej osoby.

Komentáre ( 0)